Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak przechowywać łożyska SKF i uszczelnienia?

Jak przechowywać łożyska SKF i uszczelnienia?

Jak przechowywać łożyska SKF i uszczelnienia? Dlaczego tak ważne jest, aby magazynować je w odpowiednich warunkach? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższej treści. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem już teraz!

  1. Jak przechowywać łożyska, zespoły łożyskowe i oprawy SKF?
  2. Jakie są warunki przechowywania uszczelnień elastomerowych?
  3. W jaki sposób przechowywać środki smarne do łożysk?

Warunki przechowywania łożysk czy uszczelnień proponowanych przez markę SKF, mogą mieć negatywny wpływ na ich późniejsze działanie. Dotyczy to właściwie wszystkich dostępnych na rynku łożysk i uszczelnień. Dlatego tak ważne jest, aby magazynować je w odpowiednich warunkach. Ponadto warto zabierać z magazynu te produkty, które jako pierwsze pojawiły się na półce. A zatem, jeśli chcesz zamontować nowe łożysko, wybierz to, które najdłużej jest przechowywane – w imię zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Jak przechowywać łożyska, zespoły łożyskowe oraz oprawy? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jak przechowywać łożyska, zespoły łożyskowe i oprawy SKF?

Jak przechowywać łożyska, zespoły łożyskowe i oprawy SKF?Jak przechowywać łożyska toczne, aby mieć pewność, że po zamontowaniu w dalszym ciągu będą wyróżniać się maksymalną trwałością eksploatacyjną? Przede wszystkim, łożyska powinny być magazynowane w oryginalnym opakowaniu i w pozycji poziomej. Wybieraj takie miejsca, które są suche i wolne od drgań. Warto przechowywać łożyska SKF w wentylowanym pomieszczeniu, gdzie mamy do czynienia ze stałą i przede wszystkim kontrolowaną temperaturą. Zadbaj również o to, aby w danym magazynie nie dochodziło do żadnych przeciągów.

Ponadto należy kontrolować i ograniczyć względną wilgotność w magazynie. Jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi 20 stopni Celsjusza, poziom wilgotności może wynosić maksymalnie 75%. Przy 22 stopniach Celsjusza najlepszy poziom wilgotności to 60%, a przy 25 stopniach – 50%.

Jakie są warunki przechowywania uszczelnień elastomerowych?

Jak przechowywać uszczelnienia elastomerowe, aby te osiągnęły swoją maksymalną trwałość eksploatacyjną? Przede wszystkim poleca się magazynować je w poziomej pozycji. Przechowuj uszczelnienia elastomerowe w pomieszczeniu umiarkowanie wentylowanym, w którym temperatura wynosi nie mniej niż 15 stopni Celsjusza i nie więcej niż 25 stopni Celsjusza. Ponadto polecamy kontrolować poziom wilgotności. Zaleca się, aby wilgotność względna w pomieszczeniu wynosiła maksymalnie 65% – nie więcej.

Prawidłowo przechowywane uszczelnienie elastomerowe to takie, które zostało odpowiednio zabezpieczone przed bezpośrednim światłem słonecznym czy takim światłem, w którym zawartość promieniowania UV jest duża. Ponadto zalecamy trzymać uszczelnienia w oryginalnych opakowaniach, dopóki nie zostaną zamontowane. Jeśli natomiast nie dysponujesz oryginalnym opakowaniem, zabezpiecz uszczelnienia w szczelnym pojemniku.

Uszczelnienia elastomerowe należy magazynować również z dala od takich środków, jak rozpuszczalniki, smary, paliwa czy preparaty chemiczne – szczególnie te, które wytwarzają tak zwane wyziewy i opary. Oczywiście nie powinno przechowywać się razem uszczelnień, które zostały wyprodukowane z różnych materiałów.

Czy uszczelnienie łożysk ma swój dopuszczalny okres magazynowania?

Czy uszczelnienia łożysk mają swoje dopuszczalne okresy magazynowania? Otóż tak! Warto wiedzieć, że zarówno kauczuk naturalny, jak i syntetyczny zmienia parametry fizyczne wraz z upływem czasu. Ponadto wpływ na te właściwości ma także ciepło, powietrze, wilgoć, światło, część metali czy rozpuszczalniki. To wszystko sprawia, że w pewnym momencie uszczelnienie kauczukowe może stwardnieć lub zmięknąć. Może dojść także do pęknięć czy łuszczenia się powierzchni.

Uwaga!

Nie wieszaj uszczelnień elastomerowych na gwoździach czy kołkach. Pod wpływem naprężenia czy obciążenia, elementy te są bardziej podatne na pęknięcia czy odkształcenia.

W jaki sposób przechowywać środki smarne do łożysk?

Co właściwie wpływa na środki smarne? Lista ta obejmuje przede wszystkim temperaturę, wodę, tlen, wilgoć oraz światło. A zatem nie można wystawiać na działanie tych czynników środka smarnego, gdyż mogą mu jedynie zaszkodzić. Jeśli zależy Ci na tym, aby przechowywany środek smarny nie stracił swoich parametrów i nie zaczął szybciej się starzeć, koniecznie przechowuj go w odpowiednim, suchym miejscu, gdzie preparat nie będzie mieć do czynienia ze wspomnianymi wyżej czynnikami.