Jak zapobiec awarii łożyska? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – należy regularnie sprawdzać jego stan techniczny z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów diagnostycznych.
Do podstawowych parametrów, które określają pracę łożyska, zalicza się następujące właściwości:
- temperatura,
- emisja akustyczna,
- drgania.
To właśnie te parametry sprawdza się za pomocą przyrządów diagnostycznych i na tej podstawie określa się, jak pracuje łożysko i czy nie wymaga przypadkiem wymiany.
Wzrastanie temperatury pracy łożysk
Od czego uzależniona jest temperatura? Wpływ na temperaturę pracy łożyska ma smarowanie, obciążenie i zabudowa komponentu. Wskutek działania łożyskowego węzła — wspomnianego obciążenia, starty mocy i tak dalej — rośnie temperatura całego łożyska tocznego. Jeśli zostanie wykazany wzrost temperatury, trzeba sprawdzić następujące elementy:
- rodzaj oraz ilość smaru,
- błędy współosiowości,
- luzy w łożysku — pomontażowe lub po nagrzaniu się,
- niewyważenia,
- luz między obudową i łożyskiem oraz między wałem a łożyskiem,
- ocieranie się części zabudowy — np. simmeringi czy odrzutnik oleju.
Drgania
Okazuje się, że parametry drgań są najczęściej wykorzystywane jako wskaźnik oceny, dzięki któremu możemy określić, czy dane łożysko toczne prawidłowo pracuje. Do źródeł drgań zalicza się:
- niewyważenia,
- luzy,
- nieprawidłowe smarowanie,
- brak współosiowości,
- obciążenia,
- niepoprawna współpraca poszczególnych elementów.
Nierzadko poleca się, aby monitorować pracę w celu opracowania wykresu trendu. Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie aż trzech wykresów, które będą od siebie niezależne dla poszczególnych węzłów łożyskowych. Takie działania dają możliwość zapobiegania przestojom, które są nieplanowane oraz pozwala zaplanować w odpowiednim czasie remont.
Jeśli chodzi o narzędzia do wyznaczania wykresu trendu, świetną opcją będą pióra wibrometryczne, termometryczne czy podstawowe zestawy diagnostyczne.
Emisja akustyczna
Co jest przyczyną emisji akustycznej? Lista obejmuje następujące aspekty:
- niepoprawne smarowanie
- uszkodzenie współpracujących elementów,
- pojawienie się różnego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń.
Na czym polega diagnostyka akustycznej emisji? Otóż w tym przypadku sprawa jest prosta — polega na tak zwanym “nasłuchiwaniu”. W tym celu polecamy wykorzystać stetoskop elektroniczny, dzięki któremu uda Ci się zlokalizować miejsce, w którym powstaje hałas. Doświadczony operator dodatkowo będzie mógł ustalić przyczynę tego hałasu.
Dodatkowe urządzenia
Decydując się na zakup narzędzi diagnostycznych, warto rozważyć także zamówienie urządzeń pomocniczych. Do nich zalicza się takie rozwiązania jak:
- szczelinomierz,
- tachometr optyczny,
- sprawdzian do stożków,
- sprawdzian pierścieniowy.
FAG TempCheck PRO – zakres temperatur mierzonych przez miernik: -32 do 760 stopni, – rozdzielczość optyczna w tym modelu to 40:1, – średnica punktu pomiarowego wynosi 13 mm do odległości 260 mm, – miernik wyposażony jest w czujnik powierzchniowy oraz czujnik zanurzeniowy. – posiada pamięć do 20 pomiarów, |