Wiodący producent materiałów izolacyjnych dla branży budowlanej staną przed wyzwaniem częstych uszkodzeń łożysk w piłach taśmowych. Działając z inicjatywy firmy NSK, uzyskał nie tylko skuteczne rozwiązanie tego problemu, ale także spore oszczędności finansowe. Jakie łożyska do piły taśmowej zatem warto wybrać?
- Problemy na linii produkcyjnej u producenta materiałów izolacyjnych
- Rozpoznanie problemu przez inżynierów z NSK
- Uszczelnione łożyska kulkowe poprzeczne NSK jako rozwiązanie problemu
- Jakie są skutki wdrożenia łożysk kulkowych poprzecznych NSK?
Inwestycja w nową linię produkcyjną nie przyniosła wcale oczekiwanych korzyści pewnemu producentowi materiałów izolacyjnych. A to z powodu powtarzających się uszkodzeń łożysk. Na szczęście dzięki zaawansowanym rozwiązaniom firmy NSK udało się wyeliminować problem i zanotować nawet znaczne oszczędności, co ostatecznie postawiło producenta materiałów izolacyjnych na dobrej pozycji wśród konkurencji. Zastanawiasz się, jakie dokładnie łożyska do piły taśmowej — a dokładniej do rolek prowadnic brzeszczotów w piłach taśmowych — warto kupić? Zanim odpowiemy na to pytanie, zaczniemy od podstaw — od kwestii związanych z rozpoznaniem problemu.
Problemy na linii produkcyjnej u producenta materiałów izolacyjnych
Nowoczesne zakłady przemysłowe z reguły dążą do osiągania najwyższej efektywności, zapewniając płynne funkcjonowanie swoich wszystkich linii produkcyjnych. Niestety, pewien producent materiałów izolacyjnych znalazł się w sytuacji, gdy nieregularności wydajności stały się w jego zakładzie normą z powodu powtarzających się problemów z łożyskami rolek prowadnic brzeszczotów w piłach taśmowych. A warto pamiętać, że łożyska odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu maszyn — w tym także pił taśmowych. Są zatem kluczowym ogniwem w produkcyjnym procesie.
W przypadku tego producenta częste uszkodzenia łożysk zaczęły negatywnie wpływać na stabilność całej linii produkcyjnej. Przez częste przestoje firma narażona była na ogromne straty finansowe.
Wyzwania związane z uszkodzeniami łożysk
Konieczność częstych wymian uszkodzonych łożysk okazała się dla pewnego producenta materiałów izolacyjnych uciążliwym problemem. Ilość przestojów w produkcji, aby zdemontować i zamontować nowe łożysko negatywnie wpływały nie tylko na czas produkcyjny, ale także na finanse. Przestoje generowały tylko dodatkowe koszty związane z utrzymaniem maszyn w odpowiednim dla nich stanie technicznym.
Koszty konserwacji stopniowo rosły, aż w końcu zaczęły być istotnym obciążeniem dla budżetu całego zakładu. Producent materiałów izolacyjnych w końcu zdał sobie sprawę, że konieczne jest podjęcie takich działań, które odwrócą negatywne skutki i jednocześnie zapewnią efektywność oraz rentowność produkcji.
Rozpoznanie problemu przez inżynierów z NSK
Aby rozwiązać swój problem, producent materiałów izolacyjnych skontaktował się z inżynierami z firmy NSK. Specjaliści odegrali kluczową rolę w procesie naprawy oraz optymalizacji całej linii produkcyjnej. Po otrzymaniu informacji zespół inżynierów NSK podjął się zadania i przeprowadził dokładną analizę u klienta.
Podstawowym celem tej interwencji było oczywiście zrozumienie problemu. Skupiono się na każdym elemencie pił taśmowych — szczególnie na obszarze łożysk, czyli tam, gdzie występowały największe problemy. Okazało się, że główną przyczyną uszkodzeń łożysk było przenikające do środka zanieczyszczenie.
W wyniku analizy zespół inżynierów z NSK opracował odpowiednie rozwiązanie, które było precyzyjnie dopasowane do specyfiki produkcji izolacyjnych materiałów.
Uszczelnione łożyska kulkowe poprzeczne NSK jako rozwiązanie problemu
Jak rozwiązano powyższy problem? Otóż inżynierowie NSK zaproponowali łożyska kulkowe poprzeczne z wysokowydajnym uszczelnieniem typu DDU. To rozwiązanie opiera się na specjalnie opatentowanym mechanizmie stykowego uszczelnienia, co gwarantuje maksymalną ochronę przed różnymi zanieczyszczeniami — na przykład pyłem czy wodą.
Przed pełnym wdrożeniem rozwiązania, inżynierowie przeprowadzili jeszcze szereg testów związanych z efektywnością łożysk kulkowych poprzecznych z uszczelnieniem DDU. Celem tych testów było oczywiście upewnienie się, że te nowe łożyska faktycznie sprostają wymaganiom produkcji i jednocześnie zapewnią długotrwałą ochronę przed uszkodzeniami będącymi wynikiem przenikania zanieczyszczeń.
Po udanych testach wdrożono zalecane przez NSK rozwiązanie. Nie tylko wymieniono łożyska w trzech piłach taśmowych, ale także dopasowano harmonogram konserwacji do aktualnych warunków. Ilość koniecznych przestojów w produkcji została znacznie zminimalizowana.
Jakie są skutki wdrożenia łożysk kulkowych poprzecznych NSK?
Skuteczna ochrona i wydajność to tylko dwa parametry, które udało się uzyskać, wdrażając zaproponowane przez inżynierów NSK rozwiązania. Ogólnie łożyska kulkowe poprzeczne wyposażone w zaawansowane uszczelnienie DDU okazały się kluczowym elementem transformacji całej linii produkcyjnej. Wprowadzenie ich pozytywnie wpłynęło na skuteczność pracy takich urządzeń jak piły taśmowe. Dodatkowo rozwiązano problemy związane z uszkadzającymi się w krótkim czasie łożyskami.
Do zalet zalicza się także optymalizację wydajności i długotrwałą ochronę przed zanieczyszczeniami. W tym pierwszym przypadku mamy na myśli zredukowaną liczbę przypadków uszkodzeń, co przekłada się oczywiście na zwiększoną wydajność danej linii produkcyjnej. Jeśli natomiast chodzi o ochronę przed zanieczyszczeniami, uszczelnienia DDU nie tylko zabezpieczają wnętrze łożyska przed wilgocią i kurzem, ale także utrzymują środek smarny w doskonałej kondycji.
O czym jeszcze warto pamiętać? Prawidłowo dobrane łożyska — nie tylko do wymagań aplikacji, ale i warunków pracy oraz środowiska — zapewniają także spore oszczędności. Producent materiałów izolacyjnych, który ze swoim problemem zwrócił się do inżynierów NSK, odnotował roczne oszczędności rzędu 648.880 euro!