Do czego służą nakrętki łożyskowe? Jakiej marki nakrętki łożyskowe warto wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Nakrętki łożyskowe to element maszyn przemysłowych, który nie powinien być ignorowany. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że nakrętka łożyskowa odpowiada między innymi za poprawne ustalanie łożysk tocznych na wałach. Oczywiście, nakrętki łożyskowe mają również inne zastosowanie. Jakie? Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie. W artykule podpowiadamy również, jakiej marki nakrętki łożyskowe warto wybrać.
Do czego wykorzystuje się nakrętki łożyskowe?
Jak wspominaliśmy, nakrętki łożyskowe służą między innymi do ustalania łożysk na wale, a dokładniej do zabezpieczania ich położenia. Ponadto nierzadko wykorzystuje się je do montażu tych komponentów, które mają stożkowy otwór. Nakrętki łożyskowe sprawdzą się również przy demontażu tych łożysk, które zostały osadzone za pośrednictwem wciskanej tulei.
Jeśli chcesz wykorzystać nakrętki łożyskowe, musisz pamiętać o tym, aby je prawidłowo zabezpieczyć – przede wszystkim przed poluzowaniem się. Jak zabezpiecza się elementy tego rodzaju? Dziś na rynku można znaleźć nakrętkę łożyskową ze specjalnym mocującym lub zabezpieczającym mechanizmem. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszczególne elementy nie będą w ogóle się zsuwać. Aby uniknąć luzowania się nakrętek, można wykorzystać taki element, który wejdzie w rowek klinowy w tulei albo w rowek wpustowy w wale.
Inne zastosowanie nakrętek łożyskowych
Nakrętki łożyskowe mają również inne zastosowanie. Można je wykorzystać także przy kołach zębatych oraz pasowych kołach.
Jakie nakrętki łożyskowe proponuje marka SKF?
Chcesz kupić nakrętki łożyskowe, ale nie wiesz, jaką markę wybrać? Polecamy sprawdzić ofertę firmy SKF. W asortymencie znajdziesz następujące rozwiązania:
- nakrętki łożyskowe z podkładką lub z zabezpieczającą blaszką,
- nakrętka łożyskowa z mechanizmem zabezpieczającym,
- nakrętki łożyskowe z zabezpieczającym wkrętem,
- precyzyjna nakrętka łożyskowa z zabezpieczającym kołem.
W zależności od zastosowania dostępne w ofercie SKF elementy nazywa się nakrętkami mocującymi lub do demontażu. Jak wspominaliśmy, produkty te służą do mocowania zarówno łożysk, jak i innych części maszynowych na wale oraz do montowania łożysk na stożkowych czopach. Sprawdzą się także przy demontażu komponentów ze wciskanych tulei.
Jeśli chodzi o zabezpieczanie nakrętek łożyskowych proponowanych przez SKF, można to uczynić na pięć różnych sposobów. Celem poniższych metod jest oczywiście zapobieganie poluzowania się nakrętek.
Podkładki zabezpieczające
Podkładka zabezpieczająca to stabilna i prosta część mocująca, która wchodzi w rowek mieszczący się na wale. Zagina się w niej ząbek na poziomie jednego z kilku wycięć występujących na obwodzie nakrętki łożyskowej. Ta metoda skutecznie zabezpiecza nakrętkę przed obrotem. Ten sposób sprawdza się przede wszystkim przy nakrętkach SKF typu KM oraz KML.
Blaszki zabezpieczające
Blaszkę zabezpieczającą montuje się do nakrętki łożyskowej za pośrednictwem odpowiedniej śruby. Blaszka musi wejść w wycięcie znajdujące się na obwodzie nakrętki, a także w rowek umiejscowiony na wale. Ta metoda jest doskonałą opcją do zabezpieczania nakrętek SKF typu HM 30 oraz 31.
Wkręty zabezpieczające
Małą część gwintu nakrętki dociska się do gwintu umieszczonego na wale. Do tego wykorzystuje się dociskowy wkręt, aby skutecznie zablokować nakrętkę. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać dodatkowych podkładek czy wykonywać rowków na danym wale.
Mechanizm zabezpieczający
Część gwintu nakrętki stanowi stalowa wkładka, którą można docisnąć do powierzchni gwintu umieszczonego na wale za pośrednictwem dociskowego wkrętu. Tym sposobem blokuje się nakrętkę. Nie jest konieczne wykonywanie rowka na wale. Nie trzeba też wykorzystywać dodatkowej podkładki.
Kołki zabezpieczające
Nakrętka łożyskowa z tego rodzaju zabezpieczeniem ma trzy kołki zabezpieczające, które są symetrycznie rozmieszczone na jej obwodzie. Elementy te ustawia się pod takim kątem, pod jakim są ustawione zbocza gwintu. Można docisnąć kołki do gwintu, wykorzystując do tego wkręty dociskowe. Kołki skutecznie blokują nakrętkę i dodatkowo ustawiają ją prostopadle do osi danego wału. Nie trzeba wykonywać rowków na wale. Ten sposób zabezpieczający świetnie sprawdzi się przy precyzyjnych nakrętkach SKF typu KMTA oraz KMT.