Jak odkręcić zardzewiałe śruby? Okazuje się, że na sytuacje tego rodzaju, jest kilka rozwiązań. Większość z nich sprawdzi się także przy śrubach, które nie zardzewiały, ale stawiają pewien opór i ciężko je wykręcić.
- Jakie narzędzia do odkręcania opornych śrub?
- Jakie preparaty dla zardzewiałych śrub?
- Inne metody odkręcania śruby
Najprostszym sposobem odkręcenia zardzewiałej śruby jest polanie je popularnym, gazowanym napojem. Jednakże metoda ta jest nie jest polecana przez specjalistów, szczególnie, że w większości przypadków się nie sprawdza. Jak zatem profesjonalnie odkręcić zardzewiałą lub oporną, starą śrubę? Zapraszamy do lektury!
Jakie narzędzia do odkręcania opornych śrub?
Najczęściej przy odkręcaniu śrub wykorzystuje się płaskie klucze. Jeśli mamy do czynienia ze śrubą zardzewiałą lub nieco starą, stawiającą pewne opory, narzędzie tego rodzaju może się nie sprawdzić. W takiej sytuacji wykorzystuje się klucze oczkowe lub nasadowe. Warto zwrócić uwagę na produkty z długimi ramionami, ponieważ taka konstrukcja skutecznie zwiększa siłę, która działa na śrubę podczas jej odkręcania. Specjaliści polecają, by przy wykręcaniu w pierwszej kolejności poruszyć zardzewiałą w lewo i w prawo.
Specjaliści ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie wykorzystywać zwykłych kluczy. Tego rodzaju narzędzia mogłyby jedynie uszkodzić – na przykład sześciokątne łby.
Okazuje się, że równie skutecznym narzędziem przy zardzewiałych śrubach są młotki. Można wykorzystać również inne, cięższe narzędzia. Chodzi o to, by nim uderzyć w ramkę klucza, dzięki czemu zwiększymy nieco moc.
Jakie preparaty dla zardzewiałych śrub?
Nasi klienci najczęściej wybierają rozwiązania w postaci preparatów. Produkty tego rodzaju to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli wspomniane wyżej narzędzia zawodzą. W takiej sytuacji stosuje się naftę lub specjalne odrdzewiacze. Wystarczy posmarować zardzewiałą część i poczekać, aż będzie możliwość poluzowania nieco śruby. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, zwróć szczególną uwagę na odrdzewiacze. Przy nafcie czas oczekiwania jest znacznie dłuższy.
Z popularnych rozwiązań poleca się szczególnie WD40 – preparat, który działa niemalże natychmiastowo i skutecznie ułatwia odkręcanie zardzewiałej śruby. Ponadto równie często nasi klienci sięgają po rozwiązanie marki WEKEM, a mianowicie po odrdzewiacz serii WS 38. Szczególnie preparat z dodatkiem w postaci MoS2 świetnie sprawdzi się przy luzowaniu mocniej zabezpieczonych śrubowych połączeń. Wystarczy spryskać odrdzewiaczem powierzchnię elementów i poczekać, aż preparat zacznie działać. Czas oczekiwania jest bardzo krótki. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo twardymi związkami, warto tę czynność ponowić.
Inne metody odkręcania śruby
Jeśli wspomniane wyżej odrdzewiacze, nafta, oleje napędowe (tak, również można je wykorzystać) czy narzędzia nie skutkują, poleca się spróbować metody podgrzewania. Do tego można skorzystać ze standardowego palnika. Wystarczy podgrzać elementy, które pod wpływem skrajnie wysokiej temperatury zwykle ustępują. Ta metoda wbrew pozorom nie jest prosta, ponieważ wymaga od nas pewnego wyczucia. A mianowicie, jeśli zbyt długo będzie podgrzewać oporny element, połączenie śrubowe może się uszkodzić, rozhartować, a nawet spowodować zniekształcenie się śruby. Pamiętaj także, by nie wykręcać nagrzanej śruby. Należy poczekać, aż podgrzany element ostygnie.
Poza palnikiem poleca się także skorzystać z indukcyjnego podgrzewacza. Jako elektryczne narzędzie, będzie bardziej bezpiecznym i skuteczniejszym rozwiązaniem.
Ostatnim – równie polecanym, jeśli inne sposoby zawodzą – rozwiązaniem, jest rozwiercanie. Aby usunąć śrubę, potrzebujemy wiertarki oraz specjalnego do metalu wiertła. I tym sposobem rozwiercamy po prostu śrubę. Kiedy już usuniemy oporny element, musimy dokładnie oczyścić miejsce. Następnie możemy zamontować w nim nową śrubę.