Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak zdemontować łożysko – ogólne informacje

Jak zdemontować łożysko - ogólne informacje

Jak zdemontować łożysko? Czy warto korzystać ze specjalnych narzędzi do demontażu? Jakich błędów nie popełniać? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule.

  1. Prawidłowy demontaż łożysk tocznych
  2. Podstawowe błędy demontażu
  3. Narzędzia do demontażu łożysk

O ile logiczne wydaje się, że dobór optymalnego łożyska do aplikacji i jego montaż to sytuacje, które należy przeprowadzić w poprawny sposób, o tyle przy demontażu rzadko zwracamy uwagę na odpowiednie zdemontowanie komponentu. To błąd, szczególnie jeśli łożysko miałoby jeszcze zostać użyte. Zatem, jak prawidłowo zdemontować łożysko?

Prawidłowy demontaż łożysk tocznych

Podobnie jak przy montażu, również i proces demontażu składa się z kilku kroków. Na samym początku należy określić wszystkie kroki, przez jakie będziemy musieli przejść. Ustaleń tych trzeba się trzymać, to znaczy demontować wszystkie części w takiej kolejności, jaką ustaliliśmy. Na samym początku warto również zastanowić się, które części będą użyte ponownie, zaznaczając ich miejsce pod względem oprawy. Następnie wybieramy metodę demontażu. Najczęściej jest to związane z tym, jakiej technologii użyliśmy przy montażu oraz z rodzajem samego łożyska.

W trzecim kroku przygotowujemy odpowiednie narzędzia. Ważne, by w żaden sposób nie uszkodziły podczas demontażu czopa wału oraz oprawy. Następnie należy przygotować powierzchnie. W tym dokładnie wyczyścić powierzchnie i je posmarować. Według wielu ekspertów warto wpuścić między powierzchnie pierścieni a powierzchnie czopu oraz oprawy, specjalnych płynów penetrujących.

Konstrukcja węża łożyskowego

Ustalając kolejność demontażu, warto zwrócić uwagę również na elementy w budowie, które pozwalają na demontaż. Elementami tymi mogą być specjalne otwory, kanałki czy pocięcia. Często szczegóły te mają wpływ na wybór narzędzi, które będziemy wykorzystywać przy demontażu, a także na kolejność, do jakiej należy się zastosować.

Podstawowe błędy demontażu

Do podstawowych błędów demontażu zaliczamy przede wszystkim złą metodę, która wiąże się z wyborem niezgodnej technologii względem tej, z której korzystaliśmy przy montażu. Punkt ten obejmuje także nieprawidłową kolejność.

Kolejnym często popełnianym błędem jest korzystanie z nieodpowiednich narzędzi. Wiąże się to między innymi ze zbyt małymi siłami ściągającymi i z nieprawidłowym zabazowaniem urządzenia, co z kolei wiąże się ze skoszeniem łożyska i ostatecznym jego uszkodzeniem. Niepoprawnie zabazowane narzędzie na oprawie czy na wale może uszkodzić zabudowę komponentu.

Narzędzia do demontażu łożysk

Do demontażu najczęściej wykorzystuje się ściągacze łożysk. Dostępne są w różnych wariantach, różniących się między sobą konstrukcją oraz zastosowaniem. Na przykład przy dużych łożyskach stosuje się ściągacze mające siłowniki hydrauliczne. Oprócz tego przy demontażu przydać mogą się również tuleje, nakrętki i młotek.

Oczywiście demontaż może być przeprowadzany również w wariancie hydraulicznym lub na gorąco. Drugi sposób najczęściej stosowany jest przy modelach rodzaju NU, NJ oraz NUP. Do demontażu na gorąco stosuje się specjalny pierścień grzejny lub nagrzewnicę indukcyjną. Natomiast przy demontażu hydraulicznym na przykład wtryskiwacz oleju czy wciągana lub wciskana tuleja. W dużej mierze sposób zależny jest od metody, jaką zastosowaliśmy przy montażu łożyska.