Jakie funkcje pełni pierścień uszczelniający typu V?

Jakie funkcje pełni pierścień uszczelniający typu V?

Jakie funkcje pełni pierścień uszczelniający typu V? Jeśli zastanawiasz się, czy uszczelnienie tego rodzaju będzie odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem, zapoznaj się z niniejszym artykułem już teraz!

  1. Jakie właściwości ma pierścień uszczelniający typu V?
  2. Funkcje pierścienia uszczelniającego typu V

Interesują Cię pierścienie uszczelniające typu V, ale nie jesteś pewny, czy taka opcja sprawdzi się w danej aplikacji? Już teraz sprawdź, jakie funkcje pełni standardowy pierścień uszczelniający typu V. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi, przypomnijmy, jakie właściwości ma uszczelnienie tego rodzaju.

Jakie właściwości ma pierścień uszczelniający typu V?

Jakie właściwości ma pierścień uszczelniający typu V?Pierścienie uszczelniające typu V składają się z uszczelniającej wargi elastycznej, która kształtem przypomina stożek, sprężystego „przegubu” integralnego i korpusu. Uszczelnienia tego rodzaju są rozciąganie i umieszcza się je bezpośrednio na wale. W konkretnym miejscu pierścień uszczelniający typu V jest utrzymywany za pomocą naturalnego napięcia wspomnianego korpusu. Element ten obraca się wraz z wałem i jednocześnie osiowo uszczelnia względem tej powierzchni współpracującej, która pozostaje nieruchoma. Do powierzchni współpracujących zalicza się między innymi:

  • czołową powierzchnię łożyska,
  • oprawę łożyskową,
  • podkładki,
  • metalową obudową promieniowego uszczelnienia wału.

Warga elastyczna, która jest częścią pierścienia uszczelniającego typu V, tworzy nacisk na współpracującej powierzchni. Nacisk ten jest stosunkowo niski, ale optymalny na tyle, że gwarantuje odpowiednie działanie całego uszczelnienia. Ponadto taki niski nacisk pozwala na pracę uszczelnienia na tak zwane „sucho” w niektórych aplikacjach niskooporowych, ponieważ wytwarzane w takiej sytuacji ciepło oraz moment oporowy są nieznaczne. Ostateczna wielkość nacisku uzależniona jest głównie od szerokości elementu uszczelniającego po zabudowie.

Do zalet pierścieni uszczelniających typu V zalicza się także gwarancję odpowiedniego uszczelniania także w tych aplikacjach, w których występuje niewspółosiowość oraz znaczny wzdłużny luz.

Funkcje pierścienia uszczelniającego typu V

Pierścienie uszczelniające typu V są odpowiednie zarówno dla środków smarnych plastycznych, jak i olejowych. A zatem można bez problemu wykorzystywać je w aplikacjach, w których występuje jedno lub drugie smarowanie. W przypadku uszczelniania węzłów łożyskowych, które smaruje się smarem plastycznym, pierścień uszczelniający typu V umieszcza się na zewnętrznej stronie pokrywy lub ścianki oprawy. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia, w tym pył czy rozpylona woda będą skutecznie odrzucane.

Warto również wiedzieć, że uszczelnienie tego rodzaju może działać jako zawór smarowy. To oznacza, że zużyty środek smarny lub nadmiar nowego może wydostać się pomiędzy uszczelniającą wargą a oporową powierzchnią. Jeśli zarówno utrzymywanie środka smarnego, jak i ochrona wnętrza łożyska są tak samo ważne, nierzadko poleca się stosować dwa pierścienie uszczelniające typu V, które w takiej sytuacji ustawia się w przeciwnych kierunkach.

Do utrzymywania oleju pierścień uszczelniający typu V powinien być ustalony osiowo na wale i po stronie smaru olejowego. Należy również pamiętać o tym, aby nie zanurzać pierścieni w substancji uszczelnianej.

Uszczelniające pierścienie typu V można wykorzystać także jako dodatkowe uszczelnienie – czyli tak zwane uszczelnienie pomocnicze. Taka sytuacja ma miejsce, gdy – na przykład – wymagań jest, aby zapewnić dodatkową ochronę wardze uszczelniającej oraz współpracującej powierzchni przed korozją czy różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Pierścienie uszczelniające typu V można wykorzystać także w celu zwiększenia efektywności uszczelnienia labiryntowego.

 

+48 71 341 69 75