Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska stożkowe


Łożyska stożkowe

stożkowe jednorzędowe
dwurzędowe stożkowe
łożysko wielorzędowe

Łożyska stożkowe to łożyska toczne, które znajdą zastosowania w wielu aplikacjach w każdej gałęzi przemysłowej bez wyjątku.

  1. Budowa łożysk stożkowych
  2. Łożysko stożkowe jednorzędowe i dwurzędowe
  3. Zastosowanie łożysk stożkowych

Nie tylko modele kulkowe, walcowe łożyska, igiełkowe czy łożyska baryłkowe są popularne wśród klientów. Na uwagę zasługują także mechanizmy stożkowe, charakteryzujące się świetnymi własnościami i dające wiele możliwości.

Budowa łożysk stożkowych

Łożyska stożkowe zbudowane są z dwóch pierścieni — wewnętrznego i zewnętrznego, a także elementów tocznych, które kształtem przypominają stożkowy wałeczek. Bieżnia, na której prowadzone są części toczne, również jest w kształcie stożka. Model jednorzędowy ma podobne parametry do łożyska kulkowego skośnego jednorzędowego. To, co różni łożysko stożkowe od tego właśnie kulkowego skośnego, to większa liczba możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie.

Łożyska stożkowe przenoszą zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Stosuje się je szczególnie tam, gdzie wymagane jest właśnie przenoszenie obciążeń złożonych i to w tym samym czasie. Dzięki specjalnej konstrukcji doskonale sprawdzają się między innymi w urządzeniach narażonych na ogromne przeciążenia.

Łożysko stożkowe jednorzędowe i dwurzędowe

Na rynku dostępne są modele stożkowe w kilku wariantach, a mianowicie:

  • łożyska stożkowe jednorzędowe
  • łożyska stożkowe dwurzędowe
  • łożyska stożkowe wielorzędowe

Łożyska stożkowe jednorzędowe

Łożyska stożkowe jednorzędowe są modelami jednokierunkowymi. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości łożyska stożkowe, prosto od renomowanego producenta, możemy w zamian dostać produkty charakteryzujące się niskim tarciem, trwałością eksploatacyjną, sztywnym łożyskowaniem i gwarantujące efektywność. Ponadto modele jednorzędowe są łożyskiem rozłącznym, co sprawia, że zarówno pierścień wewnętrzny, jak i zewnętrzny można montować w sposób niezależny.

Łożyska stożkowe dwurzędowe

Dwurzędowe konstrukcją przypominają jednorzędowe. Różnią się tym, że – jak sama nazwa wskazuje – mają dwa rzędy. Doskonale przenoszą zarówno obciążenia osiowe, jak i promieniowe i to w dwóch kierunkach. Ponadto do zalet zalicza się wysoką sztywność, równie wysoką nośność, niskie tarcie oraz trwałość.

Łożyska stożkowe wielorzędowe

W przypadku łożysk stożkowych wielorzędowych najczęściej wykorzystywane są modele z czterema rzędami. Przystosowane są do pracy między innymi w walcarkach. Doskonale radzą sobie z prędkościami obrotowymi niższymi oraz umiarkowanymi. Tak samo jak jednorzędowe przenoszą obciążenia złożone i charakteryzują się wysokim poziomem sztywności.

Zastosowanie modeli stożkowych

Łożyska stożkowe, szczególnie dwurzędowe znajdą zastosowanie przede wszystkim:

  • w maszynach górniczych
  • przy sprzęcie dźwigowym
  • w przekładniowych skrzyniach
  • w walcarkach

Łożyska stożkowe jednorzędowe mogą być używane na przykład w przekładniach kolejowych czy w przekładniach wiatrowych generatorów.

Łożyska stożkowe jednorzędowe

 

Łożyska stożkowe jednorzędowe to komponenty przejmujące obciążenia wzdłużne z jednego kierunku. Siła poprzeczna, która działa na takie łożysko, sprawia, że powstaje tak zwana składowa osiowa. Wymagane jest zrównoważenie jej przeciwnie skierowaną siłą. W tym celu w danej aplikacji montuje się dwa łożyska stożkowe jednorzędowe w taki sposób, aby były naprzeciwko siebie. Jednorzędowe modele często wykorzystuje się w parach lub w ukłądzie “O” czy “X”.

Zalety łożysk tocznych stożkowych jednorzędowych:
– przenoszenie obciążeń złożonych
– przenoszenie obciążeń ściśle promieniowych
– przenoszenie obciążeń osiowych w jednym kierunku
– łożysko rozłączne
– łożyskowanie ustalające
– wysoka sztywność

Łożyska stożkowe dwurzędoweDwurzędowe łożyska stożkowe od jednorzędowych różnią się nie tylko konstrukcją, ale i możliwościami — przejmują siły wzdłużne w obu kierunkach. Składają się z dwój pierścieni zewnętrznych i podwójnego pierścienia wewnętrznego.

Zalety łożysk tocznych stożkowych dwurzędowych:
– przenoszenie obciążeń złożonych
– przenoszenie obciążeń ściśle promieniowych
– przenoszenie obciążeń osiowych
– łożyskowanie ustalające
– wysoka sztywność

Łożyska stożkowe wielorzędowe

Do najpopularniejszych komponentów wielorzędowych zalicza się łożyska stożkowe czterorzędowe. To doskonałe rozwiązania dla aplikacji, w których występują niewielkie lub umiarkowane prędkości. Przejmują nie tylko obciążenia wzdłużne, ale i poprzeczne.

Łożyska stożkowe wielorzędowe:
– prędkości obrotowe od niskich do umiarkowanych
– przenoszenie obciążeń złożonych
– przenoszenie obciążeń ściśle promieniowych
– przenoszenie obciążeń osiowych
– wysoka sztywność

WsteczDo góry
hurtownia Sped Siechnice