Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak zachować czystość w zakładzie przemysłowym?

Jak zachować czystość w zakładzie przemysłowym?

Higiena pracy to termin, który obejmuje zarówno pomieszczenia, jak i maszyny przemysłowe, urządzenia czy narzędzia. Higiena dotyczy także pracownika. Zatem jak zachować czystość w zakładzie przemysłowym na najwyższym poziomie?

  1. Utrzymywanie w czystości maszyn przemysłowych i narzędzi
  2. Przemysł drukarski
  3. Branża zajmująca się obróbką skrawaniem
  4. Warsztat samochodowy

W wielu branżach przemysłowych ciężko jest utrzymać należytą higienę. Może to być związane z koniecznością stosowania odpowiedniego sprzętu czy procedur albo z zabrudzeniami, które trudno z danej powierzchni usunąć. Na szczęście dziś na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym z łatwością można zachować wymaganą czystość w każdym zakładzie przemysłowym bez wyjątku!

Utrzymywanie w czystości maszyn przemysłowych i narzędzi

Utrzymywane w czystości maszyn przemysłowych czy narzędzi jest bardzo ważne. Po pierwsze brudne narzędzia czy elementy maszyn, takie jak na przykład taśma produkcyjna, byłyby świetnym miejscem dla rozwijających się bakterii, szczególnie chorobotwórczych. Ten aspekt jest bardzo istotny w branży spożywczej, która wymaga odpowiedniej sterylności.

Po drugie pracując z brudnym narzędziem, pokrytym pozostałościami na przykład po smarze, może dojść do niebezpiecznej sytuacji, gdy ten wyślizgnie się z rąk pracownika. Ponadto brud z łatwością może przenieść się ze wspomnianego narzędzia na element, który aktualnie poddajemy naprawie.

Opisane wyżej sytuacje to tylko dwa przykłady, które najbardziej przemawiają za tym, że maszyny, urządzenia przemysłowe i narzędzia należy utrzymywać w czystości.

Przemysł drukarski

Oczywiście branża spożywcza jest najbardziej wymagającą branżą, jeśli chodzi o utrzymywanie higieny na wysokim poziomie. I ze względu na tę logiczność dziś pominiemy ten przemysł i zajmiemy się innymi, mniej popularnymi sektorami przemysłowymi. Do równie wymagających zakładów produkcyjnych należą zakłady drukarskie. Maszyny wykorzystywane w tej branży narażone są na brud w postaci tuszu lub farby. Dlatego tak ważne jest, by na bieżąco i regularnie je czyścić. W takim wypadku polecamy zainwestować w czyściwa przemysłowe, oczywiście produkty z serii przygotowanej z myślą o danej branży i konkretnym zastosowaniu. Rozwiązanie marki Avatex zostało tak zaprojektowane, że nie potrzebuje używania dodatkowych detergentów, a samo czyszczenie może być przeprowadzone na tak zwane “sucho”. Do maszyn drukarskich polecamy szczególnie czyściwa przemysłowe Avatex 880, wykonane z mieszanki celulozy i poliestru. Dzięki szorstkiej strukturze każda farba i tusz są dokładnie zbierane, nawet jeśli są w postaci zaschniętej.

Równie świetnym rozwiązaniem do utrzymywania w czystości różnych powierzchni z delikatniejszych zanieczyszczeń jest czyściwo avatex 450 – uniwersalny produkt stworzony z mieszanki wiskozy oraz poliestru, mający strukturę perforowaną. Zaletą czyściwa z serii 450 jest bardzo niski poziom pylności.

Branża zajmująca się obróbką skrawaniem

W branży, która zajmuje się obróbką skrawaniem, w bezwzględnej czystości należy utrzymywać większość maszyn i narzędzi, w tym prasy hydrauliczne, automaty tokarskie czy przedmioty wiertarsko-gwinciarskie. Za pomocą odpowiednio dobranego czyściwa przemysłowego możemy z powodzeniem usunąć nawet najdrobniejsze opiłki metalu, a także zanieczyszczenia spowodowane przez tłuste ciecze, również środki smarne. Warto inwestować w rozwiązania, które nie pozostawiają po sobie porysowanej powierzchni i dokładnie zbierają wszystkie zabrudzenia. Przykładem takiego czyściwa jest produkt z serii Avatex SXL 880, odznaczający się różnymi strukturami. Prawa strona wykonana z poliestru jest szorstka, natomiast lewa – z celulozy – gładka. Czyściwo SXL 880 świetnie wchłania wilgoć, a zebrane pyłki czy opiłki skutecznie utrzymują się na szorstkiej strukturze produktu. Zdrapując zaschnięte zabrudzenia, nie rysuje powierzchni, a dodatkowo doskonale ściąga tłuste i gęste zanieczyszczenia.

Warsztat samochodowy

W branży samochodowej liczy się czas, szczególnie w dobrze prosperującym warsztacie samochodowym. Praktycznie każda naprawa wymaga użycia odpowiednich narzędzi, które po skończeniu jednej pracy i przed zaczęciem kolejnej, wymagają dokładnego oczyszczenia. Brudne narzędzie łatwiej wypada z rąk, więc na uwadze warto mieć także bezpieczeństwo pracownika.

Dla ułatwienia i przyspieszenia czyszczenia narzędzi proponujemy rozwiązania w postaci czyściwa przemysłowego Avatex. Są to produkty przygotowane na konkretne ewentualności, dzięki czemu nie jest wymagane używanie żadnych detergentów. Na uwagę zasługują rozwiązania odznaczające się bardzo dobrą chłonnością i skutecznością w usuwaniu tłustych cieczy, smarów czy olejów – nie tylko z narzędzi, ale i z maszyn. I tym samym polecamy czyściwa Avatex 560 wyprodukowane z mieszanki celulozy i poliestru. Odznacza się wysoką absorpcją, a także szorstką strukturą, która doskonale zbiera nawet duże zanieczyszczenia. Doskonale sprawdzi się do usuwania środków smarnych, opiłków, grafitu, zatrzymując go na sobie, a nie rozmazując.

Dla branży motoryzacyjnej w ofercie marki Avatex dostępne są także czyściwa przemysłowe przeznaczone do przemywania i polerowania danej powierzchni przed lakierowaniem. Do przemywania polecamy avatex 730 wyprodukowany z celulozy oraz poliestru, mający krepowaną strukturę, który z połączeniem z odpowiednim detergentem lub rozpuszczalnikiem, skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Do polerowania świetnym rozwiązaniem będzie czyściwo przemysłowe avatex 470 o strukturze perforowanej i charakteryzujący się niską pylnością.

Oferta marki Avatex jest na tyle rozbudowana, że każdy zainteresowany klient będzie w stanie znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie. Dużą zaletą produktów dostępnych w asortymencie firmy Avatex jest to, że są one przygotowane z myślą o konkretnych branżach i konkretnych zastosowaniach. Oczywiście oferta obejmuje także czyściwa przemysłowe uniwersalne.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w czyściwa dla swojej firmy, skontaktuj się z nami! Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.