Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Co wyróżnia łożyska wielkogabarytowe?

Co wyróżnia łożyska wielkogabarytowe?

Co wyróżnia łożyska wielkogabarytowe? Gdzie pracują łożyska wieńcowe? Jak dobrać łożysko wielkogabarytowe? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Co to jest łożysko wielkogabarytowe?
  2. Jak dobrać łożysko wieńcowe?
  3. Gdzie stosuje się łożyska wielkogabarytowe?

Zastanawiasz się, czym są łożyska wielkogabarytowe? Gdzie znajdą zastosowanie? Co je wyróżnia na tle innych, standardowych czy miniaturowych rozwiązań? Szczegóły na temat łożysk wielkogabarytowych znajdziesz w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Co to jest łożysko wielkogabarytowe?

Co to jest łożysko wielkogabarytowe?Łożyska wielkogabarytowe to łożyska, które wyróżniają się przede wszystkim specjalną budową. Ich wewnętrzna średnica wynosi więcej niż 0,3 metra. Biorąc pod uwagę liczbę rzędów elementów tocznych, możemy wyszczególnić łożyska wielkogabarytowe jednorzędowe, dwurzędowe oraz wielorzędowe.

Do zalet łożysk wielkogabarytowych zalicza się przede wszystkim zdolność przejmowania ogromnych obciążeń, w tym również znacznych poprzecznych momentów. Od standardowych łożysk różnią się nie tylko rozmiarem czy liczbą elementów tocznych, ale i relacjami przenoszonych sił zewnętrznych. Ponadto do ich produkcji nierzadko wykorzystuje się materiały innego gatunku. Różnice dotyczą również obróbki cieplnej.

Wśród łożysk wielkogabarytowych możesz znaleźć tak zwane łożyska wieńcowe. W komponentach tego rodzaju stosuje się pierścienie ukształtowane w ten sposób, że bez problemu można zamontować je bezpośrednio do elementów nośnych maszyny za pośrednictwem śrub. Często jeden ze wspomnianych pierścieni jest wieńcem zębatym – stąd też nazwa modeli tego rodzaju. Standardowe łożysko wieńcowe to doskonała opcja dla aplikacji, w których mamy do czynienia z wolnoobrotowym łożyskowaniem i dużymi obciążeniami. Komponenty tego rodzaju nierzadko montuje się w maszynach rolniczych – szczególnie wielkogabarytowych. Poza dużą obciążalnością, niskimi prędkościami obrotowymi – od 5 do 15 obrotów na minutę i możliwością przejmowania sporych sił promieniowych oraz osiowych, produkty wieńcowe mogą przenosić również momenty działające w płaszczyznach, które przechodzą przez wzdłużną oś całego rozwiązania.

Jak dobrać łożysko wieńcowe?

Dobór łożyska wieńcowego nie jest trudny, ale jeśli nie masz pewności, że wybrałeś prawidłowe rozwiązanie, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowca. W pierwszej kolejności uwzględnij oczywiście wymiary łożyska – najważniejsza będzie przede wszystkim średnica. Wybierz także interesujący Cię rodzaj uzębienie i jakie obciążenia zewnętrzne będą działać podczas pracy na łożysko wielkogabarytowe. W trakcie doboru komponentu weź pod uwagę również wartość osiowego luzu, sztywność i położenie uzębienia. Parametr związany ze sztywnością stanowi odporność produktu na kątowe odkształcenia będące skutkiem działających na łożysko zewnętrznych obciążeń. Jeśli precyzja działania jest w danym łożyskowaniu bardzo istotna, sztywność musi być prawidłowo dobrana.

Równie ważne przy doborze łożyska są śruby montażowe oraz ustalenie momentu obrotowego, który podczas pracy komponentu działa na jego uzębienie. W tym drugim przypadku musisz uwzględnić dokładną wartość obrotowych momentów, które mogą pochodzić z opóźnień albo przyspieszeń. Warto mieć na uwadze również ewentualne niedokładności, które mogą wystąpić przy wypoziomowaniu urządzenia czy maszyny.

Zanim zdecydujesz się na konkretne łożysko wielkogabarytowe, koniecznie pobierz katalog łożysk interesującego Cię producenta. Następnie sprawdź dokładnie specyfikację techniczną poszczególnych rozwiązań i na tej podstawie zdecyduj, czy dane łożysko wieńcowe faktycznie sprawdzi się w Twojej aplikacji.

Gdzie stosuje się łożyska wielkogabarytowe?

Gdzie stosuje się łożyska wielkogabarytowe?Gdzie stosuje się łożyska wielkogabarytowe? Przede wszystkim w maszynach hutniczych – na przykład w klatkach walcowniczych, konwertorach oraz maszynach przeznaczonych do ciągłego odlewania stali. Nierzadko łożyska wielkogabarytowe stosuje się w maszynach górniczych – szczególnie w przenośnikach węgla, wyciągowych maszynach czy kombajnach węglowych. Można wykorzystać je również w branży cementowej, głównie w kruszarce czy młynie cementu oraz wapna.