Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Dlaczego warto wybrać łożyska ADAPT marki Timken?

Dlaczego warto wybrać łożyska ADAPT marki Timken?

Dlaczego warto wybrać łożyska ADAPT marki Timken? Gdzie znajdą zastosowanie produkty tej gamy? Szczegóły na temat łożysk ADAPT znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

  1. Czym wyróżniają się łożyska ADAPT marki Timken?
  2. Jakie problemy rozwiązują łożyska ADAPT?

Seria ADAPT marki Timken obejmuje łożyska toczne, które zaprojektowano z myślą o branży stalowej. Pierwotnie miały pracować tylko i wyłącznie na linii ciągłego odlewania, przyczyniając się między innymi do obniżania kosztów eksploatacji z tym związanych. Dziś z łożysk serii ADAPT korzystają również inne sektory przemysłowe – w tym producenci papieru. Czym wyróżniają się komponenty tej gamy? Jakie problemy rozwiązują? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym wyróżniają się łożyska ADAPT marki Timken?

Czym wyróżniają się łożyska ADAPT marki Timken?Produkty ADAPT to łożyska toczne marki Timken, które początkowo projektowano z myślą o urządzeniach COS – czyli urządzeniach ciągłego odlewania stali. Dzięki swojej wydajności i niezawodności w aplikacjach tego rodzaju są w stanie zagwarantować nieprzerwaną i bezawaryjną pracę. Komponenty tej serii łączą w sobie zalety modeli baryłkowych oraz walcowych. Składają się z pierścienia wewnętrznego cylindrycznego, złożenia wałeczków, separatora i oczywiście pierścienia zewnętrznego. Separator dba o to, aby elementy toczne przez cały czas były utrzymywane w prawidłowej pozycji. Ponadto zapobiega ich uszkodzeniu, do którego może dojść w trakcie montażu czy demontażu.

Czym dokładnie wyróżniają się łożyska Timken ADAPT? Przede wszystkim pełną liczbą elementów tocznych z separatorem, możliwością przejmowania niewspółosiowości i jednocześnie wzdłużnej rozszerzalności oraz unikalną wewnętrzną geometrią. Ta unikalna konstrukcja wewnętrzna optymalizuje przede wszystkim rozkład naprężeń, które pojawiają się głównie w punktach styku. Dodatkowo gwarantuje odpowiednią stabilność toczenia się elementów tocznych. Do zalet produktów serii ADAPT zalicza się również dużą odporność na poprzeczne obciążenia.

Jakie problemy rozwiązują łożyska ADAPT?

Z czym właściwie muszą radzić sobie łożyska toczne pracujące w liniach ciągłego odlewania? Przede wszystkim komponenty tego rodzaju podlegają bardzo trudnym warunkom termicznym, czego skutkiem jest nie tylko kurczenie, ale i rozszerzanie się wałów, na których łożyska są zamontowane. Dodatkowo poddaje się je ogromnym obciążeniom przy jednoczesnych niskich prędkościach. Nierzadko też cały sprzęt narażony jest na wodę, zgorzeliny czy parę, gdyż ciekłą stal spływającą po tak zwanej odlewarce spryskuje się wodą, aby ją nieco schłodzić. Takie warunki pracy sprawiają, że na łożyskach często pojawia się korozja.

Ponadto sama specyfikacja pracy spowodowała, że montowane wcześniej łożyska ulegały zużyciu cierno-korozyjnego lub dochodziło do ich skrzywienia. Problemy te udało się rozwiązań, konstruując modele łączące w sobie cechy łożysk baryłkowych na zewnętrznym pierścieniu oraz walcowych na pierścieniu wewnętrznym. Dzięki temu łożyska ADAPT radzą sobie nie tylko z niewspółosiowością, ale także występującym jednoczenie przemieszczeniem wzdłużnym.

Jeśli chodzi o przemieszczenie wzdłużne, ten problem rozwiązano, wykorzystując pierścień zewnętrznych cylindryczny o takiej konstrukcji wewnętrznej, która gwarantuje kontakt trzypunktowy z wałeczkami. Taka właśnie budowa łagodzi nieco cały efekt tak zwanego ukosowania i zapobiega plamieniu czy poślizgom.

Łożyska ADAPT — korzyści z ich stosowania

Jakie zatem korzyści dają łożyska ADAPT? Prawidłowo dobrany komponent gwarantuje nawet o 7% wyższą obciążalność i o 30% dłuższą żywotność. Ponadto wyróżnia się niższymi temperaturami roboczymi o 5 do 10 stopni i jednocześnie mniejszym roboczym momentem obrotowym – o 5-10%. Komponenty te zostały zaprojektowane z myślą o konieczności szybkiego dostosowywania się do zmian temperatury, dużej wilgotności oraz równie dużych, zmiennych obciążeń.

I chociaż pierwotnie miały pracować głównie w branży stalowej, marka Timken, widząc korzyści płynące ze stosowania tego rodzaju rozwiązań, opracowała także linię ADAPT dla branży papierniczej. Przy zmiennych warunkach panujących – na przykład w suszarkach papieru – łożyska ADAPT są w stanie zachować nawet o 10% niższą temperaturę w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja maszyna pracowała wydajnie i bezawaryjnie przez długi czas, już teraz pobierz katalog Timken i sprawdź dokładnie wszystkie informacje na temat serii ADAPT.