Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak wyciągnąć łożysko z oprawy niedzielonej?

Jak wyciągnąć łożysko z oprawy niedzielonej? Jeśli szukasz odpowiedniej metody, aby nie uszkodzić komponentu, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu. Szczegóły znajdziesz poniżej.

  1. Jak ręcznie zdemontować łożysko z oprawy niedzielonej?
  2. Demontaż łożyska z oprawy niedzielonej metodą wtrysku olejowego
  3. Czy można demontować łożysko z oprawy niedzielonej metodami cieplnymi?

Z reguły łożyska mają luźne pasowanie w oprawie, dzięki czemu ich wyjęcie nie stanowi żadnych problemów. Niekiedy jednak aplikacja wymaga tego, aby zamontować komponent z pasowaniem ciasnym. W tym przypadku do zdemontowania łożyska potrzebna będzie większa siła. Więcej siły potrzeba także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z uszkodzonym produktem – na przykład, na którym wystąpiła korozja cierna. Jak zatem wyjąć łożysko z oprawy niedzielonej?

Jak ręcznie zdemontować łożysko z oprawy niedzielonej?

Jak ręcznie zdemontować łożysko z oprawy niedzielonej?Jak ręcznie zdemontować łożyska toczne z niedzielonej oprawy? Modele, których średnica zewnętrzna wynosi maksymalnie 120 mm można wyjąć z oprawy bez występów za pomocą tulei montażowej i młotka. Tuleję należy przyłożyć do pierścienia zewnętrznego. W przypadku większych łożysk natomiast wymagana jest dużo większa siła. Z tego względu poleca się demontować łożyska toczne za pośrednictwem prasy.

Niekiedy integralny występ umieszczony za łożyskiem w otworze niedzielonej oprawy nie pozwala na to, aby do demontażu używać tuleję montażową czy prasą. W takiej sytuacji można zastosować młotek oraz punktak – koniecznie wykonany z miękkiego metalu. Za pomocą tych narzędzi wybija się łożysko toczne z oprawy niedzielonej. Pamiętaj jednak o tym, aby lekkie uderzenia przykładać równomiernie na obwodzie czołowej powierzchni pierścienia zewnętrznego. Należy również być bardzo ostrożnym, ponieważ z łatwością można uszkodzić zarówno łożysko, jak i otwór oprawy.

Występy w oprawie z nagwintowanymi otworami lub rowkami pozwalają także na użycie ściągacza, śrub czy wspomnianego młotka z punktakiem do łatwego wyciągnięcia komponentu z obudowy.

Demontaż łożyska z oprawy niedzielonej metoda wtrysku olejowego

Metodę wtrysku olejową można wykorzystać tylko wtedy, gdy oprawa ma kanał doprowadzający i rowek rozprowadzający, a łożysko pozbawione jest konstrukcji, która umożliwia jego dosmarowywanie przez zewnętrzny pierścień. Ten sposób demontowania łożyska z oprawy niedzielonej znacznie redukuje wielkość siły, jaka jest potrzebna do tego, aby wyjąć komponent – szczególnie ten większych rozmiarów.

W metodzie wtrysku olejowego odpowiedni preparat wtryskuje się pod wysokim ciśnieniem pomiędzy otwór komponentu a miejsce jego osadzenia, aby wytworzyć tam tak zwany film olejowy. To właśnie ten film oddziela stykające się ze sobą powierzchnie i redukuje tarcie między nimi. Metodę wtrysku olejowego wykorzystuje się nie tylko do demontażu, ale i montażu łożysk.

Czy można demontować łożysko z oprawy niedzielonej metodami cieplnymi?

Czy można zdemontować łożysko toczne z oprawy niedzielonej metodą cieplną? Otóż wielu specjalistów uważa, że nie powinno się wykorzystywać maty grzewczej w tym celu. Ten sposób warto zastosować tylko i wyłącznie jako ostateczność. Nie poleca się również używać palnika lub innego rodzaju otwartego płomienia do podgrzania oprawy. A zatem metodę cieplną wykorzystaj tylko wtedy, jeśli w żaden inny sposób nie da się zdemontować łożyska z oprawy niedzielonej.