Zastanawiasz się, jakie łożyska do silników elektrycznych będą najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy – łożyska hybrydowe!

  1. Łożyska hybrydowe – innowacyjne rozwiązanie
  2. Łożyska do silników elektrycznych
  3. Serie w ofercie CeramicSpeed

Jeśli interesuje Cię, co takiego kryje się w łożyskach hybrydowych, że polecamy je do silników elektrycznych, odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Łożyska hybrydowe – innowacyjne rozwiązanie

Łożyska hybrydowe są łożyskami tocznymi, wyposażonymi w elementy toczne w postaci kulek. I to właśnie w tych ostatnich należy wypatrywać innowacji. A mianowicie kulki są wyprodukowane z azotku krzemu – materiału, który nie przewodzi prądu, a dodatkowo znacząco podnosi pewne parametry dotyczące całego łożyska.

Tak skonstruowane łożysko toczne charakteryzuje się niskim tarciem, wysoką nośnością, zredukowaną potrzebą smarowania, niskim zużyciem energii i zapewnia większą wydajność maszyny. Dodatkową zaletą jest również dłuższa żywotność – dłuższa od 4 do 8 razy, w przeciwieństwie do łożysk w pełni stalowych.

Zużycie komponentu również uległo znaczącej redukcji, między innymi dzięki temu, że kulki z azotku krzemu mają niższą masę, niż kulki stalowe. To z kolei sprawia, że same już odśrodkowe obciążenie bieżni jest zredukowane. Ponadto łożyska hybrydowe mają większa odporność na niekorzystne warunki, w tym na wysokie lub niskie temperatury oraz korozję. Łożyska hybrydowe są zatem świetnym rozwiązaniem do pracy w ekstremalnych warunkach – szczególnie w specyficznym i wymagającym otoczeniu, w którym modele konwencjonalne szybciej się zużywają lub całkowicie się nie sprawdzają. Do tych miejsc zalicza się przede wszystkim branżę spożywczą, chemiczną i farmaceutyczną, a także przemysł zajmujący się obróbką materiałów, czy właśnie maszyny elektryczne, z naciskiem na silniki elektryczne.

I chociaż produkty CeramicSpeed nie należą do najtańszych rozwiązań, gwarantujemy, że inwestycja szybko się zwróci. Jak? Otóż wpływ na to ma przede wszystkim dłuższa żywotność. Według statystyk prowadzonych przez firmy, które wdrożyły już rozwiązanie duńskiej marki, szacuje się, że czas pracy jednego łożyska ceramicznego wynosi 2-3 lata, podczas gdy model stalowy zużywa się po kilku miesiącach. A więc nie tylko inwestycja szybko się zwróci, ale i koszty eksploatacyjne ulegną zmniejszeniu.

Łożyska do silników elektrycznych

W silnikach elektrycznych łożyska toczne narażone są na prądy błądzące, które z kolei doprowadzają komponent do erozji elektrycznej. Zużyte łożysko należy niezwłocznie wymienić na nowy model. W maszynach elektrycznych mechanizm jest w stanie wytrzymać kilka miesięcy, nawet jeśli elementy toczne i inne części zabezpieczone zostały przez producenta odpowiednimi powłokami, które nie zostały przypadkowo uszkodzone podczas montażu. Ale w dalszym ciągu zdolność izolacyjna takiego łożyska stalowego wynosi maksymalnie 1 kV.

Jako że elementy toczne w łożyskach hybrydowych zostały wyprodukowane w całości z azotku krzemu, który – jak już wspomnieliśmy – jest materiałem nieprzewodzącym – zdolność izolacyjna znacząco wzrasta. W przypadku modeli ceramicznych wynosi ona aż 15 kV! Jest kilkunastokrotnie większa niż w łożyskach w pełni stalowych. I to między innymi dzięki temu ”hybrydy” pracują dłużej w silnikach elektrycznych.

Serie w ofercie CeramicSpeed

Jako dystrybutor oferujący łożyska hybrydowe duńskiej marki CeramicSpeed gwarantujemy, że oferta obejmuje komponenty przystosowane konkretnie do silników elektrycznych. Modele LongLife Insulate to odpowiednio przygotowane łożyska do pracy w takich aplikacjach. Dostępne są w kilku wariantach, a mianowicie w zależności od potrzeb na poszczególnych elementach producent mógł zastosować odpowiednie powłoki, jako dodatkową ochronę. Oferta obejmuje trzy rodzaje powłok: CorroCoat, HardCoat i WearCoat. Pierwszy wariant jest powłoką całkowitą, którą uzyskuje się sposobem zanurzania. Znacząco podnosi to parametr związany z antykorozyjnością. Drugi – HardCoat, jak i trzeci – WearCoat są powłokami, które stosuje się na powierzchniach stykowych. Różnica polega na tym, że HardCoat wykorzystuje się przy tworzywach wysokiej jakości, natomiast WearCoat do każdej stali.

Powłoki są stosowane przede wszystkim po to, by zagwarantować dodatkową ochronę elementom, które zwykle najszybciej ulegają zużyciu lub zniszczeniu. Jeśli jesteś zainteresowany łożyskami hybrydowymi, skontaktuj się z nami już dziś!