Jakie łożyska do wentylatora pieca piekarniczego warto wybrać? Potrzebujesz sprawdzonych zespołów łożyskowych, które nie będą się przedwcześnie uszkadzać? Sprawdź nasze polecenie już teraz.

  1. Jakie łożyska do wentylatora pieca piekarniczego wybrać?
  2. Czym wyróżniają się łożyska baryłkowe HPS NSK?
  3. Jakie zalety mają oprawy dzielone SNN?

Standardowe rozwiązania montowane w recyrkulacyjnym wentylatorze wysokotemperaturowego pieca ulegają przedwczesnym uszkodzeniom. Czy Twoja firma również ma z tym problem? Zastanawiasz się, jak go rozwiązać? Jakie łożyska zamontować, aby zagwarantować urządzeniu dłuższą, bezproblemową pracę i tym samym obniżyć koszty oraz ograniczyć ilość nieoczekiwanych przestojów? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jakie łożyska do wentylatora pieca piekarniczego wybrać?

Jakie łożyska do wentylatora pieca piekarniczego wybrać?Dlaczego łożyska toczne pracujące w wentylatorach recyrkulacyjnych pieców wysokotemperaturowych ulegają wczesnym uszkodzeniom? Jest spora szansa, że po prostu montujesz nieprawidłowo dobrane rozwiązanie. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w pewnej angielskiej piekarni, gdzie wykorzystywano łożyska niedopasowane do warunków pracy całego zespołu wentylatora napędzanego pasem w pionowej orientacji. To prowadziło do zacierania się łożysk na skutek zbyt dużego wstępnego napięcia oraz wykorzystywania równie nieodpowiedniego środka smarnego. Dlatego pierwszy krok to wybór optymalnego rodzaju lub konstrukcji łożyska.

Koniecznie trzeba o to zadbać, ponieważ w takich przedsiębiorstwach niezawodna praca wentylatora jest bardzo kluczowa. Element ten służy przede wszystkim do rozprowadzania i mieszania powietrza w piekarniczym piecu w celu zagwarantowania jednolitej temperatury, co ma zapewniać równomierne pieczenie spożywczych produktów.

Nie wiesz, jakie dokładnie łożyska montować w wentylatorach pieców piekarniczych? Polecamy zwrócić uwagę na rozwiązanie marki NSK. Pracownicy firmy po kompleksowym przeglądzie zaproponowali piekarni zespoły łożyskowe składające się z opraw dzielonych SNN oraz łożysk baryłkowych serii HPS z labiryntowym uszczelnieniem. Oczywiście na tym nie zakończyły się porady, ponieważ zwrócono także uwagę na to, aby zastosować odpowiednie smarowanie. Zalecono także, aby dobrać właściwy wewnętrzny luz promieniowy oraz by łożysko zostało ogólnie prawidłowo umiejscowione. Angielska piekarnia zastosowała się do polecenia i już w pierwszym okresie zauważono, że żywotność zamontowanych przez nich nowych łożysk wydłużyła się kilkukrotnie. Teraz, zamiast wymieniać łożyska co 6 tygodni, musieli zamontować nowe dopiero po 27 tygodniach. To oczywiście znacząco skróciło czas przestoju pieca i tym samym zmniejszyło wszelkie koszty konserwacji.

Czym wyróżniają się łożyska baryłkowe HPS NSK?

Na tle innych rozwiązań łożyska baryłkowe serii NSKHPS wyróżniają się przede wszystkim optymalną budową bieżni oraz równie optymalnym wykończeniem powierzchni. Komponenty dostępne są z koszykiem mosiężnym lub stalowym. Do zalet produktów tej gamy zalicza się świetną stabilność temperaturową. Niniejsze łożyska baryłkowe mogą pracować w temperaturze nieprzekraczającej 200 stopni Celsjusza.

Dodatkowo łożysko baryłkowe NSKHPS gwarantuje wyższą obciążalność dynamiczną – nawet o 25%, co jest ważne, jeśli chodzi o wentylatory. W porównaniu ze standardowymi modelami komponenty HPS zapewniają także wyższą graniczną prędkość – większą do 20%.

Połączenie łożysk baryłkowych z oprawami dzielonymi SNN pozwoliły wspomnianej piekarni osiągnąć stosunkowo duże oszczędności. Jak? Głównie dzięki temu, że pracownicy nie musieli wymieniać tak często łożyska. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby ograniczyć liczbę awarii i zmniejszyć wszelkie koszty związane z pracami konserwacyjnymi, gwarantujemy, że łożyska baryłkowe NSKHPS z oprawami dzielonymi SNN spełnią Twoje oczekiwania. To doskonała opcja nie tylko poprawiająca wydajność całej produkcji, ale także zwiększająca niezawodność poszczególnych urządzeń.

Jakie zalety mają oprawy dzielone SNN?

Oprawy dzielone serii SNN to modułowe rozwiązania, które zaprojektowano z myślą o niekorzystnych warunkach pracy. Konserwacja komponentów tej gamy jest stosunkowo łatwa, dzięki temu, że oprawa została precyzyjnie zaprojektowana. Dodatkowo gwarantuje szybką i prostą wymianę zamontowanych w środku łożysk.

Dwa otwory smarownicze umożliwiają proste uzupełnianie smaru. Otwór spustowy natomiast rozwiązuje problem z nadmiernym gromadzeniem się środka smarnego. Do zalet opraw dzielonych SNN zalicza się także ogromną sztywność. Ten parametr starano się uzyskać po to, aby zminimalizować wszelkie odkształcenia w gnieździe łożyska. Plusem komponentów tej serii jest także bardzo dobre odprowadzanie ciepła.