Korozja to problem, z którym boryka się wiele branż przemysłowych. Kiedy już pojawia się na częściach maszyn, te przestają pracować i zaczynają, dopiero gdy wymienimy zniszczone elementy. Jak zapobiec korozji, by ustrzec się przed nieplanowanymi przestojami i by wydłużyć pracę wielu komponentów?

  1. Jak działa korozja?
  2. Różne typy korozji
  3. Jak zapobiec korozji?

Specjaliści mówią, że korozji nie da się całkowicie wyeliminować. Ale zdecydowanie możemy ją ograniczyć i spowolnić proces, korzystając z wielu patentów. Zanim jednak przejdziemy do omówienia najpopularniejszych metod, warto zrozumieć, czym właściwie jest korozja i jak działa.

Jak działa korozja?

Korozja jest procesem, podczas którego dany materiał ulega zniszczeniu. Proces ten występuje między wspomnianym materiałem a otoczeniem. Zachodzi szczególnie gdy dany element maszyny lub innego urządzenia przemysłowego pracuje w trudnych warunkach, pełnych negatywnych czynników. W takim przypadku materiał nie reaguje w odpowiedni sposób na te warunki klimatyczne i sukcesywnie ulega niszczeniu.

Korozji należy zapobiegać. W innym przypadku dojdzie do awarii, co z kolei prowadzi do przestoju, wymiany zepsutej części i większych kosztów eksploatacyjnych. Aby tego uniknąć, warto korzystać z różnych dodatków i metod, które spowolnią lub uchronią materiał przed zniszczeniem.

Różne typy korozji

Proces korozyjny można podzielić według różnych kryteriów. Najpopularniejszy dzieli korozję na chemiczną, elektrochemiczną, fizyczną i mikrobiologiczną. Zaawansowane podziały dotyczą na przykład środowiska korozyjnego czy charaktery zniszczenia. W tym pierwszym przypadku mamy następujące rodzaje korozji:

  • korozja wodna
  • korozja ziemna
  • korozja atmosferyczna
  • korozja mikrobiologiczna
  • korozja gazowa
  • korozja będąca konsekwencją działania prądów błądzących

Natomiast podział według charakteru zniszczenia wyszczególnia korozję:

  • ogólną
  • szczelinową
  • wżerową
  • miejscową
  • stykową
  • zmęczeniową
  • naprężeniową
  • międzykrystaliczną

Możesz spotkać się również z podziałem biorącym pod uwagę mechanizm procesów. Tu wyszczególnia się dwa rodzaje: korozję chemiczną i elektrochemiczną. Ta ostatnia jest dosyć częsta, dlatego wart od samego początku wdrożyć odpowiednie działania, by zapobiec ewentualnego pojawieniu się korozji elektrochemicznej.

Jak zapobiec korozji?

Korozji samej w sobie nie da się całkowicie zapobiec. Ale można uczynić pewne kroki, by nieco ją ograniczyć lub spowolnić jej ewentualne pojawienie się. W pierwszej kolejności należy wybierać takie materiały, które w każdym aspekcie są dostosowane do aplikacji, warunków pracy i otoczenia. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście tworzywa odporne na korozję. Aby zapobiegać korozji, często wykorzystuje się specjalnie przygotowane powłoki, którymi obtacza się dany element. Powłoka świetnie chroni materiał przed niekorzystnie wpływającymi na niego czynnikami.

Równie popularne jest stosowanie specjalnych środków antykorozyjnych. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, pamiętaj, by daną powierzchnię dokładnie oczyścić, zanim potraktujesz ją odpowiednim środkiem. To da Ci gwarancję, że produkt będzie w pełni skuteczny. W przypadku środków tego rodzaju świetnym rozwiązaniem okazują się także inhibitory. Ich celem jest podniesienie antykorozyjnych zdolności. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, dobrym rozwiązaniem może okazać się powleczenie danej powierzchni optymalną warstwą na przykład farby lub lakieru.

Możliwości jest wiele. Te przytoczone są najbardziej popularne wśród naszych klientów, a także często proponowane przez wielu specjalistów. Zatem są metodami sprawdzonymi i polecanymi. Jeśli zmagasz się z problemami korozyjnymi, koniecznie skorzystaj z powyższych propozycji zapobiegawczych.

 

Kategorie: Strefa wiedzy