Zastanawiasz się, czy sprzęgło całostalowe jest optymalnym rozwiązaniem dla Twojej aplikacji? Dziś odpowiemy na to pytanie i omówimy parametry popularnego modelu wyprodukowanego przez markę KTR. Zapraszamy!
Sprzęgła to elementy, które stosuje się w celu łączenia i rozłączania wałów. Ze względu na różnorodny charakter poszczególnych aplikacji i środowiska pracy, komponenty te produkuje się w wielu wersjach. Do najpopularniejszych zalicza się sprzęgła kłowe, wyposażone w łukowe zęby czy kołnierzowe. Dziś natomiast zajmiemy się modelami całostalowymi. Zapraszamy do lektury!
Czym wyróżnia się sprzęgło całostalowe KTR?
Sprzęgła całostalowe to rozwiązania zębate, w których marka KTR stosuje najczęściej specjalne uszczelnienia typu O-ring oraz uzupełnia odpowiednim środkiem smarnym. To modele przystosowane do przenoszenia momentu obrotowego w aplikacjach, w których występują pewne odchyłki wałów – kątowe, osiowe i promieniowe. Zębate sprzęgła całostalowe wspomnianej firmy to również najlepsza opcja do stosowania w napędach pomp, w sprężarkach i ogólnie w hutnictwie. Ponadto często wykorzystuje się je tam, gdzie wymaga się od komponentów tego rodzaju wysokiej trwałości oraz równie wysokiego współczynnika związanego z bezpieczeństwem.
Do zalet tytułowych sprzęgieł zalicza się między innymi kompaktowość, niedużą masę oraz małe momenty bezwładności. Parametry te sprawiają, że sprzęgła całostalowe KTR mają szerokie zastosowanie. Dodatkowo odpowiednio dobrany środek smarny skutecznie zmniejsza poziom tarcia łukowych zębów. Dzięki temu komponenty te wyróżniają się świetną odpornością na zużycie i jednocześnie wydłużoną żywotnością.
Całostalowe sprzęgła zębate KTR to dwukardanowe modele, które przenoszą obciążenia od 930 NM do 1 050 Nm. Oczywiście wartości te mogą być różne, w zależności od wariantu i rozmiaru komponentu. Dokładne dane techniczne znajdziesz w katalogu KTR.
Ze względu na ewentualne różnice w wymaganiach poszczególnych aplikacji i w warunkach pracy, komponenty tego rodzaju marka produkuje w kilku wersjach, o których opowiemy niżej.
Sprzęgła GEARex marki KTR
Oferta popularnego producenta KTR obejmuje całostalowe sprzęgła zębate w typie FA, FB oraz FAB. Modele te to dwukardanowe rozwiązania, wyposażone w łukowe zęby. Znajdą zastosowanie praktycznie w każdej branży przemysłowej. Do zalet zalicza się między innymi skuteczność w kompensowaniu przesunięć promieniowych, osiowych i kątowych. Całostalowe sprzęgła zębate typu FA, FB oraz FAB to produkty przystosowane głównie do poziomego montażu. Oczywiście każdy komponent został dopuszczony do pracy w strefie Ex – czyli w miejscu zagrożonym wybuchem.
Z całostalowych zębatych rozwiązań w asortymencie marki KTR znajdziesz również modele typu DA, DB oraz DAB. To także dwukardanowe sprzęgła, skutecznie kompensujące odchyłki kątowe, osiowe i promieniowe. On wyżej wymienionych rozwiązań różnią się nieco przeznaczeniem. Na przykład modele FA przystosowane są do pracy w aplikacjach, w których mamy nieco mniejsze odległości pomiędzy łączonymi wałami. Typ DB natomiast sprawdzi się tam, gdzie te odległości są większe. I ponadto modele DB, DA oraz DAB są nieco większe.
Do aplikacji, w których wały są jeszcze bardziej od siebie oddalone, poleca się sprzęgła typu FH oraz DH. Pierwsze rozwiązanie obejmuje komponenty wyposażone w standardową tuleję S. Takie modele produkuje się w rozmiarze od 10 do 70. Typ DH natomiast jest sprzęgłem wyposażonym w tuleję dzieloną S. Dostępne są w rozmiarze od 80 do 100.
Zakres temperatury pracy w większości przypadków wynosi od -20 do 80 stopni Celsjusza. Dokładniejsze parametry – dotyczące również wspomnianej temperatury pracy – znajdziesz w katalogu producenta. Ściągnij broszurę już teraz i znajdź najbardziej dopasowane sprzęgło GEARex dla siebie. Jeśli masz problem z dobraniem komponentu, skontaktuj się z nami. Razem wybierzemy najlepszą opcję dla Twojej maszyny lub urządzenia.