Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Czym są simmeringi i oringi?

Czym są simmeringi i oringi?

Czym są simmeringi i oringi? Dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na uszczelnienia techniczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Dlaczego uszczelnienia techniczne są ważne?
  2. Czym są uszczelnienia typu simmering?
  3. Co to jest oring?

Dlaczego uszczelnienia techniczne są tak ważne? Czym właściwie są uszczelnienia typu simmering? Co to jest oring? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z treścią. W przypadku dodatkowych pytań natomiast zapraszamy do kontaktu!

Dlaczego uszczelnienia techniczne są ważne?

Uszczelnienia typu simeringW każdej branży przemysłowej panują specyficzne warunki. Niekiedy są one trudne, w innych segmentach przemysłowych nieco lżejsze. Aby mieć pewność, że elementy pracujące w maszynach i urządzeniach wytrzymają odpowiednio długo, zanim się zużyją, należy części te dobierać właśnie tak, aby warunki pracy i otoczenia nie wpływały negatywnie na ich parametry.

Z negatywnych warunków, które mają negatywny wpływ na elementy pracujące w maszynach, wyróżnia się między innymi następujące parametry:

  • ekstremalne temperatury,
  • zapylone i zanieczyszczone środowisko,
  • substancje chemiczne,
  • wysoka wilgotność otoczenia.

Z tego względu w pewnych okolicznościach poszczególne elementy – na przykład łożyska – wymagają dodatkowych rozwiązań, których celem będzie gwarancja optymalnej ochrony. We wspomnianych łożyskach najczęściej stosuje się odpowiedniego uszczelnienia technicznego. Dzięki temu zanieczyszczenia nie przenikają do jego wnętrza. Dlaczego to jest takie ważne? Chociażby z tego względu, że zabrudzony środek smarny traci swoje właściwości. Dodatkowo różnego rodzaju ciała obce mogą uszkodzić elementy pracujące w łożysku. Tym samym komponent szybciej się zużyje lub ulegnie awarii i będzie wymagać wymiany na nowe rozwiązanie. Uszczelnienia techniczne w przypadku łożysk tocznych mają jeszcze jedno, ważne zadanie. A mianowicie zapewniają, że środek smarny nie wycieka w trakcie pracy.

Czym są uszczelnienia typu simmering?

Simmering to nic innego, jak pierścień uszczelniający. Taki pierścień Simmera produkuje się z gumy i najczęściej dodatkowo usztywnia wkładką metalową. Na rynku możesz znaleźć także simmeringi z blaszaną pokrywą.

Pierścienie uszczelniające typu simmering to doskonała opcja dla większości połączeń ruchomych. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie występują spore prędkości oraz w częściach obrotowych działających zarówno w oleju, jak i smarze, wodzie czy różnego rodzaju paliwach. Większość pierścieni uszczelniających simmering przystosowanych jest to pracy w temperaturze od -30 do 110 stopni Celsjusza. Takie simmeringi doskonale sprawdzają się także w połączeniach przesuwanych.

W jakich branżach znajdą zastosowanie simmeringi? W tym przypadku nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Wystarczy znaleźć optymalną opcję i dostosować ją nie tylko do wymagań aplikacji, ale i środowiska.

Co to jest oring?

Uszczelnienia typu oring to rozwiązania, które wyróżniają się kołowym przekrojem. Produkuje się je najczęściej z materiału elastomerowego, będącego tworzywem elastosprężystym. W zależności od produktu dostępne są oringi wykonane z kauczuku nitrylowego, fluorowego, silikonowego, etylenowo-propylenowego lub chloroprenowego. Na rynku znajdziesz także oringi, które mają przekrój prostokątny. Kołowe modele oznacza się z reguły symbolem „O”, przy prostokątnych natomiast używa się „OP”. Oringi to doskonała opcja dla węzłów statycznych. Świetnie sprawdzą się także tam, gdzie występuje ruch obrotowy, wahadłowy lub postępowo-zwrotny.

Kupując uszczelnienie typu oring, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z którego dany produkt wykonano. Dlaczego? Ponieważ materiał ma wpływ na parametry i możliwości uszczelnienia. Na przykład oringi z kauczuku etylenowo-propylenowego można wykorzystywać w temperaturze od -40 do 140 stopni Celsjusza, podczas gdy modele z kauczuku chloroprenowego sprawdzają się jedynie w temperaturze maksymalnej 110 stopni Celsjusza. Rozwiązania oznaczone jako NBR natomiast mają zakres temperatury wynoszący -30 – 100 stopni Celsjusza, FPM/FKM -20 – 200 stopni Celsjusza, a MVQ-VMQ -50 – 200 stopni Celsjusza.

Zanim zdecydujesz się na odpowiednie uszczelnienie typu oring, dokładnie sprawdź jego parametry techniczne.