33 odsłon

Jak działają płyny odtłuszczające?

Jak działają płyny odtłuszczające?

Niejednokrotnie poleca się, by przed klejeniem precyzyjnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Odtłuszczania wymagają także niektóre maszyny i urządzenia tuż po skończeniu pracy. W wielu sytuacjach uniwersalne detergenty się nie sprawdzają, dlatego warto korzystać ze specjalnych rozwiązań. Zatem jak działają płyny odtłuszczające?

  1. Zasada działania płynów odtłuszczających
  2. Dlaczego warto odtłuścić powierzchnie przed klejeniem?
  3. Skuteczne rozwiązania WEKEM

Na rynku znajdziesz szeroką gamę odłuszczaczy różnych firm. Nasi klienci najczęściej sięgają po produkty marki WEKEM. Dlatego też w dalszej części niniejszego artykułu przedstawimy najpopularniejsze odtłuszczacze WEKEM, omawiając także ich krótką charakterystykę. Jeśli szukasz rozwiązań tego rodzaju, zapraszamy do lektury. W przypadku dodatkowych pytań polecamy skontaktować się z naszymi ekspertami.

Zasada działania płynów odtłuszczających

Popularny płyn odtłuszczający produkuje się na bazie wody. W skład wchodzą tak zwane substancje powierzchniowo czynne, a także maskujące. To w połączeniu z wypełniaczami alkaicznymi pozwala na wyprodukowanie skutecznego płynu odtłuszczającego. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Gdy tylko naniesiemy preparat na zanieczyszczoną powierzchnię, cząsteczki zawarte w płynie otaczają olej za pośrednictwem łańcuchów hydrofobowych. W takiej sytuacji powstaje „agregat”, który łatwo usuwa się wraz z wodą.

Preparaty odtłuszczające wykorzystuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich wiąże się z całkowitym zanurzeniem w odtłuszczaczu wymieszanym z wodą konkretnego przedmiotu. Drugi natomiast polega na rozpyleniu preparatu na danej powierzchni i precyzyjnym spłukaniu go wodą.

Aktualnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje odtłuszczaczy. Większą część stanowią preparaty wodorozcieńczalne, wyprodukowane na bazie wody. Dostępne są także specjalne produkty rozpuszczalnikowe. W ich składzie znajdziemy między innymi rozpuszczalnik. To rozwiązanie bywa zwykle bardziej efektywne, ale – jednocześnie – mniej przyjazne dla środowiska.

Jeśli zastanawiasz się, jaki odtłuszczacz będzie dla Ciebie najlepszą opcją, zwróć w pierwszej kolejności uwagę na rodzaj zabrudzenia, z którym się mierzysz. Często okazuje się, że przy wyborze potrzebne są również informacje na temat systemu usuwania odpadów. W przypadku problemów z dobraniem optymalnego rozwiązania, koniecznie skontaktuj się z ekspertami. Gwarantujemy, że specjalista dobierze taki płyn odtłuszczający, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania i wymagania branży. Warto skorzystać z pomocy, by mieć pewność, że otrzymamy najbardziej dopasowany preparat do naszych potrzeb.

Dlaczego warto odtłuścić powierzchnie przed klejeniem?

Dlaczego warto odtłuścić powierzchnie przed klejeniem?Często powtarza się, że przed klejeniem należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnie. Dlaczego? Ponieważ zanieczyszczenia wpływają negatywnie – między innymi – na trwałość połączenia. Otłuszczona powierzchnia może sprawić, że samo klejenie będzie trudne, proces utwardzania długi – oczywiście o ile uda nam się w jakikolwiek sposób złączyć dwa przybrudzone elementy.

W ofertach producentów chemii technicznej znajdziesz zarówno środki czyszczące, jak i odtłuszczacze, produkowane na bazie wody lub rozpuszczalnika. Kupując preparat, zwróć uwagę na czas schnięcia oraz na to, czy dany produkt pozostawia jakikolwiek po sobie osad. W niektórych przypadkach równie ważny może okazać się zapach. Ponadto istotne będą także informacje na temat kompatybilności danego preparatu z substratem, który mamy zamiar odtłuścić.

Skuteczne rozwiązania WEKEM

Oferta marki WEKEM obejmuje między innymi zmywacze i odtłuszczacze, które znajdą zastosowanie właściwie w każdej branży przemysłowej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim popularna seria WS 2000. Obejmuje ona profesjonalne zmywacze przemysłowe, które precyzyjnie czyszczą i odtłuszczają powierzchnie z pozostałości po przeprowadzonych pracach konserwacyjnych lub montażowych. Produkty WS 2000 skutecznie rozpuszczają każde zanieczyszczenie, usuwają zarówno resztki klejów, jak i oleje, tłuszcze, żywice czy smary. Świetnie radzą sobie także z zabrudzeniami i osadami powstałymi przez przekładniowe mechanizmy, sprzęgła oraz hamulce. Po zastosowaniu preparatu powierzchnia staje się zarówno czysta, jak i sucha. Zmywacz WS 2000 poleca się do odtłuszczania urządzeń i elementów mechanicznych, w tym łożysk, dysz wtryskowych, łańcuchów, matryc czy filtrów. Warto zastosować ten preparat również przed klejeniem. Skutecznie usuwa również tłuste plamy – także olejowe – z tkanin, okładzin, sztucznych tworzyw czy z podłogi.

Do metali, stali szlachetnych czy chromowych powierzchni poleca się preparat WS 88. Skutecznie rozpuszcza tłuszcze i świetnie usuwa smary, oleje czy wżery. Zaletą preparatu jest również to, że nie pozostawia smug. Dodatkowo produkt spełnia wszystkie wymogi normy europejskiej i można stosować go w branży spożywczej (DAB 10).

Jeśli szukasz optymalnego preparatu, koniecznie pobierz katalog WEKEM i sprawdź jeszcze inne, dostępne aktualnie rozwiązania.

 

+48 71 341 69 75