Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska kulkowe wzdłużne


Łożyska kulkowe wzdłużne

Łożyska kulkowe wzdłużne to łożyska toczne charakteryzujące się prostą budową (jak modele kulkowe poprzeczne). Wśród kulkowych wzdłużnych rozwiązań wyróżnia się łożyska jednokierunkowe i dwukierunkowe. Komponenty jednokierunkowe przejmują obciążenia wzdłużne z jednego kierunku, a dwukierunkowe z obu.

Łożysk kulkowych wzdłużnych nie powinno się obciążać poprzecznie. A zatem łożyska kulkowe wzdłużne stosuje się tam, gdzie występują tylko i wyłącznie siły osiowe. Jeśli jednak obecne jest obciążenie promieniowe, nie może być ono większe od obciążenia osiowego. W aplikacjach, w których występuje duże obciążenie wzdłużne i mniejsze poprzeczne doskonale sprawdzą się łożyska kulkowe wzdłużne z podkładkami kulistymi.

Warto wiedzieć, że wśród łożysk kulkowych wzdłużnych występują takie komponenty, jak łożyska oporowe. To nic innego, jak modele ściśle promieniowe, których kąt alfa wynosi 90 stopni. W standardowym łożysku kulkowym wzdłużnym kąt alfa jest większy niż 45 stopni, ale mniejszy niż 90 stopni.

Łożyska kulkowe wzdłużne jednokierunkoweZalety łożysk wzdłużnych kulkowych jednokierunkowych:
– przenoszą obciążenia w jednym kierunku
– łożysko rozdzielne
– czułe na obciążenia promieniowe
– łożysko dokładne
– stosunkowo sztywne

Łożyska kulkowe wzdłużne dwukierunkoweZalety łożysk wzdłużnych kulkowych dwukierunkowych:
– przenoszą obciążenia w obu kierunkach
– produkowane jako rozłączne
– czułe na obciążenia promieniowe
– łożysko dokładne
– stosunkowo sztywne
WsteczDo góry
hurtownia Sped Siechnice