Jakie akcesoria do łożysk tocznych warto mieć? Które narzędzia kupić? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, sprawdź nasze polecenia już teraz.
- Kiedy przyda się nagrzewnica do łożysk?
- Do czego wykorzystuje się nakrętki do łożysk?
- Podkładki i tuleje łożyskowe – zastosowanie
- Kiedy stosuje się pierścienie osadcze?
W jakich sytuacjach przyda nam się nagrzewnica do łożysk? Do czego służą nakrętki i podkładki do łożysk? Czym są tuleje łożyskowe? Kiedy właściwie wykorzystuje się pierścienie osadcze? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Kiedy przyda się nagrzewnica do łożysk?
Musisz zminimalizować montażową siłę łożyska? Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże Ci osiągnąć odpowiedni efekt i jednocześnie nie uszkodzić komponentu, jest nagrzewnica. Sporą popularnością aktualnie cieszą się nagrzewnice do łożysk marki Bega oraz Simatherm. Do dużych elementów polecamy szczególnie stacjonarne nagrzewnice indukcyjne. Warto decydować się na takie nagrzewnice, które umożliwiają pracę w kilku trybach – a mianowicie w trybie czasowym oraz temperaturowym. W pierwszym trybie samodzielnie ustalamy czas nagrzewania, który nas interesuje, a w drugim temperaturę. Pamiętaj również o tym, aby wybierać nagrzewnice wyposażone w funkcję automatycznej demagnetyzacji.
Na rynku znajdziesz także bardziej poręczne rozwiązania, a mianowicie nagrzewnice Simatherm, które wyróżniają się smukłą konstrukcją. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów szybko nagrzewają łożyska toczne – w przypadku mniejszych komponentów nagrzewanie trwa nawet kilka minut! Do podgrzewania małych komponentów polecamy szczególnie nagrzewnice ręczne. Stacjonarne modele sprawdzą się przede wszystkim przy łożyskach dużych i ciężkich.
Do czego wykorzystuje się nakrętki do łożysk?
Do ustalania położenia łożysk na wale wykorzystuje się najczęściej nakrętki. Komponenty tego rodzaju stosuje się także do zabezpieczania kół pasowych i zębatych. Doskonale sprawdzą się także przy montowaniu łożysk na gniazdach stożkowych oraz demontażu elementów, które mają wciskaną tuleję.
Wybierając nakrętkę do łożysk, zwróć uwagę przede wszystkim na ilość miejsca, dynamikę układu oraz parametry związane z dokładnością i obciążeniem osiowym.
Podkładki i tuleje łożyskowe – zastosowanie
Jak skutecznie zabezpieczyć wspomniane wyżej nakrętki? Montując odpowiednie podkładki! To one gwarantują nakrętką skuteczną ochronę i sprawiają, że te się nie odkręcają. Nierzadko traktuje się je jako dodatkowe zabezpieczenie dla innych elementów, które zostały zamontowane na konkretnych wałach.
Tuleje łożyskowe natomiast stosuje się wtedy, gdy wymagany jest stosunkowo mały przekrój poprzeczny. Komponenty tego rodzaju obniżają tarcie łożyska tocznego oraz poziom hałasu w trakcie jego pracy. Na rynku znajdziesz tuleje łożyskowe między innymi w wersji poprzecznej i wzdłużnej. Dostępne są także modele wciskane oraz wciągane. Produkty te wyróżniają się relatywnie małym przekrojem i nierzadko trwałą budową. Z reguły do ich produkcji wykorzystuje się trudnościeralne materiały.
Kiedy stosuje się pierścienie osadcze?
Pierścienie osadcze to pierścienie sprężynujące, które wykorzystuje się w przeróżnych maszynach przemysłowych i urządzeniach. Na rynku można znaleźć je w wariancie wewnętrznym i zewnętrznym. Stosuje się je w sytuacji, gdy potrzebne jest blokowanie wybranych części maszyn. A zatem pierścienie osadcze uniemożliwiają wskazanym elementom na przesunięcia osiowe. Dzięki takiej blokadzie poszczególne części maszyn i urządzeń nie zużywają się zbyt szybko.
Pamiętaj, że taki pierścień osadczy jest delikatnym rozwiązaniem. Łatwo zatem go uszkodzić, dlatego zaleca się, aby do montażu wykorzystać odpowiednie narzędzia. Najczęściej przy instalacji pierścieni osadczym stosuje się popularne szczypce Segera.