Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak zwymiarować łożysko?

Jak zwymiarować łożysko?

Łożyska toczne różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale i wymiarem. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, musisz – poza optymalnym wykonaniem – wybrać również prawidłowy rozmiar. Jak zwymiarować łożysko, aby mieć pewność, że kupisz komponent w odpowiednim rozmiarze? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Jak zwymiarować łożysko kulkowe?
  2. Jak zmierzyć rozmiar łożyska stożkowego?
  3. W jaki sposób zwymiarować łożyska kulkowe samonastawne z kwadratowym otworem?

Jeśli chcesz kupić nowe łożysko toczne, musisz podać nam kilka istotnych informacji. Przede wszystkim będziemy potrzebować poszczególnych wymiarów komponentu, który się uszkodził i który chcesz wymienić na nowy. Skąd wziąć informacje na temat wymiarów? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jak zwymiarować łożysko kulkowe?

Jak zwymiarować łożysko kulkowe?Jak zmierzyć łożyska kulkowe, aby mieć pewność, że ostatecznie podasz sprzedawcy prawidłowe wymiary? Do tego będziesz potrzebował zwykłej suwmiarki. Warto skorzystać z tego narzędzia, ponieważ dzięki suwmiarce otrzymasz dokładne wymiary uszkodzonego łożyska.

Jeśli chodzi o łożysko kulkowe, to do najważniejszych parametrów zalicza się średnicę pierścienia zewnętrznego, wewnętrznego oraz szerokość komponentu. W pierwszej kolejności zmierz średnicę wewnętrznego pierścienia, a później elementu zewnętrznego. Do zwymiarowania wewnętrznej średnicy użyj małych kleszczy i rozciągnij je w otworze. Przy zewnętrznej średnicy natomiast należy zacisnąć na komponencie duże kleszcze. Na koniec sprawdź, jaka jest szerokość Twojego łożyska kulkowego.
Prawidłowy zapis wymiarów łożysk to średnica wewnętrzna x średnica zewnętrzna x szerokość zewnętrznego pierścienia.

Jak zmierzyć rozmiar łożyska stożkowego?

Jak zmierzyć rozmiar łożyska stożkowego?Chcesz kupić łożyska stożkowe? Musisz podać sprzedawcy następujące parametry: średnicę pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego, wysokość całkowitą łożyska oraz szerokość pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszej kolejności warto zmierzyć średnicę pierścienia wewnętrznego, wkładając do otworu mniejsze kleszcze i je rozciągając. Następnie zmierz średnicę pierścienia zewnętrznego. Kolejny krok to pomiar całkowitej wysokości łożyska za pomocą bagnetu suwmiarki. Teraz przejdź do wykonania pomiaru szerokości wewnętrznego pierścienia. Pomiar ten wykonujemy oczywiście wewnątrz otworu łożyska. Można wykorzystać do tego albo kleszcze, albo wspomniany bagnet. Jeśli zdecydujesz się na bagnet, pamiętaj, aby element ten był prawidłowo ustawiony – a mianowicie precyzyjnie wzdłuż osi komponentu. Następnie sprawdź, jaką szerokość ma pierścień zewnętrzny.

W jaki sposób zwymiarować łożyska kulkowe samonastawne z kwadratowym otworem?

W jaki sposób zwymiarować łożyska kulkowe samonastawne z kwadratowym otworem?Przy łożyskach kulkowych samonastawnych potrzebne są informacje dotyczące długości boku wewnętrznego otworu, średnicy pierścienia zewnętrznego oraz szerokości pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego.

W pierwszej kolejności wykonaj pomiar długości boku wewnętrznego otworu, wykorzystując do tego małe kleszcze i rozciągając je. Duże kleszcze zaciśnij na komponencie w celu dokonania pomiaru średnicy zewnętrznego pierścienia. Następnie sprawdź, jaka jest szerokość pierścienia wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Te same parametry potrzebne są do zwymiarowania łożyska kulkowe samonastawnego z sześciokątnym otworem. I w ten sam sposób mierzy się poszczególne wymiary w modelach tego rodzaju.