Łożyska baryłkowe to komponenty wahliwe, które są podobne do kulkowych wahliwych, ale w porównaniu do nich baryłkowe mogą przenosić dużo większe obciążenia. Poza siłami promieniowymi modele baryłkowe przejmują także siły osiowe. Jest to możliwe między innymi dzięki ukośnej orientacji wałeczek. Specyficzna budowa łożysk baryłkowych natomiast umożliwia kątowe wychylenia wału względem obudowy. Łożyska baryłkowe to łożyska samonastawne.
W łożyskach baryłkowych montuje się elementy toczne, które kształtem przypominają baryłkę. Wałeczki w takim wykonaniu są bryłami obrotowymi z boczną powierzchnią w lekko sferycznej formie. To, co wyróżnia łożyska baryłkowe, to także kulista bieżnia pierścienia zewnętrznego. Środek krzywizny powierzchni bieżni znajdującej się w zewnętrznym pierścieniu pokrywa się ogólnie z osią całego łożyska.
Łożyska baryłkowe znajdą zastosowanie w przekładniach, maszynach budowlanych, odlewniczych czy wentylatorach przemysłowych.
Łożyska baryłkowe dwurzędowe
Łożyska baryłkowe dwurzędowe mają dwa rzędy elementów tocznych, które toczą się po dwóch bieżniach umieszczonych w pierścieniu wewnętrznym. Takie komponenty przeznaczone są do pracy w aplikacjach, w których występują duże i złożone obciążenia. Dzięki sferycznej bieżni pierścienie w łożyskach baryłkowych wychylają się wzajemnie i jednocześnie zapewniają optymalną równowagę obciążenia baryłek.
Łożyska baryłkowe wzdłużne mają zdolność przejmowania bardzo dużych obciążeń osiowych. Dzięki swojej konstrukcji i możliwości przekazywania obciążeń pod pewnymi kątami, łożyska baryłkowe wzdłużne mogą przenosić również siły promieniowe. Montaż tego rodzaju komponentów jest bardzo prosty — chociażby z tego względu, że modele baryłkowe wzdłużne są łożyskami rozłącznymi. A zatem poszczególne elementy można instalować niezależnie od siebie.
W łożyskach baryłkowych wzdłużnych najczęściej stosuje się dużą liczbę elementów tocznych, które są niesymetryczne i optymalnie przylegają do bieżni. Dzięki temu komponenty w takim wykonaniu są w stanie przenosić bardzo duże siły wzdłużne. Wzajemne wychylanie się pierścieni natomiast sprawia, że łożyska baryłkowe wzdłużne są niewrażliwe na ugięcia tych elementów, które do nich przylegają.
Gdzie montuje się łożyska baryłkowe wzdłużne? Jeśli chodzi o zastosowanie łożysk baryłkowych wzdłużnych, komponenty w takim wykonaniu świetnie sprawdzają się w sprzęcie górniczym, obrabiarkach, napędowych wałach okrętowych czy w dźwigach. Produkty tego rodzaju nierzadko instaluje się w układach, które mają duże wymagania w przypadku przenoszenia sił obciążenia.