Jak wybrać odpowiedni klej strukturalny do konkretnych zastosowań? Czym w ogóle są kleje strukturalne i jakiej marki rozwiązania warto wybrać? Szczegóły na temat klejów strukturalnych znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

 

  1. Czym są kleje strukturalne?
  2. Rozpoznanie materiałów: krok przed wyborem kleju
  3. Warunki eksploatacji – wpływ wilgotności, temperatury i obciążeń na wybór kleju strukturalnego
  4. Jakiej marki klej strukturalny kupić?

 

Kleje strukturalne często są niedoceniane, a przecież ich rola w łączeniu przeróżnych materiałów bywa nieoceniona. Ich wyjątkowe właściwości oraz wszechstronność sprawiają, że w rozmaitych projektach stają się właściwie nieodłącznym narzędziem. Wybór odpowiedniego preparatu decyduje oczywiście o trwałości danego projektu, dlatego nie można zdecydować się na pierwszy lepszy klej strukturalny. Jak wybrać dobry dla danej aplikacji klej strukturalny? Na co zwrócić uwagę, szukając optymalnego preparatu, który spełni nasze oczekiwania? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Jeśli jesteś zainteresowany klejami strukturalnymi, zapraszamy do szybkiej lektury.

 

Czym są kleje strukturalne?

jak-wybrac-klej-strukturalnyCzym jest właściwie klej strukturalny? Otóż to nic innego, jak typ spoiwa, które wykorzystuje się do łączenia ze sobą przeróżnych powierzchni. A zatem to po prostu klej, który wykorzystują nie tylko fachowcy, ale i osoby szukające dobrego rozwiązania do użytku domowego. Takie kleje strukturalne są świetną opcją w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby w danym miejscu było jak najmniej mechanicznych połączeń.

Aktualnie na rynku można znaleźć kilka odmian klejów strukturalnych. Do najpopularniejszych zalicza się klej strukturalny akrylowy, epoksydowy oraz poliuretanowy.

Do jakich powierzchni wykorzystuje się kleje strukturalne? Ogólnie dostępne są rozwiązania przeznaczone do metalu, aluminium, drewna, szkła, plastiku i gumy.

A co wyróżnia kleje strukturalne wśród innych metod łączenia? Przede wszystkim ich trwałość i elastyczność. Są one produkowanie nie po to, aby spełniać jednorazowe zadanie. Ważniejsze jest zagwarantowanie trwałego łączenia w nierzadko ekstremalnym środowisku przemysłowym.

 

Rozpoznanie materiałów: krok przed wyborem kleju

Rozpoznawanie materiałów to kluczowy etap, który nie tylko ułatwia dobór kleju strukturalnego, ale także decyduje o skuteczności całego procesu klejenia. A zatem, zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego preparatu, dokładnie zidentyfikuj, jakie materiały planujesz ze sobą połączyć. Pamiętaj o tym, że każdy taki materiał na swoje unikalne właściwości, które trzeba uwzględnić, aby ostatecznie osiągnąć trwałe, skuteczne i  bezpieczne połączenie.

 

Warunki eksploatacji – wpływ wilgotności, temperatury i obciążeń na wybór kleju strukturalnego

Warunki, w jakich będzie eksploatowany obiekt klejony, mają ogromne znaczenie i trzeba uwzględnić je przy wyborze preparatu. Wilgotność, temperatura czy obciążenia to czynniki, które wpływają na dobór właściwego produktu. Skuteczność i trwałość połączenia są bezpośrednio uzależnione od tego, czy dany klej strukturalny jest odporny na wspomniane wyżej czynniki.

Zmienne temperatury to jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kleje strukturalne. Preparaty tego rodzaju stosuje się w różnych branżach i nierzadko naraża się je na ekstremalne temperatury, które mogą mieć negatywny wpływ na elastyczność łączenia i jego wytrzymałość.

Wspomniana wilgotność to kolejny czynnik, który ma wpływ na skuteczność kleju. Jeśli preparat nie jest odpowiednio przystosowany do warunków, przez zbyt wysoką wilgoć połączenie nie będzie dostatecznie wytrzymałe — z czasem zacznie się osłabiać. Z tego powodu kleje strukturalne, które stosuje się na zewnątrz budynków muszą być odporne na wilgoć, która może zmieniać się w zależności od tego, jakie w danym momencie panują warunki atmosferyczne.

Obciążenia, z którymi będzie musiał sobie radzić sklejony obiekt, także mają duże znaczenie. W zależności od tego, gdzie i do czego zastosujemy klej strukturalny, preparat powinien być odporny na naprężenia czy wstrząsy mechaniczne — jeśli oczywiście takowe będą w danej aplikacji występować.

 

Jakiej marki klej strukturalny kupić?

Wybór odpowiedniego producenta klejów również ma kluczowe znaczenie — zarówno dla trwałości, jak i skuteczności połączenia. Wśród licznych marek, które można znaleźć aktualnie na rynku, sporą popularnością cieszą się produkty Loctite. Na tle innych rozwiązań preparaty tej właśnie firmy wyróżniają się innowacyjnymi formułami zapewniającymi trwałe i niezawodne łączenie różnych materiałów. Bez względu na to, czy szukasz kleju do drewna, metalu, gumy czy tworzyw sztucznych — gwarantujemy, że w ofercie Loctite znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Kleje strukturalne Loctite dostępne są w opakowaniach zapewniających proste użycie. Preparaty sprzedaje się w opakowaniach przeznaczonych do aplikacji ręcznej, manualnej albo jako rozwiązanie półautomatyczne. Kleje strukturalne dostarcza się w miękkich butelkach służących do wyciskania, strzykawkach, kartuszach czy podwójnych kartuszach. Te ostatnie przeznaczone są do dwuskładnikowych rozwiązań.

Do zalet produktów Loctite zalicza się nie tylko gwarancję trwałości i bezpieczeństwa, ale także fakt, że są to preparaty spełniające nawet najbardziej wymagające zadania. W zależności od produktu otrzymujesz odporne na ekstremalne warunki rozwiązania, charakteryzujące się optymalną przyczepnością i stosunkowo szybkim czasem schnięcia. To wszystko w połączeniu z ich wszechstronnością zastosowań sprawia, że kleje strukturalne Loctite to pierwszy wybór wśród naszych klientów — zarówno w przypadku profesjonalnego, jak i domowego użytku.