189 odsłon

Co to jest sprzęgło z zębami łukowymi?

Co to jest sprzęgło z zębami łukowymi?

Co to jest sprzęgło z zębami łukowymi? W jakiej aplikacji sprawdzi się rozwiązanie tego rodzaju? Jeśli zastanawiasz się, czy kupić sprzęgło z zębami łukowymi, koniecznie sprawdź jego parametry. Dzięki temu będziesz wiedział, czy wybrany komponent spełnia wymagania Twojej aplikacji.

  1. Czym są sprzęgła z zębami łukowymi?
  2. Właściwości materiałów stosowanych do produkcji sprzęgieł BoWex

Dużą popularnością cieszą się sprzęgła z zębami łukowymi BoWex. Są to produkty marki KTR, której asortyment jest znany na całym świecie. Oferta obejmuje różnorodne rozwiązania, co sprawia, że aktualnie można znaleźć właściwie sprzęgła do każdej aplikacji. Czym zatem wyróżniają się modele wyposażone w łukowe zęby? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Czym są sprzęgła z zębami łukowymi?

Wydajne sprzęgła BoWex stosuje się do łączenia wałów w celu przenoszenia momentu obrotowego. Modele tego rodzaju świetnie sprawdzają się przy wyrównywaniu odchyłek promieniowych, osiowych oraz kątowych. Dzięki zębom łukowym przy promieniowych czy kątowych przemieszczeniach nie występują właściwie żadne naciski na ich krawędzie. To z kolei sprawia, że proces zużywania się sprzęgła BoWex jest bardzo powolny.

Seria BoWex obejmuje sprzęgła bezobsługowe. Produkty składają się między innymi z poliamidowej tulei oraz stalowej piasty. Podczas pracy elementy poliamidowe oraz stalowe ślizgają się po sobie, nie wymagając żadnego smarowania, w przeciwieństwie do dwóch metalowych części, które bez środka smarnego są skłonne do tak zwanego „wgryzania się”.

Popularne sprzęgła KTR BoWex wyróżniają się dwukardanową konstrukcją. Dzięki zdolności do kompensowania różnego rodzaju niewspółosiowości, komponenty tego rodzaju skutecznie zapobiegają ewentualnemu uszkodzeniu się urządzenia napędzanego lub napędzającego. Są zatem bezpiecznym rozwiązaniem, minimalizującym ryzyko wystąpienia awarii. Kupując sprzęgła warto sprawdzić dane zawierające między innymi wartości wiążące się z dopuszczalną odchyłką osiową, promieniową czy kątową. Informacje na ten temat znajdziesz w katalogu producenta.

Właściwości materiałów stosowanych do produkcji sprzęgieł BoWex

W sprzęgłach z zębami łukowymi serii BoWex stosuje się między innymi poliamid. Tworzywo tego rodzaju odznacza się następującymi parametrami:

  • wysoka wytrzymałość mechaniczna,
  • świetna wytrzymałość termiczna – do 100 stopni Celsjusza,
  • wysoka sztywność,
  • optymalne właściwości ślizgowo-cierne,
  • doskonała odporność na chemikalia,
  • dobra izolacyjność elektryczna.

Dodatkowo poliamid zachowuje wszystkie swoje właściwości nawet w niskich temperaturach i przez cały czas utrzymuje stałą dokładność wymiarów.

 

+48 71 341 69 75