Regularna kontrola oraz monitorowanie łożysk to działania, o których warto pamiętać, aby unikać kosztownych awarii i nieplanowanych przestojów. Jak kontrolować łożyska w trakcie pracy maszyny? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

  1. Jak kontrolować łożyska w trakcie pracy? Monitorowanie hałasu
  2. Czym kontrolować temperaturę pracujących łożysk?
  3. Monitorowanie warunków smarowania

 

Kontrola łożysk w trakcie ich pracy jest kluczowym elementem utrzymania niezawodności oraz efektywności. Odpowiednie i przede wszystkim regularne monitorowaniu stanu łożysk pozwala unikać nieplanowanych przestojów, minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii i — tym samym — przyczynia się do oszczędności. Jak kontrolować łożyska w trakcie pracy? Czym monitorować poziom hałasu oraz temperaturę łożysk? Szczegóły znajdziesz poniżej.

 

Jak kontrolować łożyska w trakcie pracy? Monitorowanie hałasu

jak kontrolować łożyskaJak kontrolować łożyska w trakcie pracy? Kontroli należy poddać między innymi poziom hałasu. Odsłuchiwanie często wykorzystuje się do wykrywania ewentualnych nieprawidłowości w pracy łożysk. Sprawne łożyska toczne generują charakterystyczny i równomierny szum. Nieregularne dźwięki — stukanie, gwizdanie czy zgrzytanie — są sygnałami mogącymi wskazywać na problemy z łożyskami. Dokładne wsłuchiwanie się w te dźwięki pozwala wykryć wczesne oznaki potencjalnych usterek. A to z kolei umożliwia szybką interwencję i uniknięcie poważniejszych problemów.

W dzisiejszych czasach oprócz tradycyjnych metod nierzadko korzysta się także z zaawansowanych technologii — na przykład z sondy ultradźwiękowej. To urządzenie, które pozwala precyzyjnie zlokalizować źródło ultradźwięków emitowanych przez pracujące łożysko. Sondy ultradźwiękowe są przydatne szczególnie tam, gdzie hałas otoczenia utrudnia odsłuchiwanie maszyny.

Kolejnym równie dobrym rozwiązaniem jest stetoskop elektroniczny. To narzędzie umożliwiające detekcję oraz śledzenie i rozpoznawanie przeróżnych hałasów w maszynie. Dzięki technologii elektronicznej możliwe jest wyeliminowanie zakłóceń otoczenia. A to z kolei sprawia, że sama diagnoza problemów z łożyskami jest bardziej precyzyjna.

Rzetelne monitorowanie hałasu w trakcie pracy maszyny przy użyciu wspomnianych wyżej sposobów czy narzędzi jest ważne dla utrzymania bezpieczeństwa i przede wszystkim wydajności. Dzięki regularnym kontrolom szybko zareagujesz na wszelkie nieprawidłowości i tym samym zminimalizujesz ryzyko powstania poważniejszej awarii.

 

Czym kontrolować temperaturę pracujących łożysk?

Nie tylko hałas, ale i temperatura pracy łożysk jest ważna dla utrzymania optymalnego stanu łożysk i wydajności maszyny. Wzrost temperatury nierzadko jest wczesnym sygnałem potencjalnych problemów. Skuteczna kontrola natomiast pozwala uniknąć uszkodzeń i przedłuża żywotność pracujących łożysk. Temperatura łożysk jest nie tylko wskaźnikiem wspomnianych usterek, ale może także dostarczyć nam informacji o jakości smarowania, nadmiernym obciążeniu czy o niepoprawnym dopasowaniu elementów urządzenia.

Do monitorowania temperatury łożysk polecamy użyć termometrów kontaktowych lub bezkontaktowych. Dobrej jakości urządzenia proponuje między innymi szwedzka firma SKF. Termometry kontaktowe dostarczają precyzyjne pomiary temperatury w konkretnych punktach łożyska. Tym samym umożliwiają szybką lokalizację obszarów z potencjalnym problemem. Termometry bezkontaktowe natomiast doskonale sprawdzą się w trudno dostępnym lub niebezpiecznym miejscu.

Nieocenionym narzędziem w monitorowaniu temperatury maszyn są także kamery termowizyjne. Urządzenia te pozwalają na szybkie skanowanie danego obszaru maszyny i precyzyjne zlokalizowanie tych obszarów, w których mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą. W przypadku łożysk mogą pomóc w identyfikacji miejsc, gdzie występuje nadmierne tarcie, nieprawidłowe smarowanie czy inne problemy.

 

Monitorowanie warunków smarowania

Smar w łożyskach pełni kilka ważnych funkcji. Na przykład redukuje tarcie, chłodzi łożysko, chroni je przed zanieczyszczeniami czy korozją. Zadaniem środka smarnego jest utrzymanie takich warunków, w których komponenty te będą mogły działać przez długi czas efektywnie i bezawaryjnie. Regularne monitorowanie warunków smarowania pozwala utrzymać optymalne środowisko pracy łożysk.

Jeśli szukasz urządzenia, które pomoże Ci w monitorowaniu i analizowaniu stanu środka smarnego w łożyskach tocznych, koniecznie sprawdź specjalny zestaw do badania smaru SKF. Przeprowadzenie analizy smaru pozwoli Ci nie tylko ocenić jego stan, ale zidentyfikować ewentualne zanieczyszczenia, skontrolować wydolność preparatu czy jego skład. Badanie środka smarnego za pomocą proponowanych przez nas narzędzi dostarcza wielu istotnych informacji. Dzięki nim będziesz wiedział, jakie podjąć działania dotyczące konserwacji i planowania wymiary smaru w danym momencie.