Co dają łożyska hybrydowe? Czy warto w nie inwestować? Mogą pracować w każdych warunkach? Czy spełnią oczekiwania wymagającego klienta? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe – lub podobne – pytania, zapraszamy do lektury.

  1. Czy łożyska hybrydowe są innowacyjne?
  2. Dla kogo łożyska hybrydowe?

Zainteresowani coraz częściej sięgają po łożyska hybrydowe lub ceramiczne. Aktualnie na rynku można znaleźć komponenty różniące się między sobą na przykład zastosowanymi materiałami. Ta różnorodność tworzyw nie sprawia jednak, że jedne łożyska hybrydowe są gorsze od drugich. Producenci dążą do tego, by stale ulepszać swoje produkty i utrzymywać wysoki poziom. Jeśli zastanawiasz się, w które rozwiązania inwestować, polecamy szczególnie łożyska CeramicSpeed. Na ich przykładzie odpowiemy na postawione na samym początku pytania.

Czy łożyska hybrydowe są innowacyjne?

Zastanawiasz się, w czym tkwi innowacyjność łożysk hybrydowych? W elementach tocznych! Duńska marka CeramicSpeed do produkcji kulek wykorzystała niezawodny azotek krzemu. I chociaż dziś wiele producentów podejmuje się podobnych prób, to w tej dziedzinie zdecydowanie prym wiedzie wspomniana firma. Dlaczego? Bo jako jedna z pierwszych zastosowała ten patent i rozwija go do dziś.

Same kulki ceramiczne odznaczają się niższą masą niż stalowe rozwiązanie. Jednocześnie są twardsze i bardziej gładkie. To przekłada się na właściwości, redukuje między innymi zużycie, minimalizuje tarcie i umożliwia osiąganie jeszcze wyższych prędkości obrotowych. Inwestycja w łożyska hybrydowe znacząco wydłuża żywotność każdej linii produkcyjnej. Okres eksploatacyjny komponentów jest od 4 do 8 razy dłuższy. Z produktami hybrydowymi możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się nieplanowanych przestojów i tym samym nieprzewidzianych kosztów.

Do zalet łożysk hybrydowych zalicza się także wysoką zdolność izolacyjną, ponieważ azotek krzemu jest materiałem, który nie przewodzi prądu. Dlatego tak często poleca się je napędom elektrycznym, w których na łożyska zwykle działają prądy błądzące. Długi kontakt ze wspomnianymi prądami niekorzystnie wpływa na stan techniczny komponentów. Łożyska w pełni stalowe szybciej się zużywają, nawet jeśli są odpowiednio przygotowywane do takich aplikacji. Czasami proces zużycia może być jeszcze szybszy przez błąd pracownika, który mocuje produkt. Podczas montażu można nieopatrznie uszkodzić powłokę, która standardowo wykazuje zdolność izolacyjną maksymalnie 1 kV. Podczas gdy ceramiczne kulki tę zdolność mają kilkunastokrotne większą – około 15 kV.

Dla kogo łożyska hybrydowe?

Ze względu na nieco wyższą cenę łożysk hybrydowych, rozwiązanie ceramiczne poleca się przede wszystkim aplikacjom, w których panują ekstremalne warunki. Nie tylko udowodniono, co same właściwości tych komponentów sprawiają, że lepiej radzą sobie z pewnymi negatywnymi czynnikami. Mówiąc „negatywne czynniki”, mamy na myśli działania, które niekorzystnie wpływają na żywotność łożysk. Przykładem takiego czynnika jest bardzo wysoka temperatura, zanieczyszczenia, korozja czy prądy błądzące.

Inwestując w wysokiej jakości łożyska w pełni stalowe, niejednokrotnie okazywało się, że komponenty tego rodzaju szybciej się zużywały lub ulegały awarii. Na przykład specjalnie zabezpieczone przed prądami błądzącymi produkty pracowały krócej, niż obiecywał producent. Do tego po demontażu można było zobaczyć ślady, spowodowane przez wspomniane prądy błądzące. W takiej sytuacji łożyska hybrydowe będą lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ mają wyższą zdolność izolacyjną. Parametr ten utrzymuje się na poziomie 15kV. W konwencjonalnych łożyskach wynosi maksymalnie 1kV i może ulec zmianie, jeśli podczas montażu uszkodzimy powłoki izolacyjne. I tym sposobem łożyska hybrydowe są lepszym rozwiązaniem dla silników elektrycznych.

Równie świetnie radzą sobie w mocno zapylonych miejscach. Z tego powodu specjaliści często polecają modele hybrydowe branżom zajmującym się obróbką metalu. Poza tym oferta CeramicSpeed obejmuje specjalną serię dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Łożyska od samego początku są produkowane zgodnie z wymaganiami FDA i posiadają odpowiednie certyfikaty. W asortymencie znajdziesz także rozwiązania, które są bezpieczne, będąc nawet w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.

Czy warto inwestować w łożyska hybrydowe? Odpowiedź brzmi tak, ale pod warunkiem, że dotychczasowe rozwiązania zawodziły. Jeśli widzisz, że wybrane łożyska kulkowe nie sprawdzają się w jakiejś aplikacji, za szybko się zużywają lub ulegają częstym awariom, koniecznie zainteresuj się rozwiązaniem hybrydowym.