Czy warto kupić zespoły łożyskowe Timken? Wszystko oczywiście zależy od tego, czego aktualnie potrzebujemy. Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, wystarczy dokładnie przeanalizować parametry interesujących nas produktów.
Timken to marka, która projektuje innowacyjne rozwiązania i udostępnia je w atrakcyjnych – nierzadko niskich – cenach. Mimo tego produkty wyróżniają się bardzo dobrą jakością i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli szukasz wydajnych i niezawodnych zespołów łożyskowych, koniecznie sprawdź ofertę marki Timken. W niniejszym artykule przedstawiamy dostępne warianty łożysk w oprawach oraz ich krótką charakterystykę. Zapraszamy do lektury.
Zespoły łożyskowe Timken
Asortyment marki Timken obejmuje różnego rodzaju łożyska, typy uszczelnień technicznych oraz opraw. Dzięki tej różnorodności każdy zainteresowany klient jest w stanie znaleźć najbardziej dopasowane rozwiązanie dla swojej maszyny. Produkty wyróżniają się przede wszystkim bardzo dobrą jakością, spójną wydajnością oraz gwarantują niezawodną pracę. Odpowiednio złożone zespoły łożyskowe skutecznie ograniczają zarówno zanieczyszczenia, jak i uszkodzenia – i tym samym przestoje. Jeśli chcesz mieć pewność, że łożysko w oprawie będzie pracowało długo, bezawaryjnie i wydajnie, koniecznie sprawdź propozycje marki Timken już dziś.
Czym wyróżniają się zespoły łożyskowe Timken?
W podstawowym asortymencie znajdziesz przede wszystkim następujące rozwiązania:
- oprawy dzielone z łożyskami walcowymi,
- oprawę łożyskową serii SAF,
- oprawy dzielone serii SNT,
- zespół łożyskowy z łożyskiem baryłkowym (oprawa niedzielona),
- zespoły łożyskowe rodzaju E z łożyskiem stożkowym (oprawa niedzielona).
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wyżej wspomnianych – popularnych – modeli zespołów łożyskowych.
Oprawa dzielona z łożyskiem walcowym
Wydajna oprawa dzielona wyposażona w łożysko walcowe to standardowe rozwiązanie, które skutecznie zmniejsza wszelkie koszty eksploatacyjne. Gwarantuje prosty montaż, demontaż i daje możliwość równie szybkiej i łatwej wymiany pracującego w nim łożyska. Do zalet opraw dzielonych zalicza się właśnie tę możliwość zamontowania nowego komponentu, bez konieczności zmiany całego produktu.
Oprawy łożyskowe – seria SAF
Seria SAF obejmuje żeliwne lub wyprodukowane ze staliwa oprawy łożyskowe, które w połączeniu z łożyskami baryłkowymi doskonale sprawdzają się w ciężkim przemyśle. Dzięki temu, że oprawa jest typem dzielonym, sam montaż i demontaż nie sprawiają większych problemów. Dodatkowo w przypadku awarii możemy wymienić jedynie uszkodzony element – nie ma konieczności zmiany całego komponentu. Marka Timken łączy te oprawy z ulepszoną wersją łożysk baryłkowych. Produkty te wyróżniają się przede wszystkim zaawansowaną budową i poprawioną geometrią. To wszystko sprawia, że produkty tego rodzaju świetnie radzą sobie z bardzo dużymi obciążeniami.
SAF to seria, która obejmuje właściwie dwa rodzaje opraw: SAF oraz SDAF. Drugim rozwiązaniem są masywne oprawy, które poleca się aplikacjom, w których występują ekstremalne obciążenia.
Oprawy łożyskowe serii SAF ogólnie znajdą zastosowanie w przenośnikach, urządzeniach wykorzystywanych w górnictwie, branży papierniczej oraz w walcowniach.
Oprawa dzielona – seria SNT
Oprawy dzielone serii SNT produkuje się z wysokiej jakości żeliwa i wyposaża w trwałe oraz skuteczne uszczelnienia. Do obudowy tego rodzaju marka Timken stosuje głównie łożyska baryłkowe nowej generacji. Zatem komponenty ulepszone, zaprojektowane z myślą o najcięższych warunkach pracy.
Obudowy serii SNT dostępne są w kilku wersjach. Wyposaża się je w dwa lub cztery otwory pod śruby. Znajdą zastosowanie przede wszystkim w energetyce, hutnictwie, branży cementowej, wydobywczej, celulozowo-papierniczej czy spożywczej. Poleca się je również do wentylatorów, dmuchaw czy ruchomych mostów i innych konstrukcji.
Zespół łożyskowy w oprawie niedzielonej
Seria ta obejmuje zespoły łożyskowe, składające się z niedzielonej oprawy oraz łożyska baryłkowego. Obudowę produkuje się ze staliwa, natomiast w przypadku łożysk Timken stosuje rozwiązania nowej generacji. Produkty tego rodzaju świetnie sprawdzają się przy występujących niewspółosiowościach wałów (do 1,5 stopnia).
Zespoły łożyskowe z łożyskami baryłkowymi w niedzielonej oprawie poleca się szczególnie energetyce, budownictwu, rolnictwu, cukrowniom, wentylatorom, dmuchawom czy ciężkim maszynom budowlanym. Sprawdzą się również w walcowniach metali, transporcie materiałów, w przemyśle celulozowo-papierniczym, drzewnym, w dźwigniach, podnośnikach czy branży wydobywczej. Możliwości jest naprawdę wiele – wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar do aplikacji. Oczywiście, jeśli łożyska baryłkowe spełniają wymagania danej maszyny i są najlepszym dla niej rozwiązaniem.
Zespoły łożyskowe z łożyskiem stożkowym
W serii tej znajdziesz zespoły łożyskowe typu E, które składają się z łożysk stożkowych oraz opraw dzielonych. Montuje się w nich skuteczne uszczelnienia techniczne, a także zabezpiecza specjalną antykorozyjną powłoką. Dzięki temu produkty tej serii doskonale sprawdzają się w bardzo wymagających aplikacjach. Zespoły łożyskowe z łożyskiem stożkowym w oprawie niedzielonej poleca się szczególnie branży energetycznej, cementowej, papierniczej, kruszyw, wydobywczej czy oczyszczalniom ścieków. Ponadto znajdą zastosowanie w młynach, piecach, urządzeniach wibracyjnych, mieszalnikach, myjkach, urządzeniach przetwórstwa czy strzępiarkach.
Jeśli jesteś zainteresowany zespołem łożyskowym lub samą oprawą marki Timken, koniecznie ściągnij katalog łożysk, by dokładnie sprawdzić dane wybranych produktów. Następnie parametry zestaw z wymaganiami Twojej aplikacji i zdecyduj, które rozwiązanie będzie najbardziej dla Ciebie optymalne. W przypadku problemów skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie dobierzemy odpowiednią oprawę łożyskową dla Ciebie.