Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak dbać o pasy klinowe?

Jak dbać o pasy klinowe?

Maszyna przemysłowa wymaga regularnej konserwacji, a już szczególnie części, ukryte w jej wnętrzu, dzięki którym płynnie i niezawodnie pracuje. Jednym z wielu elementów są, chociażby pasy napędowe. Zatem, jak dbać o pasy klinowe?

    1. Uszkodzony pas klinowy – przyczyny
    2. Wymiana pasa napędowego
    3. Eksploatacja paska klinowego
    4. Tanie pasy klinowe

Odpowiednio dobrane paski klinowe wykorzystuje się w każdej branży przemysłowej w celu przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego na drugie koło odbiorczego urządzenia. Aby mechanizm działał płynnie i poprawnie, wszystkie elementy muszą być dopasowane. I później regularnie konserwowane. W momencie, gdy przestajesz dbać o wnętrze maszyny, narażasz firmę na kosztowne nieplanowane przestoje i awarie. A nie od dziś wiadomo, że lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zapobieganie takim sytuacjom.

Uszkodzony pas klinowy – przyczyny

Pas klinowy – jak każdy inny element znajdujący się we wnętrzu maszyny – z czasem wymaga wymiany. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia jest ta naturalna związana ze zestarzeniem się materiału, z którego pas został wyprodukowany. Oprócz tego pasek klinowy może zniszczyć się przez zbyt wysoką temperaturę pracy. W większości przypadków tradycyjne produkty projektowane są tak, by świetnie radzić sobie w temperaturze nie przekraczającej 70 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast pas pracuje powyżej wspomnianej temperatury, szybciej ulega zużyciu i jest większa szansa, że jego żywotność będzie znacznie krótsza, niż zapewnia producent.

Równie częstą przyczyną uszkodzenia pasa klinowego jest niepoprawny jego montaż na kole pasowym. W tym miejscu warto również wspomnieć o chemikaliach, sub stancjach oleistych czy smarach. Im dłużej oddziałują na pasek klinowy, tym bardziej spada jego poziom żywotności. Jeśli zauważyłeś, że guma spęczniała lub tkanina owijająca produkt się odkleja, to znak, że olej czy chemikalia – w zależności od tego, co zastosowałeś – uszkodziły towar i niezwłocznie należy go wymienić.

Specjaliści wspominają również, że przyczyną uszkodzonego pasa klinowego jest także za słabe jego napięcie. W takiej sytuacji pasek klinowy się ślizga i tym samym nagrzewa, przez co może nawet się “zapalić”. Natomiast za mocno naciągnięty pas obniża jego poziom trwałości, sprawia, że produkt zaczyna pękać, a łożyska zamontowane w kołach pasowych ulegają szybszemu zużyciu.

Wymiana pasa napędowego

Według fachowców nie warto czekać na pierwsze oznaki zużycia, szczególnie jeśli pasek klinowy pracuje w istotnym i wymagającym układzie napędowym. Dlatego, jeśli produkt przepracował już określony okres, niezwłocznie należy go wymienić, by w najbliższej przyszłości nie dopuścić do niespodziewanej awarii. Miej również na uwadze, że pasy napędowe niszczą się, nawet gdy nie pracują.

Kontrolując regularnie stan techniczny pasa, możesz zapobiec nieplanowanym przestojom, wykrywając pierwsze oznaki zużycia się mechanizmu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany wizualne w produkcie, to znak, że należałoby go już wymienić na nowy. W innym przypadku pasek klinowy może zerwać się w najmniej oczekiwanym momencie. A tego rodzaju koszty eksploatacyjne są znacznie wyższe, niż zakup jednego towaru, ponieważ stanąć może część czy nawet cała produkcja.

Eksploatacja paska klinowego

Bez względu na to, czy wybrane pasy transportowe służą za części do maszyn rolniczych czy są dobierane do urządzeń przemysłowych, każdy produkt musi być odpowiednio dopasowany do warunków pracy i otoczenia. W miejscach zanieczyszczonych warto wybierać modele odporne na te negatywne czynniki (wysoka temperatura, kurz, wilgotność, korozja). Dobrym rozwiązaniem jest również zapewnienie odpowiedniej osłony, która dodatkowo będzie chroniła cały mechanizm.

Oczywiście pasek klinowy musi być regularnie sprawdzany pod względem technicznym. Dzięki temu w porę będziesz mógł zareagować na usterkę. Jeśli zdecydujesz się na wyczyszczenie paska, przygotuj miksturę glicerynowo-spirytusową (stosunek 1:10).

Jak już wspomnieliśmy, nieużywane pasy klinowe również ulegają uszkodzeniu. Dlatego zawsze warto je zdemontować i w odpowiedni sposób przechować. Najlepszym rozwiązaniem jest suchy i niezabrudzony magazyn. Sam pas należy zabezpieczyć przed światłem i ciepłem. Jeśli zaś chodzi o wilgotność, ważne, by utrzymywała się ona na poziomie niższym niż 65%.

Tanie pasy klinowe

Interesują Cię tanie pasy klinowe, które spełnią Twoje oczekiwania? Koniecznie sprawdź ofertę w naszej hurtowni technicznej Sped! Dysponujemy paskami klinowymi wysokiej jakości, prosto od renomowanego, niemieckiego producenta Optibelt, które cieszą się ogromną popularnością wśród naszych stałych klientów. W przypadku tych produktów wysoka jakość idzie w parze z niską, atrakcyjną ceną. A odpowiednio przygotowana mieszanka gum sprawia, że pasy klinowe Optibelt świetnie sprawdzają się również jako pasy rolnicze, które również znajdziesz w asortymencie w naszym sklepie.