Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle?

Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle?

Czym są wyładowania elektrostatyczne? Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle? Jakie problemy można rozwiązać dzięki odpowiednim narzędziom antystatycznym i jonizującym systemom odpylania? Jakiej marki narzędzia antystatyczne i jonizujące systemy odpylania warto wybrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

 

  1. Jak dochodzi do wyładowania elektrostatycznego?
  2. Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle?
  3. Producent urządzeń antystatycznych i jonizujących systemów odpylania — kogo wybrać?

 

Niemalże w każdej branży przemysłowej występuje tak zwane zjawisko powstawania elektrycznych ładunków, które jest skutkiem statycznej elektryzacji. I w wielu przypadkach zjawisko to powoduje pewne uszkodzenia, co zwiększa ryzyko, że ostatecznie na danej linii produkcyjnej wykonamy wadliwe urządzenie. Problem ten występuje nie tylko w branży zajmującej się produkcją elektroniki, ale także w przemyśle poligrafii, tworzyw sztucznych, żywności, lakiernictwie, włókiennictwie czy w optyce. Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle? Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jonizatorów! Czym są jonizatory powietrza? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Jak dochodzi do wyładowania elektrostatycznego?

narzędzia antystatyczneJak dochodzi do wyładowania elektrostatycznego? Ogólnie na powstanie takiego efektu ESD wpływ może mieć wiele czynników. Najczęściej ładunki powstają, kiedy dwa izolacyjne materiały pociera się wzajemnie lub gdy się one oddalają od siebie. Oczywiście chodzi o różne materiały izolacyjne. Jako przykład możemy podać transport automatyczny, chociaż w tym przypadku należy pamiętać także o typie nośnika, prędkości samego tarcia czy szorstkości danej powierzchni, którą wykorzystuje się do transportowania różnego rodzaju materiałów.

Wyładowania elektrostatyczne, które definiuje się jako transfer ładunków pomiędzy przedmiotami o przeróżnych elektrycznych potencjałach, powstają także podczas pocierania ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, rozwijania taśmy wyprodukowanej z tworzywa sztucznego czy nawet przesuwania pojemników z plastiku. W przypadku efektu ESD należy pamiętać także o wilgotności powietrza, warunkach atmosferycznych czy temperaturze, która utrzymuje się w pomieszczeniu podczas całego procesu elektryzacji.

Skutkiem wyładowań elektrostatycznych nierzadko jest powstanie wadliwego produkty czy nawet zatrzymanie się linii produkcyjnej. Jak zabezpieczać produkty przed wyładowaniami elektrostatycznymi? Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle? Na pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

 

Jak neutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle?

Jak zneutralizować ładunki elektrostatyczne w przemyśle? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne jonizatory powietrza, dzięki którym w bezpieczny i skuteczny sposób możemy zabezpieczyć niemalże każdą linię produkcyjną. Przed czym? Otóż jonizatory powietrza chronią stanowiska pracy przed szkodliwością efektu ESD, który z reguły obniża jakość produkowanych na danej linii produktów. To z kolei przekłada się na ryzyko większej awaryjności wykonywanych towarów. A co za tym idzie? Wzrost ilości niezadowolonych klientów.

W trakcie produkcji — na przykład elektroniki — czy przeprowadzania prac serwisowych wartość elektrostatycznego ładunku na powierzchni danego materiału jest większa. To sprawia, że na taki materiale osiada się między innymi kurz i ogólnie różnego rodzaju zanieczyszczenia. Samo wyładowanie natomiast działa destrukcyjnie na poszczególne części elektroniczne. I już, chociażby z tych powodów warto zainwestować i zamontować narzędzia antystatyczne czy jonizujące systemy odpylania na danej linii produkcyjnej.

Na rynku aktualnie można znaleźć przeróżne systemy jonizujące. Sporą popularnością cieszą się nie same rozbudowane rozwiązania, ale także mniejsze, które są równie skuteczne. W przypadku tych ostatnich mamy na myśli jonizatory pistoletowe, które gwarantują bezpośrednią emisję powietrza zjonizowanego na wybrane przez nas części. Interesują Cię jonizujące systemy odpylania lub ogólnie narzędzia antystatyczne? Jakiej marki produkty warto wybrać? Podpowiadamy w ostatniej części dzisiejszego wpisu.

 

Producent urządzeń antystatycznych i jonizujących systemów odpylania — kogo wybrać?

Interesują Cię urządzenia antystatyczne i jonizujące systemy odpylania? Zastanawiasz się, jakiej marki systemy wybrać? Już teraz sprawdź produkty proponowane przez francuskiego producenta narzędzi antystatycznych i odpylających ELCOWA! Poza produktami tego rodzaju marka oferuje swoim klientom także inne rozwiązania z zakresu kontroli jakości produktów, ważenia czy insepcji. W ofercie znajdziesz separatory magnetyczne, paski elektrostatyczne, detektory metalowych cząstek, urządzenia do odkurzania czy produktu, które służą do wyszukiwania ciał obcych. Te ostatnie poleca się szczególnie branży rolno-spożywczej i farmaceutycznej.

Dla jakich branż przeznaczone są produkty firmy ELCOWA? Z systemów oferowanych przez francuskiego producenta korzysta nie tylko wspomniany przemysł farmaceutyczny czy rolno-spożywczy, ale także drzewny, kosmetyczny, tworzyw, optyczny, szklany czy włókienniczy. W asortymencie znajdziesz także rozwiązania dla producentów lub użytkowników etykieciarek czy urządzeń typu Hunkler.

W przypadku urządzeń antystatycznych oferta obejmuje przede wszystkim miernik pola pomiarowego, generatory wysokiego napięcia, pręty antystatyczne, pistolety na powietrze zjonizowane, dmuchawy zjonizowanego powietrza, noże z jonizującym powietrzem oraz dysze do jonizacji. Jeśli natomiast chodzi o jonizujące systemy odpylania, w asortymencie znajdziesz specjalne rozwiązania służące do odpylania poszczególnych produkowanych na danej linii produkcyjnej towarów — na przykład system przeznaczony do odpylania wnętrza pojemników lub kubków, kapsli lub tubek. Dostępne są także specjalne urządzenia do odpylania brzegów tacek, pokrywek plastikowych, paneli, arkuszy, listew czy ogólnie dużych i prostych powierzchni. Opcji jest wiele — wystarczy zastanowić się nad swoimi potrzebami, zapoznać się w ofertą firmy ELCOWA i wybrać najlepszy system dla siebie!

Jeśli masz problem z dobraniem optymalnego rozwiązania, koniecznie skontaktuj się z naszym technikiem już teraz!