Czym są sprzęgła palcowe? W jakich aplikacjach stosuje się modele tego rodzaju? Jakiej marki sprzęgła palcowe wybrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na wyżej postawione pytania, zapraszamy do lektury!
Różne wymagania i warunki pracy sprawiają, że elementy maszyn i urządzeń przemysłowych produkuje się w wielu konstrukcjach. Podobnie rzecz wygląda ze sprzęgłami. I chociaż do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych zalicza się komponenty kłowe, to są oczywiście pewne aplikacje, które wymagają zamontowania innego rozwiązania. Na przykład sprzęgieł palcowych. Czym są i kiedy sięga się po modele tej kategorii? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszej publikacji.
Co to jest sprzęgło palcowe?
Standardowe sprzęgło palcowe to model przymusowy i kompensacyjny. Klasyczne modele składają się z kolistych tarcz, których piasty montuje się na wałach za pośrednictwem wpustowego połączenia. Te tarcze odgrywają oczywiście rolę członu czynnego i biernego. Jedna ze wspomnianych piast ma palce z elastycznym elementem. Na drugiej natomiast stosuje się otwory pasujące do „palców”.
Sprzęgła palcowe to również jednocześnie rozwiązania elastyczne. Do zalet komponentów tego rodzaju zalicza się przede wszystkim skuteczne tłumienie skrętnych drgań oraz kompensowanie odchyłek.
Gdzie stosuje się sprzęgła palcowe?
Palcowe sprzęgła umożliwiają bezproblemowe łączenie wałów. Najczęściej komponenty tego rodzaju stosuje się również między pompą a silnikiem czy między reduktorem a silnikiem.
Sprzęgła palcowe KTR
W ofercie popularnej marki KTR znajdziesz sprzęgła palcowe elastyczne serii REVOLEX. To nie tylko skrętnie sztywne, ale i nieprzebijalne produkty, które doskonale sprawdzą się tam, gdzie występują bardzo duże momenty obrotowe i obciążenia uderzeniowe. Bezobsługowe palcowe sprzęgła KTR wyposaża się w uniwersalne pierścienie elastomerowe. W asortymencie dostępne są także elastomery do niskich temperatur czy elektrycznie izolujące. Wybierając odpowiednie sprzęgło palcowe, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaje elastomerów. Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze specyficznymi czy nieco trudniejszymi warunkami pracy, z którymi uniwersalny element nie koniecznie dobrze sobie poradzi.
Asortyment obejmuje sprzęgła palcowe w wielu wersjach. Na przykład dostępne są modele REVOLEX KX-D. To rozwiązania, których zakres momentu obrotowego wynosi 5000 Nm – 215000 Nm. Produkt wyróżniający się kompaktową długością, montuje się głównie osiowo i skutecznie kompensuje wszelkie odchyłki wałów. W ofercie znajdziesz także produkty produkowane z żeliwa szarego lub ze stali. Ponadto marka produkuje specjalne opcje z tarczą hamulcową czy rozprężno-zaciskowym pierścieniem.
Między sobą poszczególne rozwiązania mogą nieco różnić się pewnymi właściwościami oraz możliwościami. Dlatego zaleca się pobrać katalog KTR i zapoznać się ze szczegółami. Jeśli masz problem ze znalezieniem optymalnego sprzęgła, skontaktuj się z nami już teraz!