Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk?

Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk? Jak obliczyć trwałość łożyska? Co wpływa na trwałość łożyska tocznego? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 1. Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk?
 2. Jak obliczyć trwałość łożyska tocznego?
 3. Od czego zależy trwałość łożyska tocznego?

Łożyska często dobiera się na podstawie trwałości i zmęczenia materiału tocznych powierzchni współpracujących ze sobą. Z tego powodu proces doboru łożyska z reguły zaczyna się od porównywania nośności komponentu z przyłożonymi obciążeniami powodującymi zmęczenie materiału. Przy obliczaniu trwałości eksploatacyjnej, należy sprawdzić zatem warunki dynamicznego i statycznego obciążenia. Czym jest trwałość eksploatacyjna łożysk? Od czego zależy i jak obliczyć trwałość łożyska tocznego? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk?

Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk?Co to jest trwałość eksploatacyjna łożysk tocznych? Otóż to rzeczywista trwałość, jaką osiąga łożysko w konkretnych warunkach pracy do momentu, gdy się uszkodzi lub gdy komponent należy wymienić z innego powodu. A zatem trwałość eksploatacyjna informuje o faktycznej żywotności łożyska tocznego w rzeczywistych warunkach roboczych.

Parametr związany z trwałością eksploatacyjną łożysk tocznych uwydatnia właściwie to, że komponenty tego rodzaju mogą uszkodzić się nie ze względu na zmęczenie materiału, a z pierwotnych przyczyn. Do przyczyn pierwotnych zalicza się między innymi:

 • zużycie,
 • korozję,
 • niewspółosiowość,
 • zanieczyszczenia,
 • uszkodzenie montażowe,
 • system uszczelniający,
 • smarowanie.

Jak obliczyć trwałość łożyska tocznego?

Trwałość wiąże się przede wszystkim z obciążeniami oraz nośnością dynamiczną. Oblicza się ją najczęściej według wzoru: L = (C/P)p, gdzie:

 • L – trwałość wyrażona w mln obrotów,
 • C – nominalna nośność dynamiczna,
 • P – równoważne dynamiczne obciążenie łożyska,
 • p – wykładnik równania trwałości, który przy łożyskach kulkowych wynosi 3, a wałeczkowych 10/3.

Dlaczego warto obliczać trwałość łożysk? Możliwość przewidywania rzeczywistej trwałości eksploatacyjnej daje wiele korzyści. Po pierwsze możesz w danej aplikacji zamontować inne – z reguły mniejsze – łożysko, dzięki czemu zmniejszy się tarcie, waga oraz zużycie energii. Znajomość tych danych pozwala także na poprawniejsze dobranie metody smarowania oraz stopni filtracji, co z kolei może przełożyć się na znaczne wydłużenie trwałości nie tylko samego łożyska, ale i systemu. W warunkach kontrolowanych możliwe jest także wydłużenie okresu gwarancji.

Od czego zależy trwałość łożyska tocznego?

Trwałość eksploatacyjna łożyska tocznego zależy od przeróżnych czynników. Lista ta obejmuje między innymi smarowanie, niewspółosiowość, poziom zanieczyszczenia czy jakość samego montażu. Wpływ na trwałość eksploatacyjną mają również warunki pracy, w tym:

 • temperatura,
 • prędkość,
 • poziom drgań.

Trwałość eksploatacyjna uszczelnień

Uszczelnienie techniczne to element, który utrzymuje środek smarny wewnątrz łożyska, a zanieczyszczenia na zewnątrz. A zatem uszczelnienie skutecznie chroni smar przed zabrudzeniem i tym samym pomaga osiągnąć danemu łożysku maksymalną trwałość eksploatacyjną. Warto wiedzieć, że trwałości eksploatacyjnej uszczelnienia nie da się właściwie obliczyć, ani przewidzieć. Parametr ten zależy przede wszystkim od warunków pracy, niewspółosiowości, działania szkodliwych preparatów chemicznych czy poziomu zanieczyszczenia.

Środek smarny a trwałość eksploatacyjna

Niemalże w każdym rozwiązaniu smar ma duży wpływ na trwałość eksploatacyjną łożysk tocznych. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni środek smarny do warunków pracy. Przepracowanie mechaniczne, osadzanie się ewentualnych zanieczyszczeń, które są skutkiem zużywania się elementów łożyska czy przenikania ciał obcych do wnętrza komponentu oraz starzenie się łożysk sprawiają, że w pewnym momencie skuteczność smaru staje się coraz gorsza. A zatem przewidywanie trwałości eksploatacyjnej środka smarnego również sprawia spore problemy. W takiej sytuacji warto przestrzegać wskazówek producenta, którego łożyska chcesz zamontować w swoich maszynach. Informacje tego rodzaju z reguły można znaleźć w katalogu marki.

Zanieczyszczenie

Ciała obce nie tylko obniżają trwałość eksploatacyjną zarówno łożyska, jak i uszczelnienia technicznego. Dodatkowo mogą przyczynić się do skrócenia użytkowej trwałości zastosowanego smaru. Zawsze łożyska toczne należy smarować czystym środkiem smarnym. Ponadto smar plastyczny czy olej trzeba skutecznie zabezpieczyć przed przenikaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń. W tym celu dobiera się odpowiedni system uszczelniający.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, pamiętaj, aby zawsze dbać o czystość podczas montażu, dosmarowywania, kontroli stanu technicznego łożysk czy demontażu. Według specjalistów lepszą opcją jest chronienie łożyska przed zabrudzeniem niż myć. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że większość łożysk ma nierozłączną konstrukcję, przez co ich mycie staje się nieco utrudnione.