Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Co to jest audyt LOTO?

Czym jest audyt LOTO i dlaczego wdrożenie systemu LOTO jest dla wielu przedsiębiorstw aż tak kluczowe? Jeśli interesuje Cię lockout / tagout systemy bezpieczeństwa i zastanawiasz się, na czym polegają poszczególne procedury LOTO oraz czy wdrożenie systemu lockout jest ogólnie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, już teraz zapoznaj się z poniższym artykułem. Jakie są zalety stosowania systemu LOTO? Jakie produkty wykorzystuje system zabezpieczeń LOTO? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

 

  1. Co to jest audyt LOTO?
  2. Czym są systemy bezpieczeństwa pracy LOTO?
  3. Wdrożenie systemu lockout / tagout — dlaczego warto?

 

Bezpieczeństwo to właściwie najważniejszy aspekt w każdej dziedzinie naszego życia. Dotyczy to nie tylko czasu, który spędzamy w domu czy aktywnie z rodziną poza miejscem zamieszkania, ale także w miejscu pracy, gdzie ryzyko wystąpienia wypadków jest duże. Prawidłowe procedury związane z bezpieczeństwem są właściwie nieodłącznym elementem każdej firmy, a audyt LOTO — lockout / tagout — to kluczowe narzędzie, które pomaga w zapewnieniu tego bezpieczeństwa. Czym dokładnie jest audyt LOTO? Czym są procedury bezpieczeństwa LOTO? Jakiej marki rozwiązania warto wybrać, aby zwiększyć bezpieczeństwo w swoim miejscu pracy? Jeśli szukasz informacji na temat wdrażania systemu LOTO, zapraszamy do szybkiego zapoznania się z poniższą treścią.

 

Co to jest audyt LOTO?

audyt LOTOCzym dokładnie jest audyt LOTO? Otóż audyt LOTO to nic innego, jak proces oceny i poprawy procedur, które wiążą się z bezpieczeństwem w danym miejscu pracy. Podczas audytu lockout / tagout specjalista przegląda procedury i wszystkie systemy bezpieczeństwa, których celem jest odizolowanie energii. Główne zadanie takiego audytu to identyfikacja potencjalnych zagrożeń oraz wprowadzenie takich zabezpieczeń, które będą chronić pracowników przed wypadkami i ryzykiem wystąpienia urazów.

Audyt systemu LOTO jest ważny dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i mieniu danej firmy. Przez przeprowadzenie audytu lockout tagout specjalista zidentyfikuje wszystkie luki w procedurach, ewentualne braki i nieprawidłowości w zabezpieczeniach. Następnie rozpocznie się wdrożenie systemu lockout i wprowadzenie odpowiednich korekt. Dzięki nim ryzyko wystąpienia wypadków oraz urazów zostanie skutecznie zminimalizowane. A zatem LOTO to rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo pracy. Jeśli zatem zależy Ci na bezpiecznej pracy i szukasz skutecznego systemu LOTO dla swojego zakładu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi audyt w Twoim przedsiębiorstwie.

 

Audyt systemu LOTO — etapy

Ogólnie wybór systemu LOTO może być nieco utrudniony, dlatego poleca się wykonać profesjonalny audyt. Jak przebiega audyt systemu LOTO? W skrócie na początku specjalista dokładnie zapozna się z procedurami oraz systemami, które wiążą się z odizolowaniem źródeł energii zasilających maszynę. Następnie dokona szczegółowej oceny, czy te procedury są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz standardami. Kolejny etap do identyfikacja potencjalnych zagrożeń oraz luk w zabezpieczeniach. Ostatni krok to analiza wyników audytów i opracowanie działań, których celem jest poprawa procedur oraz zabezpieczeń. A zatem audyt systemu LOTO kończy się właściwie takimi działaniami jak wdrożenia procedury LOTO. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa w swoim miejscu pracy, potrzebujesz skutecznych rozwiązań, które zmniejszą ryzyko wypadków i urazów będących skutkiem działań niebezpiecznej energii, gwarantujemy, że system zabezpieczeń LOTO to dla Ciebie najlepsza opcja! Ale czym dokładnie są systemy bezpieczeństwa pracy LOTO? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

 

Czym są systemy bezpieczeństwa pracy LOTO?

