AKCESORIA I NARZĘDZIA DO ŁOŻYSK

Przycisk Wróć
Wróć do łożysk

Jak szybko i prosto zamontować łożysko toczne? W jaki sposób bez problemu dosmarować pracujący już komponent? Jak sprawdzić stan techniczny pracującego łożyska? Odpowiedź na powyższe pytania jest jedna — należy wykorzystać do tego odpowiednie i powszechnie dostępne narzędzia!

Ściągacze mechaniczne i hydrauliczne
W ofercie hurtowni technicznej znajdziesz narzędzia służące między innymi do montażu i demontażu łożysk tocznych. Największą popularnością cieszy się zarówno ściągacz mechaniczny, jak i hydrauliczny. Do bezproblemowego demontażu łożyska tocznego polecamy szczególnie ściągacze mechaniczne, które świetnie sprawdzą się przy ciasno pasowanych na czopie lub w oprawie komponentów. Dokładnie chodzi o te łożyska, których wewnętrzna średnica wynosi 38 – 250 mm.

Dlaczego warto mieć ściągacz mechaniczny na wyposażeniu? Przede wszystkim dlatego, że dzięki takim narzędziom łożyska demontuje się szybko i bez żadnych problemów. Ponadto ściągacz mechaniczny przyda się także w innych sytuacjach — na przykład do ściągnięcia kół pasowych, kół zębatych, wirników czy tarcz.

Jak wspominaliśmy, sporą popularnością — obok ściągaczy mechanicznych — cieszą się również ściągacze hydrauliczne. Narzędzia tego rodzaju sprawdzą się wtedy, gdy wymagana jest duża siła — nawet kilku ton. Nasi klienci często decydują się na ściągacze hydrauliczne marki Timken. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia, których siła ściągająca wynosi maksymalnie 8 lub 30 ton.

Nagrzewnice do łożysk
Montaż większych łożysk nierzadko sprawia pewne problemy. Jest to spowodowane głównie koniecznością użycia dużej siły. Jak zatem zamontować takie łożysko toczne w sporych rozmiarach, aby go nie uszkodzić? Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są nagrzewnice, które — między innymi — mają za zadanie zmniejszyć siłę montażową.

Ogólnie nagrzewnice dzieli się na stacjonarne i ręczne. Te pierwsze doskonale sprawdzają się przy dużych i trudniejszych do montażu łożyskach. Nagrzewnice ręczne natomiast wykorzystuje się jako alternatywę dla standardowych palników. Ręczną nagrzewnicę poleca się wykorzystywać przy mniejszych elementach — na przykład przy nakrętkach, pierścieniach o małej średnicy, rurach czy oprawach.

W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim nagrzewnice BEGA, SIMATEC, SKF, FAG oraz Timken. Bez względu na to, jakiej marki rozwiązanie wybierzesz, gwarantujemy, że spełni Twoje oczekiwania. Oczywiście, jeśli tylko zostanie prawidłowo dobrane do Twoich potrzeb i wymagań.

Smarownice Simalube dla wymagających
Ciekawym rozwiązaniem są automatyczne smarownice proponowane przez markę Simalube. To produkty, które mogą usprawnić niemalże każdy proces smarowania. Smarownice Simalube to jednopunktowe rozwiązania, wyróżniające się bezawaryjnością oraz niezawodnością. Kiedy skończy się środek smarny, pojemniki można ponownie napełniać interesującym klienta smarem i ponownie wykorzystać do dalszego, regularnego dosmarowywania łożysk. Smarownice automatyczne dostępne są w kilku wariantach, które różnią się między sobą pojemnością. W ofercie znajdziesz pojemniki 30, 60, 125 oraz 500 ml. Przystosowane są do pracy tam, gdzie temperatura wynosi od -20 do 55 stopni Celsjusza. Takie smarownice elektrochemiczne można kupić także bez środka smarnego. Dzięki temu, jeśli nie znajdziesz w ofercie interesującego Cię smaru, możesz sam zapełnić pojemnik najlepszym dla Twoich łożysk preparatem.

