Łożyska ślizgowe to – obok łożysk tocznych – najpopularniejsze komponenty, które zapewniają płynność ruchu obracających się względem siebie elementów montowanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach. Ogólnie konstrukcja łożyska ślizgowego jest prosta, ponieważ taki produkt składa się właściwie z dwóch powierzchni: ruchomej i nieruchomej. Te powierzchnie nazywa się powierzchniami ślizgowymi oraz podpierającymi. Sam ruch obrotowy natomiast przy łożyskach ślizgowych realizowany jest poprzez ślizganie się, do którego dochodzi pomiędzy powierzchnią ruchomą i nieruchomą.
Rodzaje łożysk ślizgowych
Aktualnie na rynku można znaleźć łożyska ślizgowe w wielu wariantach. Wyróżnia się przede wszystkim łożyska suche, łożyska powietrzne oraz łożyska olejowe. Modele suche to komponenty, które nie wymagają smarowania lub smaruje się je okresowo. Takie rozwiązania dobrze sprawdzają się w połączeniach słabo obciążonych.
Jeśli chodzi o łożyska ślizgowe typu powietrznego, są to komponenty, w których poduszka powietrzna tworzona przez sprężone powietrze utrzymuje dystans między wałem a panewką. Łożyska powietrzne znajdą zastosowanie głównie tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi prędkościami obrotowymi i małymi obciążeniami.
Łożyska olejowe to modele, w których część korpusu łożyska smaruje się odpowiednim środkiem smaru. W trakcie ruchu wału między wałem a panewką tworzy się warstwa oleju. Łożyska olejowe dostępne są w dwóch wariantach – na rynku znajdziesz łożyska hydrostatyczne i łożyska hydrodynamiczne. W tych pierwszych do panewki dostarcza się smar pod odpowiednim ciśnieniem. W drugich natomiast (hydrodynamicznych) olejowy film tworzy się samoistnie – dokładniej jest on skutkiem zjawisk hydrodynamicznych.
Na rynku znajdziesz także przegubowe łożyska ślizgowe. Ogólnie łożysko ślizgowe przegubowe to komponent składający się z dwóch pierścieni. Takie łożysko dodatkowo może mieć szczeliny i wypuklenia, w których będzie gromadzić się smar. W takim wykonaniu łożysko ślizgowe przegubowe doskonale sprawdzi się, gdzie są duże obciążenia. Wśród łożysk ślizgowych przegubowych wyróżnia się rozwiązania promieniowe, wzdłużne i skośne. Te ostatnie montuje się w aplikacjach, w których występują obciążenia osiowe oraz promieniowe. Wzdłużne przeznaczone są do przejmowania sił osiowych, a poprzeczne poleca się do pracy tam, gdzie mamy do czynienia z obciążeniami zmiennymi.
Zastosowanie łożysk ślizgowych
Gdzie właściwie montuje się łożyska ślizgowe? Otóż komponenty tego rodzaju nierzadko wykorzystuje się w silnikach, pompach, samochodach, urządzeniach medycznych, wózkach widłowych oraz przenośnikach. Ponadto znajdują zastosowanie w różnego rodzaju sprzętach AGD – na przykład w odkurzaczu, pralce czy lodówce. Ogólnie łożysko ślizgowe jest świetną opcją dla aplikacji o ograniczonej przestrzeni, w których występują małe prędkości. Nierzadko komponenty ślizgowe wykorzystuje się w sytuacjach, gdy kluczowa jest cichobieżność.
Łożyska ślizgowe w hurtowni łożysk – Sped
W naszej rozbudowanej ofercie każdy zainteresowany klient może znaleźć głównie główki cięgieł, klasyczne łożyska ślizgowe i tuleje. Jeśli szukasz rozwiązania do aplikacji, która wykonuje ruch wahliwy, główki cięgieł będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. To komponenty, które zbudowane są z główki z łożyskiem ślizgowymi trzpienia. Główki cięgieł dostępne są w kilku wariantach – wyróżnia się modele z gwintem lewym lub prawym. Produkty w takim wykonaniu montuje się głównie w urządzeniach i maszynach wykorzystywanych przez branżę papierniczą, spożywczą, poligraficzną, tytoniową oraz w transporcie czy lekkim przemyśle.
Tuleje ślizgowe to komponenty wyróżniające się wysoką wytrzymałością i prostą budową. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie kluczowe jest, aby przekrój poprzeczny był jak najmniejszy. Takie produkty można obrabiać mechanicznie. W naszym asortymencie dostępne są zarówno tuleje ślizgowe poprzeczne, jak i wzdłużne.
Łożyska ślizgowe
Łożyska ślizgowe to komponenty podobne do łożysk tocznych, przy czym nie posiadają one pośredniczących ruchomych elementów. Obroty przejmowane są przez panewkę cylindryczną. Łożyska ślizgowe dzieli się na łożyska suche, olejowe i powietrzne. Wśród łożysk olejowych można znaleźć łożyska hydrodynamiczne i hydrostatyczne. Jeśli chodzi o zastosowanie łożyska ślizgowe doskonale sprawdzą się w małych układach, w których występuje równie małe obciążenia czy w konstrukcjach, w których kluczowa jest precyzja. Będą doskonałą opcją także tam, gdzie konieczna jest eliminacja zarówno drgań wału, jak i ewentualnego hałasu. Największą popularnością cieszą się oczywiście łożyska ślizgowe wykonane ze stali. Na rynku jednak można znaleźć także wytrzymałe rozwiązania produkowane z tworzyw sztucznych — takie komponenty proponuje swoim klientom między innymi marka igus.
Główki cięgieł
Główki cięgieł — znane również jako główki przegubowe — to gotowe do montażu podzespoły, które wykorzystuje się w przeróżnych maszynach i urządzeniach przemysłowych. Standardowa główka zbudowana jest z pierścienia wewnętrznego wyróżniającego się kulistą i wypukłą wewnętrzną powierzchnią oraz ze specjalnej obudowy. W główce montuje się łożysko ślizgowe, chociaż można znaleźć także główki cięgieł z łożyskiem kulkowym czy baryłkowym. Na rynku dostępne są również takie główki, które posiadają dodatkowe uszczelnienie. Takie rozwiązania są bardziej odporne na zapylenie czy wilgoć. W ofercie znajdziesz także główki cięgieł z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Obie grupy obejmują komponenty z gwintem prawym lub lewym.
Tuleje
Tuleje ślizgowe to idealne rozwiązania dla mało wymagających aplikacji, w których kluczowy jest ruch swobodny. Takie komponenty najczęściej produkuje się z tworzyw, które jednocześnie są materiałem samosmarującym i trudnościeralnym. Standardowa tuleja wyróżnia się prostą konstrukcją i stosunkowo niską ceną. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie konieczny jest bardzo mały przekrój poprzeczny. Do zalet tulei ślizgowych zalicza się również to, że można bez problemu obrabiać je mechanicznie.