Jak dobrać pas klinowy do maszyny rolniczej? To pytanie zadaje wielu klientów, ponieważ warunki pracy w branży rolniczej są trudne. A to z kolei sprawia, że standardowe części maszyn, nieprzystosowane do owych warunków, szybciej się zużywają.
- Jak dobrać pas klinowy do maszyny rolniczej?
- Jak zmierzyć pasek klinowy?
- Producenci pasów rolniczych
W budowie maszyn rolniczych często możemy znaleźć przekładnie pasowe, wykorzystujące w głównej mierze paski klinowe w różnych wariantach. Taki mechanizm zapewnia urządzeniu nie tylko płynną pracę, ale i skuteczną oraz bezawaryjną. Okazuje się, że równie doskonale radzą sobie z drganiami, minimalizując je i skutecznie przenoszą moc silnika, szczególnie na dużych odległościach. I chociaż paski klinowe to nie jedyne modele pasów napędowych, które pracują w maszynach rolniczych, to cieszą się jednak największą popularnością.
Jak dobrać pas klinowy do maszyny rolniczej?
Odpowiedź jest prosta – zwykle kierujemy się tym, jaki pas w danej maszynie do tej pory pracował.
Standardowy pas klinowy to model, który zwykle produkuje się z odpowiednio wzmocnionej gumy. Swoim kształtem przypomina trapez równoramienny. Okazuje się, że klienci często mylnie nazywają każdy rodzaj pasa pracującego w przekładki paskiem klinowym. I tym samym w niektórych maszynach rolniczych równie skuteczne bywają paski zębate, w innych przekładniach płaskie, zespolone, wielorowkowe czy modele o dwustronnym działaniu.
Pasy napędowe dla maszyn rolniczych
Kombajny, młockarnie czy sieczkarnie najlepiej współpracują z pasami zębatymi, szczególnie modelami odznaczającymi się świetną odpornością na zużycie. Są to modele wyposażone w tak zwane zęby, które z kolei “zazębiają” się z kołami zębatymi. Do zalet rozwiązania tego rodzaju zalicza się przede wszystkim płynność oraz precyzję pracy.
Również pasy zespolone znajdą zastosowanie w maszynach rolniczych. Są to warianty zbudowane z kilku pasków, połączonych ze sobą w sposób trwały. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe od pojedynczego pasa napędowego. Poza rozwiązaniem zespolonym, w niektórych aplikacjach równie skuteczne są modele płaskie. Te jednak najczęściej montuje się tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo dużymi odległościami pomiędzy kołami pasowymi.
Pas klinowy dla maszyny rolniczej
Każdy pas klinowy pracujący w maszynie rolniczej musi mieć optymalny naciąg. Jeśli jest za duży, skróceniu ulega żywotność przekładni. Ponadto negatywnie wpływa to również na płynność, ponieważ mamy do czynienia z większym poślizgiem na kole.
Dobierając pasek klinowy do maszyny rolniczej, zwykle posiłkujemy się podanymi już przez producenta informacjami na temat części zamiennych. Jeśli takowych brak, należy samodzielnie zmierzyć komponent, wykorzystując do tego na przykład suwmiarkę.
Jak zmierzyć pasek klinowy?
Mierzenie pasów napędowych jest proste. Przy zakupie możesz wesprzeć się na numerach, które zwykle producent umieszcza bezpośrednio na pasie. Jeśli te jednak starły się i nie są widoczne, sprzedawca poprosi o szerokość i długość zewnętrzną starego produktu. Numer katalogowy pasa, który był do tej pory zamontowany w urządzeniu, producent zwykle podaje w katalogu maszyny.
Samodzielne mierzenie pasa
Jeśli planujesz zakup pasa napędowego w naszej hurtowni, prosimy o podanie następujących informacji:
- profil pasa – przekrój klina, który pozwoli na szybką identyfikację, z jakim typem paska klinowego mamy do czynienia
- długość, którą możesz zmierzyć miarką krawiecką po stronie zewnętrznej
- rodzaj maszyny, w której pasek klinowy będzie pracować
Możesz również posiłkować się oznaczeniem, które zwykle producenci umieszczają na swoich produktach. Oczywiście, jeśli podczas pracy się nie starł. W każdym razie wspomnianej długości, którą musisz podać sprzedawcy, nie ma w tym oznaczeniu. Ale zwykle jest ona nieco zbliżona do – podanej już – długości podziałowej (oznaczanej dopiskiem LD lub LP. Oprócz tego symbol obejmuje także długość wewnętrzną – Li.
Producenci pasów rolniczych
Większość naszych pasów napędowych pochodzi z katalogu niemieckiej marki Optibelt. Firma cieszy się dużą popularnością wśród naszych klientów z kilku względów. Po pierwsze produkty są zawsze odpowiednio dopasowane do aplikacji. Po drugie, asortyment jest bogaty, co sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie optymalne rozwiązanie dla siebie. I na końcu – cena, która w większości przypadków jest konkurencyjna. Dodatkowo marka Optibelt stale poszerza swój asortyment, odpowiadając na aktualne potrzeby klientów oraz coraz wyższe wymagania maszyn.
Jeśli więc interesują Cię tanie pasy klinowe, wydajne paski zębate czy rozwiązania dla każdego przemysłu – w tym również dla branży rolniczej – gwarantujemy, że w ofercie Optibelt znajdziesz wszystko, czego aktualnie potrzebujesz!