Łożyska wieńcowe to specyficzne rozwiązanie odznaczające się wyjątkową konstrukcją. Znajdą zastosowanie w wielu branżach. W jakich? Dziś odpowiadamy na pytanie, gdzie zastosujemy łożyska wieńcowe.

  1. Konstrukcja łożysk wieńcowych
  2. Łożyska wieńcowe – parametry
  3. Gdzie zastosujemy łożyska wieńcowe?

Zanim jednak przejdziemy do postawionego pytania, omówimy podstawowe informacje i przeanalizujemy właściwości łożysk wieńcowych. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszej aplikacji.

Konstrukcja łożysk wieńcowych

Klasyczne łożyska wieńcowe są modelami wielkogabarytowymi, których średnica wewnętrzna wynosi więcej niż 0,3 m. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się przede wszystkim ukształtowaniem pierścieni, które mocuje się do elementów (części obrotowej i stałej) nośnych korpusu urządzenia za pośrednictwem odpowiednich śrub. W większości przypadków łożyska te mają jeden pierścień w kształcie wieńca zębatego. Dlatego komponenty tego rodzaju nazywa się powszechnie wieńcowymi.

Budowa łożyska wieńcowego

Typowe łożysko wieńcowe zbudowane jest z dwóch pierścieni. Między nimi umieszcza się elementy toczne w postaci kulek lub wałeczków. W niektórych przypadkach łożysko wieńcowe może mieć nawet trzy pierścienie. Komponenty produkuje się ze stali.

Łożyska wieńcowe mają uszczelnienia techniczne w różnorodnych przekrojach. W przypadku tego rodzaju komponentu montuje się je między pierścienie. Ponadto ze względu na potrzebę regularnego stosowania środków smarnych, łożyska wieńcowe doposaża się dodatkowo w smarowniczki.

Łożyska wieńcowe parametry

Do cech charakterystycznych łożysk wieńcowych zalicza się przede wszystkim skuteczność przy niskich obrotach. Rozwiązanie wieńcowe dobiera się, biorąc pod uwagę statyczne obciążenia. Dokładniej ważny jest wywrotowy moment i osiowa siła. Oba parametry wykazują dokładnie punk pracy mechanizmu.

Łożyska wieńcowe dostępne są w różnych wersjach. Biorąc pod uwagę zewnętrzną budowę, wyszczególniamy następujące modele:

  • łożyska z zewnętrznym uzębieniem,
  • z uzębieniem wewnętrznym,
  • wariant pozbawiony zębów.

Dzieląc łożyska wieńcowe ze względu na wewnętrzną budowę, na rynku możemy znaleźć komponenty jedno-, dwu- i trzyrzędowe. Modele wieńcowego rozwiązania mogą różnić się między sobą także kształtem elementów tocznych. W takiej sytuacji wyróżniamy następujące produkty:

  • wieńcowe łożyska kulkowe,
  • wałeczkowe.

Gdzie zastosujemy łożyska wieńcowe?

Z reguły łożyska wieńcowe stosuje się przy wolnoobrotowych łożyskowaniach wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. Głównie w aplikacjach, w których komponenty narażone są na duże obciążenia. Najczęściej wykorzystywane są w elektrowniach wiatrowych, koparkach, ładowarkach, maszynach leśnych, mieszadłach, zgarniaczach, żurawiach wieżowych, manipulatorach, obrotowych platformach, antenach, radarach czy koszowych podnośnikach. Możliwości jest wiele, wystarczy jedynie dobrać odpowiednie rozwiązanie do aplikacji i cieszyć się wydajną oraz niezawodną pracą całego urządzenia.

Z uwagi na specyfikę łożysk wieńcowych, produkty tego rodzaju dostępne są jedynie na zamówienie.