Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Czy kulki ceramiczne są lepsze od stalowych?

Czy kulki ceramiczne są lepsze od stalowych?

Zastanawiasz się nad kupnem łożysk hybrydowych, ale nie wiesz, czy faktycznie kulki ceramiczne są lepsze od stalowych? Dziś przedstawiamy różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

  1. W czym kulki ceramiczne są lepsze od stalowych?
  2. Co dają kulki ceramiczne łożyskom?

Coraz częściej do trudnych warunków specjaliści polecają łożyska kulkowe z ceramicznymi elementami tocznymi. Dlaczego? Czym rozwiązanie tego rodzaju różni się od komponentów standardowych – to znaczy w pełni stalowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności omówić właściwości ceramicznych kulek. Czym różnią się od stalowych elementów tocznych? Jeśli jesteś zainteresowany kupnem łożysk hybrydowych, ale powstrzymuje Cię cena, poznaj wszystkie zalety rozwiązań tego rodzaju. Dziś porozmawiamy co nieco o kulkach ceramicznych. Zapraszamy do lektury!

W czym kulki ceramiczne są lepsze od stalowych?

Sekret sukcesu łożysk hybrydowych tkwi w elementach tocznych. A dokładniej w kulkach, które produkuje się z ceramiki. Najpopularniejszym materiałem jest azotek krzemu, który wykorzystuje dziś wielu producentów – w tym także duńska marka CeramicSpeed. Okazuje się, że kulki ceramiczne w porównaniu do stalowych są jednocześnie lżejsze, twardsze i gładsze. O 58% mniejsza gęstość nie tylko korzystnie wpływa na wagę, ale i na odśrodkowe siły, które podczas pracy działają na bieżnię komponentów. To z kolei pozwala na uzyskanie jeszcze wyższych prędkości obrotowych, a także zmniejsza zużycie całego produktu.

Na tarcie oraz trwałość łożysk hybrydowych wpływ ma przede wszystkim większa – nawet o 128% – twardość. Dzięki temu komponenty te świetnie radzą sobie z ciałami obcymi i dlatego tak często poleca się je mocno zapylonym i zanieczyszczonym aplikacjom. Większy moduł sprężystości sprawia, że łożyska ceramiczne wykazują lepszą precyzję, a także bicie podczas pracy. Niższa – o 70% – rozszerzalność cieplna natomiast umożliwia bezproblemową pracę komponentów tego rodzaju przy podwyższonych temperaturach. Powierzchnia kulek ceramicznych jest gładsza nawet o 400% od powierzchni stalowych elementów tocznych. Ten parametr ma korzystny wpływ zarówno na tarcie, jak i na prędkość obrotową, którą łożysko hybrydowe osiąga podczas pracy.

Co dają kulki ceramiczne łożyskom?

Co dają kulki ceramiczne łożyskom?Wyżej wymienione parametry kulek ceramicznych korzystnie wpływają na całe łożysko. I tym samym modele hybrydowe znacznie lepiej radzą sobie w silnikach elektrycznych. W aplikacjach tego rodzaju na łożyska toczne zwykle działają prądy błądzące, które tylko przyspieszają zużywanie się komponentów lub powodują ich awarię. Jako że produkty z ceramicznymi kulkami wykazują wyższą zdolność izolacyjną – między innymi dzięki zastosowaniu nieprzewodzącego materiału (azotku krzemu) – na poziomie 15 kV, dłużej są w stanie pracować we wspomnianych silnikach elektrycznych.

Niska rozszerzalność cieplna sprawia, że łożyska hybrydowe świetnie sprawdzą się w aplikacjach, w których podczas pracy występują skrajne temperatury. Odporność na korozję czy zanieczyszczenia natomiast pozwalają na wykorzystanie produktów ceramicznych w zapylonych, czy wilgotnych miejscach.

Dużo mniejsza gęstość kulek nie tylko korzystnie wpływa na obciążenia odśrodkowe, ale także redukuje poślizgi powstające szczególnie przy bardzo dużych prędkościach. To między innymi sprawia, że komponenty hybrydowe wykazują dłuższą żywotność. Udowodniono, że okres eksploatacyjny łożysk hybrydowych jest nawet 8 razy dłuższy, niż w przypadku produktów stalowych.
Dzięki kulkom ceramicznym udało się poprawić wiele ważnych parametrów. Zatem elementy toczne tego rodzaju pozytywnie wpłynęły na właściwości i tym samym na żywotność komponentów. I chociaż nie należą do najtańszych produktów na rynku, warto je kupić, jeśli masz problem ze stalowymi łożyskami. Gwarantujemy, że hybrydowe rozwiązania będą służyć znacznie dłużej, nie będziesz musiał wymieniać ich co kilka miesięcy, a to oznaczy, że jedna inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem łożysk hybrydowych, koniecznie sprawdź ofertę marki CeramicSpeed. Jest to firma, która od samego początku zajmuje się projektowaniem i produkowaniem rozwiązań hybrydowych. Asortyment producenta obejmuje kilka serii łożysk, przygotowanych z myślą o branży spożywczej, farmaceutycznej, aplikacjach, gdzie panują ekstremalne temperatury czy wysoki poziom zanieczyszczenia. Jest także możliwość wykonania łożyska na zamówienie.