Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak łożyska toczne wpływają na wydajność obrabiarek?

Obrabiarki to maszyny, które wykorzystuje się do obróbki takich materiałów, jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. W branży przemysłowej wykorzystuje się przeróżne typy obrabiarek – na przykład tokarki, szlifierki, frezarki czy wiertarki. Każda z tych maszyn składa się z wielu elementów, ale jednym z kluczowych komponentów są łożyska toczne. Jak łożyska toczne wpływają na wydajność obrabiarek?

 

  1. Rodzaje łożysk tocznych wykorzystywanych w obrabiarkach
  2. Wpływ łożysk tocznych na wydajność obrabiarek

 

Wybór właściwych łożysk tocznych ma bezpośredni wpływ na wydajność takich urządzeń jak obrabiarki. Nieodpowiednie łożyska toczne mogą prowadzić do szybkiego zużycia się części, zwiększenia kosztów naprawy maszyny oraz zwiększenia czasu przestoju. Odpowiednio dobrane łożyska natomiast nie tylko poprawiają wydajność, ale także skracają czas przestoju i przedłużają żywotność maszyny.

 

Rodzaje łożysk tocznych wykorzystywanych w obrabiarkach

łożyska obrabiarkaIstnieje wiele rodzajów łożysk tocznych, które wykorzystuje się w obrabiarkach. Do najczęściej montowanych w urządzeniach tego rodzaju komponentów zalicza się łożyska kulkowe oraz wałeczkowe. Te pierwsze wyróżniają się przede wszystkim elementami tocznymi w kształcie kulek, które obracają się wokół osi. Montuje się je najczęściej w tych obrabiarkach, które wymagają stosunkowo niskiego tarcia oraz w których występuje mniejsze obciążenie.

Łożyska wałeczkowe natomiast to grupa komponentów, w których montuje się elementy toczne w kształcie baryłki, walca, stożka lub igiełki. Tego rodzaju produkty montuje się w obrabiarkach wymagających większej nośności oraz tam, gdzie jednocześnie mamy do czynienia z cięższymi warunkami pracy.

 

Wpływ łożysk tocznych na wydajność obrabiarek

Jak łożyska toczne wpływają na wydajność obrabiarek? Przede wszystkim prawidłowo dobrana konstrukcja oraz parametry łożysk wpływają na redukcję tarcia w urządzeniach tego rodzaju. Zmniejszenie tarcia oznacza jednocześnie mniejsze zużycie łożysk, co z kolei skutkuje równie mniejszymi kosztami utrzymania maszyny. Mniejsze zużycie łożysk przekłada się także na wydłużenie czasu pracy i zwiększenie jej wydajności.

Oprócz redukcji tarcia odpowiednio dobrane łożysko toczne zmniejsza także drgania i hałas. Redukcja drgań przekłada się na większą dokładność obróbki, co jest bardzo ważne w przypadku urządzeń CNC. Mniejszy hałas natomiast pozytywnie wpływa na komfort pracy operatorów.

Kolejny czynnik, który wpływa na wydajność obrabiarek to prędkość obrotowa. Dokładniej chodzi o konieczność montowania w obrabiarkach takich łożysk, które poradzą sobie w aplikacjach wysokoobrotowych. Ale nie tylko do prędkości obrotowej łożyska muszą być odpowiednio dopasowane, bo także do obciążeń. Ważne jest, aby komponent bez problemów przenosił konkretny rodzaj obciążenia. Pamiętaj również o innych parametrach związanych z warunkami pracy i otoczenia. Mamy tutaj na myśli takie kwestie, jak temperatura, wilgotność czy ogólnie zewnętrzne czynniki, które z reguły negatywnie wpływają na stan techniczny łożysk. Dzięki temu komponenty będą pracować wydajnie i niezawodnie przez cały swój okres żywotności.