Co to są złącza wtykowe? W jakich aplikacjach się je stosuje? Jakie rodzaje złączy wtykowych można znaleźć na rynku? Jeśli szukasz rozwiązań tego rodzaju, zapraszamy do lektury.
Niniejszy artykuł omawia, czym są złącza wtykowe. W tekście znajdziesz informacje na temat rodzajów złącz wtykowych, dostępnych w naszym asortymencie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdą zastosowanie i czy właściwie będą optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie, koniecznie sprawdź cechy i możliwości elementów tego rodzaju.
Czym są złącza wtykowe?
Standardowe złącza wtykowe to elementy, które pozwalają na szybkie oraz łatwe połączenie przewodów z różnymi częściami pneumatycznych układów. Wystarczy wcisnąć wężyk do montażowego otworu wybranej złączki. Sam montaż i demontaż przewodu jest prosty, dzięki zastosowaniu eliptycznego kształtu w pierścieniu. Taka konstrukcja sprawdza się przede wszystkim w przestrzeniach, które są dosyć ciasne i wąskie.
Złącza wtykowe charakteryzują się optymalną odpornością na korozję, dzięki zastosowaniu niklowanych metalowych elementów. Takie rozwiązanie skutecznie przeciwdziała także gromadzeniu się jakichkolwiek zanieczyszczeń. Komponenty wyposażone w gwinty z teflonową powłoką nie wymagają użycia żadnego dodatkowego uszczelnienia. Oferta obejmuje złącza wtykowe w różnych wersjach, również wymiarowych. Dzięki temu każdy zainteresowany klient może znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie. System złączek wtykowych jest kompletny, co pozwala na zastosowanie tego systemu praktycznie w każdej aplikacji.
Zaleca się, by stosować złącza wtykowe przy przewodach wyprodukowanych z poliamidu lub poliuretanu. Temperatura robocza natomiast wynosi od 0 do 60 stopni Celsjusza.
Budowa standardowego złącza wtykowego
Klasyczne złącze wtykowe składa się z metalowego elementu gwintowanego, o-ringa, korpusu wyprodukowanego z tworzywa, blaszki szczękowej, uszczelki, pierścienia blokującego i zewnętrznego (również wykonanego z tworzywa), a także z metalowej tulei.
Rodzaje złączy wtykowych
Wśród złączy wtykowych marki RQS wyróżnia się następujące modele:
- złącza proste,
- kątowe,
- typu T oraz Y,
- złącze odcinające,
- łożyskowane,
- wtykowe w wersji MINI,
- wtykowe z uszczelnieniami FKM,
- zawory zwrotne,
- zawór dławiąco-zwrotny,
- rozdzielacze,
- zawory odpowietrzające,
- zawór kulowy.
Decydując się na odpowiednie złącze wtykowe, zwróć uwagę na to, czy dany komponent posiada gwint zewnętrzny, czy wewnętrzny. Jeśli szukasz rozwiązania, które umożliwia bezproblemowy przepływ powietrza w danym kierunku, sprawdź koniecznie modele dławiąco-zwrotne. Zawory kulowe w wersji otwórz/zamknij stosuje się tam, gdzie wymagane jest ręczne odcinanie przepływu medium w dwóch kierunkach. Natomiast tam, gdzie istnieje potrzeba swobodnego przepływu powietrza w daną stronę i zablokowanie przepływu w przeciwnym kierunku, warto zamontować zawory zwrotne.
Typowy zawór łożyskowany to rozwiązanie, które poleca się aplikacjom, w których narażone są na ciągłą obrotową pracę. Oferta obejmuje elementy wyposażone w jedno łożysko kulkowe lub dwa. Pierwsza opcja sprawdzi się do 500 obrotów na minutę, druga – przy maksymalnej liczbie 1500 obrotów na minutę.
Potrzebujesz kompaktowej i zwartej konstrukcji? Sprawdź koniecznie wtykowe złączki w wersji MINI. Są nawet o 20% mniejsze od standardowych elementów. Produkuje się je zarówno w wersji prostej z gwintem zewnętrznym i z uszczelką, jak i w wariancie kątowym. Jak widać, możliwości jest wiele. Wystarczy dokładnie przeanalizować katalog złączy wtykowych i wybrać najbardziej dopasowany komponent.