210 odsłon

Czym są łożyska wrzecionowe?

Potrzebujesz niezawodnego łożyska dla swojej tokarki? A może potrzebujesz precyzyjnego rozwiązania dla szlifierki czy wiertaki? Sprawdź rozwiązania wrzecionowe! Czym są łożyska wrzecionowe?

  1. Łożyska wrzecinowe – charakterystyka
  2. Zastosowanie modeli wrzecionowych
  3. Łożysko wrzecionowe – marki

Łożyska wrzecionowe to specjalne łożyska, które stosuje się w konkretnych miejscach. Mają wiele zalet i bardzo dobrych właściwości, które gwarantują precyzję obrotu, niezawodność i trwałość. Nierzadko nazywa się je również łożyskami wyskoobrotowymi. Owszem, należą do tej kategorii, jednakże warto pamiętać, że o ile model wrzecionowy jest jednocześnie komponentem wysokoobrotowym, o tyle nie każdy wysokoobrotowy produkt jest jednocześnie rozwiązaniem wrzecionowym.

Łożyska wrzecionowe – charakterystyka

Precyzyjne łożyska wrzecionowe to modele toczne, czyli standardowo składają się z pierścieni oraz elementów tocznych w kształcie kulek. Jest to również rodzaj skośny, którego kąt działania wynosi między 12, a 30 stopni. Kąt ten ma wpływ między innymi na obrót, nośność oraz sztywność. Według specjalistów optymalny kąt to 21 stopni.

Łożyska wrzecionowe mają wiele zalet, a do głównych specjaliści zaliczają:

  • trwałość
  • niezawodność
  • optymalna nośność – zależna od wielkości oraz ilości elementów tocznych – kulek
  • możliwość pracy przy wysokich prędkościach
  • dokładność zacisku wstępnego
  • odpowiednia sztywność
  • precyzyjny obrót

Wszystkie parametry korzystnie wpływają na pracę łożyska w konkretnych aplikacjach. Model wrzecionowy gwarantuje również krótki czas obróbki. Wybierając markowe produkty otrzymujesz również gwarancję długiej żywotności, ponieważ w większości przypadków najpopularniejsze łożyska wrzecionowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można również zwartą obudowę.

Zastosowanie modeli wrzecionowych

Zastosowanie modeli wrzecionowychZ reguły łożyska wrzecionowe używane są w centrach obróbczych. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w szlifierkach, tokarkach, wiertarkach i frezarkach. Dzięki swoim właściwościom łożysko wrzecionowe przystosowany jest do miejsc, w których od mechanizmu wymaga się możliwości przenoszenia bardzo wysokich prędkości oraz obciążeń.

Łożysko wrzecionowe – marki

Na rynku można znaleźć ogromną liczbę łożysk wrzecionowych różnych marek. Na uwagę zasługują przede wszystkim produkty INA, Timken i NSK. Dużą popularnością cieszą się również łożyska wrzecionowe FAG i rozwiązania marki SKF, charakteryzujące się wysoką jakością i precyzją wykonania. Bez względu na to, na którą markę się zdecydujesz, gwarantujemy, że otrzymasz komponent niezawodny i trwały.

Pamiętaj, że łożysko należy odpowiednio dobrać do aplikacji. W innym przypadku komponent szybko ulegnie zniszczeniu, o ile w ogóle będzie w stanie pracować. Jeśli masz problemy z dobraniem łożyska, skorzystaj z pomocy specjalistów, obecnych w każdej hurtowni technicznej, do której się udasz. Polecamy również ściągnąć katalog łożysk, by dokładnie sprawdzić wszystkie parametry i na tej podstawie wybrać optymalne rozwiązanie.

 

+48 71 341 69 75