Czym dokładnie są systemy bezpieczeństwa pracy LOTO i dlaczego wdrożenie systemu lockout tagout jest aż tak kluczowe? Otóż LOTO (lockout/tagout), to nic innego, jak procedura odizolowania niebezpiecznej energii. To system, który wykorzystuje się niemalże w każdym przemysłowym zakładzie pracy, którego celem jest zapobieganie urazom i wypadkom, do których może dojść, gdy pracownik nieopatrznie włączy daną maszynę lub urządzenie. Chodzi głównie o te maszyny, które są poddawane naprawom czy konserwacjom i tym samym zostały wyłączone na czas określony z użytku. Sama procedura LOTO polega na odłączeniu źródła energii i zabezpieczeniu go za pomocą odpowiednio dobranych przedmiotów — na przykład kłódek blokujących. Następnie takie urządzenie należy jeszcze oznakować za pomocą specjalnych tagów ostrzegawczych. Tego rodzaju działania mają na celu uniemożliwienie włączenia czy uruchomienia maszyny lub urządzenia przez osoby nieuprawnione do ich obsługi, czy konserwacji. Procedura LOTO to zatem identyfikowanie źródeł energii, odłączenie ich, odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie podczas remontu, mycia czy konserwacji maszyny.

 

Produkty lockout / tagout

Podczas wdrożenia produktów systemu LOTO, osoba przeprowadzająca audyt pomaga dobrać odpowiednie zabezpieczenia, które sprawdzą się w danym zakładzie pracy. System LOTO obejmuje między innymi kłódki blokujące, klucze zabezpieczające, linki, blokady zatrzaskowe i oczywiście tabliczki ostrzegawcze. Te ostatnie są kluczowym elementem identyfikacji. Wykonuje się je z odpowiednich materiałów, które są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

 

Wdrożenie systemu lockout / tagout — dlaczego warto?

Jakie zalety mają działania systemu LOTO? Zastanawiasz się, dlaczego warto przeprowadzić audyt i wdrożyć system LOTO w swoim zakładzie pracy? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracowników oraz mienia swojej firmy. Korzyści wynikających z zastosowania produktów dla punktów odcięcia energii, proponowanych przez markę Brady jest wiele. System LOTO ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo maszyn i pracowników na liniach produkcyjnych. Jeśli zatem w Twojej firmie niebezpieczne źródła energii nie są prawidłowo zabezpieczone, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który oferuje usługę audytu loto, przeprowadzi go i pomoże wdrożyć odpowiednie elementy systemu LOTO.

Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa prawidłowe dobranie poszczególnych produktów zapewnia skuteczne zabezpieczenie maszyn oraz urządzeń przed nieuprawnionym uruchomieniem czy włączeniem. Ponadto odpowiednie wdrożenie loto to także gwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków czy urazów. Decydując się skorzystać z blokad LOTO proponowanych przez markę Brady, możesz liczyć na trwałe i wytrzymałe rozwiązania, które będą służyć Twojej firmie przez długi czas. Wprowadzenie systemu LOTO ma jeszcze jedną istotną zaletę. A mianowicie system LOTO pozwala na łatwość identyfikacji oraz organizacji, a już szczególnie produkty marki Brady, które dostępne są w przeróżnych kolorach. Wykorzystywanie kilku kolorów i oznaczeń ułatwia utrzymanie porządku w danym miejscu pracy.

Jeśli interesują Cię usługi wdrożenia systemu i ogólnie chcesz zacząć działać z systemem blokowania maszyn, po audycie kluczowe jest również szkolenie loto pracowników. Dotyczy to tych osób, które będą odpowiedzialne za izolowanie i znakowanie maszyn oraz urządzeń. Na szkoleniu pracownikom przekazuje się kompleksową wiedzę z zakresu lockout tagout, w tym jakie są rodzaje energii i w jaki sposób można je poprawnie i skutecznie zablokować, korzystając z blokad systemu lockout. Każdy zakład produkcyjny powinien także przeprowadzać regularne audyty w celu sprawdzenia, czy wybrane w zakresie bezpieczeństwa procedury są stosowane prawidłowo i czy nie występują w zabezpieczeniach żadne luki.