Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Co wpływa na poziom drgań łożysk tocznych?

Co wpływa na poziom drgań łożysk tocznych?

Co wpływa na poziom drgań łożysk tocznych? Jakie wyróżnia się źródła drgań? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

 

  1. Co wpływa na poziom drgań łożysk tocznych?
  2. Jakie czynniki eksploatacyjne powodują szybsze zużycie się łożysk?

 

Drgania łożysk to jeden z wielu symptomów groźnych uszkodzeń. Warto jednak wiedzieć, że są pewne czynniki, które wpływają na poziom drgań. A dzięki przeprowadzaniu pomiarów drgań, jesteśmy w stanie wywnioskować, czy danej łożysko toczne posiada jakieś wady, będące skutkiem przede wszystkim niepoprawnie przeprowadzonego technologicznego procesu. W tym celu najczęściej stosuje się technikę cyfrowego przetwarzania sygnałów, która pozwala także ocenić, która część łożyska ma defekt. Jakie czynniki wpływają na poziom drgań łożysk tocznych? Na pytanie odpowiadamy w poniższym wpisie.

 

Co wpływa na poziom drgań łożysk tocznych?

łożyska drganiaJakie wyróżnia się źródła drgań łożysk tocznych? Do najpopularniejszych zalicza się błędy będące wynikiem technologii wykonania poszczególnych części łożyska – na przykład niedokładny kształt elementów tocznych. Lista ta obejmuje także niewyważenie koszyka, mimośrodowość bieżni czy zmianę liczby kulek lub wałeczek. Ten ostatni aspekt nierzadko powoduje zmianę w sztywności układu i tym samym generuje tak zwane parametryczne drgania.

Drgania najczęściej powstają także na skutek błędów związanych z ruchem. Warto wiedzieć, że podwyższony poziom drgań nie tylko zwiększa hałas emitowany przez dany mechanizm, ale także negatywnie wpływa na jego pracę i samo łożysko toczne. Z tego powodu warto przeprowadzać regularne pomiary drgań łożysk, aby ocenić, kiedy należy wymienić pracujący aktualnie komponent na nowy.

 

Jak przeprowadzić pomiary poziomu drgań łożysk?

Jak przeprowadzić pomiary poziomu drgań łożysk? W takiej sytuacji warto wykorzystać oczywiście przetwornik pomiarowy, wykorzystujący tak zwane zjawisko elektromagnetycznej indukcji lub piezoelektryczny efekt. Sondę najczęściej umieszcza się na obciążonym, ale nieruchomym pierścieniu zewnętrznym. Pomiar zaleca się przeprowadzać po dwóch stronach łożysk – koniecznie w tym samym pomiarowym punkcie. Dzięki temu uzyskasz najbardziej wiarygodne wyniki.

Ważne, aby pomiar poziomu drgań łożysk przeprowadzać przy obracającym się pierścieniu wewnętrznym i przy nieobracającym się pierścieniu zewnętrznym. Stała musi być także prędkość obrotowa, która zależy oczywiście od rodzaju i rozmiaru łożyska. Jeśli chodzi o łożyska kulkowe, za stałą wartość prędkości przyjęto 1800 obrotów na minutę.

 

Jakie czynniki eksploatacyjne powodują szybsze zużycie się łożysk?

Nie tylko czynniki technologiczne czy konstrukcyjne wpływają na poziom drgań łożysk. Do tej listy należy doliczyć także czynniki eksploatacyjne. W trakcie pracy łożysk tocznych występują naturalne procesy zużycia wszystkich powierzchni bocznych. Przetaczające się długotrwale elementy toczne po bieżniach sprawiają, że stopniowo jakość materiałów się zmienia, a to z kolei prowadzi do wykruszania się fragmentów komponentu i ostatecznie do zniszczenia. Z tego powodu warto na bieżąco monitorować poziom drgań łożysk podczas ich eksploatacji, aby móc ocenić, kiedy produkt będzie wymagał wymiany.

Wyróżnia się kilka czynników, które ogólnie powodują przyspieszone zużycie łożyska tocznego oraz wzrost poziomu drgań. Lista obejmuje między innymi:

  • zbyt duże obciążenia, które działają na łożysko toczne,
  • źle dobrany środek smarny,
  • niepoprawny montaż,
  • zanieczyszczenia, które przeniknęły do wnętrza komponentu.

Czynniki te mają negatywny wpływ na kondycję produktów tego rodzaju i w ostateczności mogą prowadzić do zatarć, złuszczeń bieżni, ścierno-korozyjnego zużycia czy wgnieceń zanieczyszczeń na bieżniach.