Czym są sprzęgła jednokierunkowe? Jak działają komponenty tego rodzaju? Gdzie wykorzystuje się sprzęgła jednokierunkowe? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.
- Co to jest sprzęgło jednokierunkowe?
- Jak działają sprzęgła jednokierunkowe?
- Gdzie wykorzystuje się sprzęgła jednokierunkowe?
Co to jest sprzęgło jednokierunkowe i gdzie znajdzie zastosowanie? Jaka jest zasada działania sprzęgieł jednokierunkowych? Z czego składa się sprzęgło jednokierunkowe? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat sprzęgieł jednokierunkowych ogólnie.
Co to jest sprzęgło jednokierunkowe?
Standardowe sprzęgło to komponent, który wykorzystuje się do łączenia i rozłączania wału napędowego oraz napędzanego. To właśnie w ten sposób przekazywany jest moment obrotowy.
Klasyczny model składa się z członu napędzającego, napędzanego oraz łączących elementów. Biorąc pod uwagę kierunek przekazywania mocy, komponenty te można podzielić na jednokierunkowe i dwukierunkowe.
Sprzęgła jednokierunkowe składają się z tulei prowadzącej, zbieraka, sprężyny spiralnej, obudowy i wałków. Tuleję z reguły produkuje się ze stali lub tworzywa sztucznego. Celem sprężyny spiralnej jest ustalanie wstępnego położenia wałków, które z kolei powodują sprzęganie wspomnianej obudowy razem ze zbierakiem i – oczywiście – odwrotnie.
Takie rozwiązania, jak sprzęgła jednokierunkowe są wariantem nierozbieralnym. Kiedy cokolwiek ulegnie awarii, wymianie podlega z reguły cały sprzęgający zespół.
Jak działają sprzęgła jednokierunkowe?
Jak właściwie działa sprzęgło jednokierunkowe wysokiej jakości? Otóż w sytuacji, gdy kątowa prędkość działania napędowego elementu jest mniejsza niż szybkość działania napędzanego, tak zwane zapadki wciskają się w gniazda. Z gniazdek wysuwają się w odwrotnej sytuacji – gdy siła działania napędzanej części jest większa, w wyniku nacisku odśrodkowej siły, zapadki wysuwają się i wywierają nacisk na element napędzany.
Komponent tego rodzaju przenosi moment obrotowy, ale tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Umożliwia także bezproblemowy powrót w stronę przeciwną. Modele jednokierunkowe należą do grupy sprzęgieł tarciowych, a do ich zalet zalicza się nie tylko przenoszenie wspomnianego momentu, ale i wspieranie go.
Gdzie wykorzystuje się sprzęgła jednokierunkowe?
Standardowe sprzęgła jednokierunkowe mają naprawdę wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się je głównie w branżach przemysłowych. Doskonale sprawdzą się w silnikach elektrycznych, przenośnikach taśmowych, dmuchawach, sprężarkach, kompresorach, a także w maszynach napełniających, pakujących czy drukarskich. Nierzadko pracują w urządzeniach rolniczych oraz wentylatorach. Odpowiednie sprzęgła jednokierunkowe montuje się w częściach zabezpieczenia maszyn oraz w pojazdach mechanicznych, gdzie odpowiadają za to, aby minimalizować ryzyko przenoszenia momentu obrotowego z jednych kół na dane źródło napędu. Świetnie sprawdzą się również tam, gdzie konieczne są zmiany ruchu z posuwisto-zwrotnego na obrotowy.