Przyrządy diagnostyczne do łożysk
Jakie przyrządy diagnostyczne do łożysk warto mieć na swoim wyposażeniu? Na przykład termometr, stetoskop czy szczelinomierz! To idealne narzędzia, dzięki którym w prosty i szybki sposób przeprowadzisz przegląd techniczny pracujących w danej maszynie łożysk i sprawdzisz, czy nie jest konieczna ich wymiana.

ściągacze mechaniczne

Ściągacze mechaniczne

Ściągacze mechaniczne dostarczane przez renomowanych producentów umożliwiają nie tylko szybkie, ale przede wszystkim całkowicie bezwysiłkowe demontowanie łożysk. Jeśli interesują Cię ściągacze mechaniczne, pamiętaj o tym, aby dobrać odpowiednio dopasowane do danych łożysk urządzenie. Ściągacze mechaniczne doskonale sprawdzą się do łożysk małych, średnich i dużych z osadzeniem walcowym oraz do łożysk walcowych typu NU, NJ i NUP. Mechaniczne narzędzia poleca się także wykorzystać przy łożyskach małych na stożkowym osadzeniu.

Czytaj więcej

ściągacze hydrauliczne

Ściągacze hydrauliczne

Ściągacz hydrauliczny to narzędzie, które wykorzystuje się do demontażu (między innymi) łożysk. Zasada działania ściągacza hydraulicznego oparta jest na hydraulicznej pompie, której nacisk wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu ton. To właśnie ta pompa i nacisk umożliwiają bezproblemowe rozpieranie śruby. Ściągacze hydrauliczne są doskonałym rozwiązaniem do łożysk zamocowanych na walcowym osadzeniu. Dotyczy to głównie łożysk średniej wielkości, dużych oraz walcowych typu NUP, NU i NJ każdej wielkości.

Czytaj więcej

nagrzewnice do łożysk

Nagrzewnice

Duże łożyska przy montażu nierzadko wymagają użycia równie dużej siły. W wielu przypadkach nie jest to możliwe ze względu na obawę, że dane łożysko ulegnie uszkodzeniu lub ze względów technicznych. Jak zatem zmniejszyć siłę montażową? Polecamy wykorzystać do tego nagrzewnice. Ogrzewając w odpowiedni sposób łożysko czy oprawę można w łatwy sposób zamontować je na konkretnym wale. W ofercie znajdziesz zarówno standardowe, stacjonarne nagrzewnice, jak i narzędzia ręczne. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy między innymi od rozmiaru łożysk, które będziesz montować.

Czytaj więcej

smarownice do łożysk

Smarownice

Aby zwiększyć żywotność łożysk, należy je — w większości przypadkach — smarować odpowiednim środkiem smarnym. Jak ułatwić sprawę dosmarowywania łożysk? W takiej sytuacji warto sięgnąć po takie rozwiązania jak smarownice ręcznesmarownice pneumatyczne. Jednopunkowe, wydajne rozwiązania proponuje popularna marka Simalube. Jeśli zależy Ci na odpowiednim dozowaniu smaru, gwarancji czystości w trakcie pracy i opcji automatycznego dozowania preparatu do łożyska, sprawdź smarownice automatyczne Simalube już teraz.

Czytaj więcej

przyrządy diagnostyczne do łożysk

Przyrządy diagnostyczne

Odpowiednia diagnostyka łożysk tocznych, w tym regularne sprawdzanie ich stanu technicznego pozwalają uniknąć poważniejszych awarii i napraw urządzeń, w których pracują. Nierzadko pierwszym objawem zużytego łożyska tocznego jest wyższa — niż powinna — temperatura pracy, drgania oraz hałas. Do określania stanu technicznego łożyska poleca się wykorzystywać przyrządy diagnostyczne takie jak termometr, szczelinomierz czy stetoskop.

Czytaj więcej