68 odsłon

Jak zmierzyć luz wewnętrzny łożyska?

Jak zmierzyć luz wewnętrzny łożyska?

Jak zmierzyć luz wewnętrzny łożyska? Polecamy wykorzystać do tego szczelinomierz. W jaki sposób dokonać pomiaru? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Co to jest luz wewnętrzny łożyska?
  2. Jaka jest różnica między luzem przed i po montażu?
  3. Jak zmierzyć luz wewnętrzny łożyska za pośrednictwem szczelinomierza?

W jaki sposób przeprowadzić pomiar luzu wewnętrznego łożyska, wykorzystując do tego szczelinomierz? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym jest luz wewnętrzny. W przypadku tego zagadnienia warto dowiedzieć się także, jakie są różnice pomiędzy luzem wewnętrznym przed montażem, jak i po montażu. Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy już teraz do dalszej lektury.

Co to jest luz wewnętrzny łożyska?

Co to jest luz wewnętrzny łożyska?Czym jest luz wewnętrzny łożyska? Otóż to całkowita odległość, jaką pierścień łożyska może przesunąć się względem drugiego. W kierunku promieniowym takie przemieszczenie nazywa się luzem wewnętrznym promieniowym. Analogicznie przemieszczenie w kierunku osiowym nazywa się luzem wewnętrznym osiowym.

Jaka jest różnica między luzem przed i po montażu?

Jest różnica pomiędzy luzem wewnętrznym przed montażem a luzem wewnętrznym po montażu łożyska. Warto wiedzieć, że przed zamontowaniem łożyska, jego wewnętrzny luz jest z reguły większy w porównaniu do luzu roboczego. Jest to spowodowane przede wszystkim wciskami, które wynikają z ostatecznie przyjętego pasowania, a także z cieplnego wydłużenia pierścieni i części współpracujących. W temperaturze roboczej pierścienie łożyska tocznego ulegają ściśnięciu albo rozszerzeniu.

Ogólnie przyjmuje się, że luz promieniowy roboczy powinien być nieco większy od zera. Lekkie napięcie wstępne w modelach kulkowych w takim przypadku nie ma działania szkodliwego. Należy jednak pamiętać, że dla wymienianych łożysk nie powinno być napięcia wstępnego. Dlaczego? Głównie dlatego, że miejsce osadzeń niekoniecznie będzie już w odpowiednim stanie.

Jak zmierzyć luz wewnętrzny łożyska za pośrednictwem szczelinomierza?

Do pomiaru luzu wewnętrznego najczęściej wykorzystuje się szczelinomierz. Dotyczy to głównie mierzenia luzu wewnętrznego promieniowego w średnich oraz dużych łożyskach baryłkowych oraz modeli toroidalnych CARB. Szczelinomierz stosuje się do pomiaru zarówno przed, jak i w trakcie oraz po zamontowaniu komponentu.

Jak przeprowadzić pomiar luzu wewnętrznego łożyska? Na początku zaleca się obrócić kilka razy pierścień zewnętrzny i zewnętrznym. Upewnij się także, że pierścienie i elementy toczne są względem siebie prawidłowo wyśrodkowane.
W kolejnym kroku należy wybrać ten listek szczelinomierza, który będzie nieznacznie cieńszy od minimalnej wartości początkowego luzu. W trakcie pomiaru trzeba przesuwać wspomniany listem pomiędzy bieżnią a środkiem tocznego elementu. Procedurę powtarza się, używając coraz grubszych listów, aż do tego momentu, gdy poczuje się lekki opór pomiędzy elementem tocznym a listkiem.

W celu zatwierdzenia zmierzonej wartości należy obrócić wewnętrzny pierścień o 180 stopni i wykonać jeszcze raz pomiar. Pamiętaj, by pomiar wykonywać między pierścieniem zewnętrznym oraz elementem tocznym, który jest najwyżej położony. To dotyczy mierzenia luzu wewnętrznego przed montażem. Po montażu natomiast pomiaru dokonuje się między zewnętrznym pierścieniem, a najniżej położonym wałeczkiem.

 

+48 71 341 69 75