Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie łożyska do głowicy natryskowej?

Jakie łożyska do głowicy natryskowej montowanej w maszynie służącej do nakładania powłok warto zamontować? Jeśli zależy Ci na niezawodnym rozwiązaniu, już teraz sprawdź, co zaproponowała światowemu producentowi puszek. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

 

  1. Awaria łożysk w głowicy natryskowej
  2. Jakie łożyska NSK zamontować w głowicy natryskowej?
  3. Czym charakteryzują się łożyska kulkowe poprzeczne uszczelnione?

 

Światowy producent puszek doświadczał poważnych problemów związanych z częstymi awariami łożysk podczas procesu produkcyjnego. Mimo wielu prób naprawy i stosowania przeróżnych rozwiązań, awarie nadal się pojawiały. Z tego powodu firma nawiązała współpracę z popularnym producentem łożysk NSK, któremu udało się zaproponować łożyska toczne zapobiegające awariom i poprawiające wydajność całego procesu produkcyjnego. Jakie zatem łożyska warto zamontować w głowicy natryskowej w maszynach przeznaczonych do nakładania powłok podczas produkcji puszek? Zanim odpowiemy na to pytanie, omówimy istotę problemu, z którym musiała zmierzyć się japońska marka.

 

Awaria łożysk w głowicy natryskowej

łożyska produkcja puszekJaka była przyczyna awarii łożysk montowanych w głowicy natryskowej w maszynie służącej do nakładania powłok w trakcie procesu produkcji puszek? Po kompleksowych analizach inżynierowie z firmy NSK uzgodnili, że łożyska toczne zacierały się przez to, że sprężone powietrze „wyrzucało” środek smarny. Niestety przy takiej produkcji nie można zrezygnować ze sprężonego powietrza, ponieważ jest ono konieczne w realizacji całego procesu.

Jak zapobiec takiej sytuacji? Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie uszczelnienie. Warto zdecydować się na takie uszczelnienie, które będzie zapobiegać niepożądanemu efektowi, jakim jest „wyrzucanie” smaru łożyskowego przez sprężone powietrze.

 

Jakie łożyska NSK zamontować w głowicy natryskowej?

Jakie łożyska NSK sprawdziły się w głowicy natryskowej? Marka zaproponowała łożyska kulkowe poprzeczne z luzem wewnętrznym C3, które dodatkowo wyposaża się w specjalne bezstykowe uszczelnienie VV. Ta innowacyjna konfiguracja gwarantuje skuteczne uszczelnienie, które nie zwiększa ani momentu obrotowego, ani temperatury. Ponadto produkty w tym wykonaniu wyróżniają się wysoką wydajnością również w środowisku zanieczyszczonym.

Warto mieć na uwadze, że bezkontaktowa budowa wargi (uszczelnienia) znacząco zmniejsza opór samego łożyska. Aspekt ten jest istotny, szczególnie w takich zastosowaniach, w których utrata mocy nie jest pożądana. Rozwiązanie zaproponowane przez NSK skutecznie utrzymuje środek smarny w odpowiednim miejscu. Jednocześnie pozwala na odpowiedni przepływ powietrza pod stosunkowo dużym ciśnieniem. Prawidłowo dobrane łożysko kulkowe NSK wydłużyło okres eksploatacji z 7 do aż 110 dni pracy. Po 110 dniach działania przeprowadzono rutynową konwersację.

Łożyska o większej żywotności gwarantują także wyższą produktywność. Jeśli zależy Ci na tym oraz na obniżonych kosztach konserwacji, gwarantujemy, że niniejsze rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania. Prawidłowo dobrane łożysko i poprawnie zamontowane na pewno da Twojemu przedsiębiorstwu spore roczne oszczędności, które będziesz mógł zainwestować – na przykład – w rozwój swojej firmy.

 

Czym charakteryzują się łożyska kulkowe poprzeczne uszczelnione?

Łożyska kulkowe poprzeczne z luzem wewnętrznym C3 oraz uszczelką VV to komponenty, które pierwotnie zaprojektowano z myślą o pracy z wysokich temperaturach i zanieczyszczonym środowisku. Produkty tej gamy przystosowane są do działania w aplikacjach, w których temperatury sięgają nawet 150 stopni Celsjusza. Wysokowydajne uszczelki skutecznie przedłużają okres eksploatacji danej maszyny czy urządzenia, co w efekcie obniża koszty konserwacji i liczbę – w tym także nieplanowanych – przestojów. Niniejsze łożyska kulkowe świetnie sprawdzą się również tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi prędkościami.

Na tle standardowych rozwiązań łożyska kulkowe poprzeczne z uszczelnieniem wyróżniają się stalowym koszykiem i stabilizowanymi termicznie pierścieniami. W komponentach stosuje się smar do wysokich temperatur. Jeśli natomiast chodzi o poziom szumu, w tym przypadku jest to klasa „E” przeznaczona głównie dla urządzeń elektrycznych. To oznacza, że mamy do czynienia z łożyskiem o ograniczonym poziomie hałasu.

 

Gdzie można wykorzystać łożyska kulkowe poprzeczne uszczelnione?

Poza wspomnianą w niniejszym artykule aplikacją, łożyska kulkowe poprzeczne uszczelnione znajdą zastosowania także w motoryzacji, silnikach elektrycznych, petrochemii, branży chemicznej, cementowej i farmaceutycznej. Ponadto świetnie sprawdzą się w sprężarkach, pompach przemysłowych, wentylatorach i dmuchawach.