Chemia techniczna obejmuje między innymi różnorodne kleje przemysłowe. Jeśli zastanawiasz się, jaki klej do plastiku będzie optymalnym rozwiązaniem, odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Uniwersalne kleje do plastiku
  2. Jakie kleje do plastiku są dostępne?
  3. Na co zwracać uwagę wybierając klej do plastiku?

Do naprawiania lub łączenia innych materiałów niż plastik – np. do gumy czy metali – wykorzystuje się specjalnych klejów. W przypadku plastików nierzadko świetnym rozwiązaniem okazują się uniwersalne rozwiązania. I zanim omówimy, na co zwracać uwagę, dobierając odpowiedni preparat, w pierwszej kolejności zajmiemy się wspomnianymi uniwersalnymi klejami.

Uniwersalne kleje do plastiku

W przypadku klejenia plastiku najpopularniejszym rozwiązaniem są uniwersalne kleje. Te doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Uniwersalne rozwiązania poleca się do klejenia zarówno nylonu, jak i materiałów typu winyl, PE (polietylen), PP (polipropylen), ABS, pleksiglas czy PCW. Niektóre preparaty sprawdzą się również przy łączeniu innych tworzyw, na przykład ceramiki, gumy, papieru, drewna, skóry, tkanin, a nawet różnych metali. Jeśli zależy Ci na szerokich możliwościach jednego preparatu, takie uniwersalne produkty będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić jego zastosowanie. Niektóre preparaty niekoniecznie sprawdzą się lub nie mogą być wykorzystywane na przykład do łączenia miękkiej skóry, szkła czy teflonu.

Jakie kleje do plastiku są dostępne?

Aktualnie z preparatów do klejenia plastiku najczęściej wybiera się kleje płynne, reakcyjne, kontaktowe oraz topliwe. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat każdego z wymienionych wyżej rodzajów.

Kleje płynne

Płynne preparaty produkuje się na bazie wody oraz z rozpuszczalnikami. W obu przypadkach otrzymujemy klej, który działa na takiej samej zasadzie. Po aplikacji woda lub rozpuszczalniki odparowują, a spoina uzyskuje optymalną twardość i skutecznie łączy ze sobą klejone elementy. Kleje płynne mają jednak jedną wadę – nie sprawdzą się przy gładkich powierzchniach. Możliwość odparowywania wody czy rozpuszczalników dają jedynie porowate materiały.

Klej reakcyjny

Z preparatów reakcyjnych wyróżnia się kleje jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze są gotową już mieszanką, którą możemy użyć tuż po odpakowaniu. Nie wymagają używania dodatkowych substancji, na przykład aktywatorów. Kleje dwuskładnikowe natomiast są nieco trwalszym i bardziej przydatnym rozwiązaniem. Przed użyciem należy wymieszać pierwszy składnik – najczęściej jest to epoksydowa żywica – z drugim (zwykle aminowy utwardzacz) oczywiście w podanych przez producenta proporcjach. Dwuskładnikowa formuła daje gwarancję nie tylko wysokiej przyczepności, ale i świetnej trwałości.

Kleje kontaktowe

Na rynku znajdziesz kleje kontaktowe wyposażone w utwardzacz lub jego pozbawione. Ze względu na łatwość zastosowania, są popularnym rozwiązaniem, które sprawdzi się również w warunkach domowych. Wyróżniają się sposobem utwardzania. Po nałożeniu preparatu na klejone powierzchnie należy odczekać od 10 do 15 minut, a następnie mocno docisnąć elementy.

Topliwy klej

Najczęściej kleje topliwe produkuje się w formie jednoskładnikowej. Odznaczają się przede wszystkim krótkim okresem utwardzania. Okazuje się, że rozwiązanie tego rodzaju jest doskonałą opcją, jeśli chcemy skutecznie połączyć plastik z papierem.

Na co zwracać uwagę wybierając klej do plastiku?

Na co zwracać uwagę wybierając klej do plastiku?Kiedy wybieramy kleje przemysłowe, w pierwszej kolejności musimy zwracać uwagę na ich możliwości. Wiąże się to przede wszystkim z określeniem materiałów, które zamierzamy ze sobą łączyć. W przypadku tworzyw sztucznych informacje na ten temat powinny znajdować się na tubce. Producenci często zaznaczają w widocznym miejscu, czy dane rozwiązanie poleca się do stosowania z materiałem – na przykład – PA66, PE czy PCV. Inaczej rzecz wygląda, jeśli potrzebujemy preparatu do klejenia plastiku z metalem, drewnem czy gumą.

Czym łączyć plastik z metalem lub drewnem?

Do łączenia plastiku z metalem lub drewnem poleca się szczególne kleje epoksydowe.

Jak połączyć plastik z gumą?

Jeśli zależy Ci na skutecznym i trwałym łączeniu między plastikiem a gumą, koniecznie sprawdź kleje etylocyjanoakrylowe. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przy klejeniu tworzyw sztucznych z gumą. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką siłą wiązania, a także wytrzymałością.

Kleje do twardszego plastiku

W przypadku twardego plastiku poleca się szczególnie preparaty wyróżniające się odpornością na kruszenie oraz niskim poziomem łamliwości. Warto inwestować w preparaty, które odznaczają się elastyczną spoiną.

Na co zwracać uwagę, kupując klej?

Poza możliwościami i składem, wybierając klej do plastiku, należy oczywiście zwrócić uwagę na sposób aplikacji. Na rynku znajdziesz preparaty w tubce, strzykawce czy sprayu. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich wymagań i ewentualnie od aplikacji. Na przykład do trudno dostępnych miejsc poleca się kleje w strzykawce. Natomiast przy substancjach w sprayu będziemy w stanie samodzielnie dobrać odpowiednią ilość kleju, podczas gdy przy tubce możemy nieopatrznie za mocno ścisnąć i zaaplikować za dużo substancji.

Jeśli szukasz skutecznego preparatu do klejenia plastiku, sprawdź koniecznie kleje Loctite, dostępne w naszej ofercie. W przypadku problemów z dobraniem optymalnego rozwiązania skontaktuj się z nami. Wspólnie wybierzemy najlepszy klej dla Ciebie.