Wraz z postępem technologicznym, narzędzia wykorzystywane w branży budowlanej i przemysłowej ewoluują, zapewniając większą precyzję i efektywność pracy. Wśród tych innowacyjnych rozwiązań znajdują się lasery krzyżowe i niwelatory laserowe, które nie tylko znacząco ułatwiają prace wykończeniowe i konstrukcyjne, ale także znajdują zastosowanie w szerszym zakresie działań. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej wykorzystaniu laserów płaszczyznowych Nivel System CL4D, ich różnorodnym zastosowaniom oraz zaawansowanym technologiom, które sprawiają, że są nieocenionym narzędziem dla profesjonalistów w różnych branżach.

 

 

Lasery płaszczyznowe Nivel System CL4D stanowią kluczowy element nowoczesnego podejścia do prac budowlanych i przemysłowych. Dzięki swojej wszechstronności, precyzji oraz zaawansowanym funkcjom, są niezastąpionym narzędziem dla wykonawców, którzy dążą do osiągnięcia doskonałych wyników w wyznaczaniu płaszczyzn i realizacji nawet najbardziej wymagających zadań. W niniejszym artykule zgłębimy różnorodne zastosowania laserów CL4D oraz dowiemy się więcej o ich technicznych możliwościach i innowacyjności.

 

Jaki laser krzyżowy warto wybrać?

lasery krzyżowe Nivel system CL4DLasery krzyżowe i niwelatory laserowe są najczęściej kojarzone z pracami budowlanymi, wykończeniowymi i konstrukcjami, jednak bardzo często ich zastosowanie wykracza poza zakres tych zagadnień. Wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba wyznaczenia płaszczyzn poziomych, pionowych, spadków lub kąta prostego lasery płaszczyznowe sprawdzają się wyśmienicie.

Wykonawcy zajmujący się np. montażem tras kablowych, armatury przemysłowej czy instalacji pneumatycznych w halach produkcyjnych wykorzystują lasery Nivel System CL4D, korzystając np. z funkcji tyczenia spadków, aby zapewnić właściwe odprowadzenie kondensatu skroplin, to kluczowe dla sprawnego funkcjonowania instalacji. W praktyce używa się także do wielu innych zastosowań, jak np. planowania i ustawiania tras komunikacyjnych w przemyśle, usytuowania maszyn w linii produkcyjnej czy znakowania linii ostrzegawczych, itd.

We właściwym wykonaniu zadań nie ogranicza nas zasięg (30 m lub nawet do 70 m z wykorzystaniem odbiornika) oraz wymagana dokładność, która w przypadku laserów CL4D wynosi aż 1 mm / 10 m. Cyfrowy odbiornik wiązki laserowej RD800 Digital Nivel System, wskazujący na wyświetlaczu odchyłkę w milimetrach, ułatwia i automatyzuje pracę. Wskazania można odczytywać na jednym z dwóch wyświetlaczy (front i tył urządzenia), dodatkowo można korzystać ze wskazań dźwiękowych, jeśli sam odbiornik jest umiejscowiony poza zasięgiem wzroku (np. wysoko pod stropem), a jego kompaktowe wymiary ułatwiają prace w ciasnych zakamarkach. Jest też wyposażony w magnes, dzięki czemu może być zamocowany do konstrukcji czy elementu maszyny, która jest poziomowana.

 

Czym wyróżniają się lasery krzyżowe Nivel System i w jakich wariantach są dostępne?

laser Nivel SystemSeria laserów krzyżowych Nivel System CL4D jest dostępna w czterech kolorach wiązki laserowej: czerwonym (CL4D-R), zielonym, (CL4D-G), niebieskim (CL4D-B) i fioletowym (CL4D-P). Każdy z nich ma tę samą dokładność i zasięg, jednak posiadają one unikalne cechy długości fali świetlnej (koloru wiązki) dając możliwość dopasowania do własnych potrzeb.

Laser z wiązką czerwoną jest najtańszy, zielona wiązka jest najlepiej widzialna w przypadku pracy bez odbiornika, niebieska jest używana do prac precyzyjnych na większych dystansach, dzięki rewelacyjnemu skupieniu, a najnowsza wersja fioletowa cechuje się bardzo dobrym skupieniem i równocześnie dużym kontrastem, dlatego polecamy ją do prac na dłuższych dystansach i na powierzchniach słabo odbijających światło, szorstkich, jak gresy czy beton.

Elektroniczny układ kompensacji w laserach CL4D Nivel System jest niezwykle precyzyjny i odporny na drgania przenoszone z podłoża czy podmuchy wiatru, przez co świetnie sprawdza się w pracach prowadzonych na otwartym powietrzu czy w okolicy, gdzie występują drgania np. pracujących maszyn. Warto także zwrócić uwagę na możliwość sterowania z użyciem łącza Bluetooth z aplikacji w telefonie. To przydana funkcja, gdy laser jest precyzyjnie wpasowany, a dotknięcie klawiatury na obudowie mogłoby go przestawić lub gdy jest umiejscowiony w trudnodostępny miejscu (np. pod sufitem). Aplikacja umożliwia włącznie poszczególnych wiązek, blokowanie kompensatora do pracy w spadkach, wyłączanie lasera do trybu stand-by i zmniejszanie natężenia światła wiązki płynnie od 100% do 10% mocy. To ułatwia prace blisko lasera, ograniczając do minimum olśnienia odbiciem światła od powierzchni.

Lasery polskiego producenta Nivel System są innowacyjne, precyzyjne i znajdują zastosowanie na budowach i w przemyśle w 18 krajach Europy. Od ponad 20 lat Nivel System dostarcza najwyższej jakości rozwiązania pomiarowe profesjonalistom wielu branż, wspierając ich w wykonaniu zadań o niezwykle szerokim spektrum.

 

Artykuł przygotował ekspert z firmy Nivel System — Łukasz Mroczkowski.