Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie łożyska do wyrównania niewspółosiowości?

Jakie łożyska do wyrównania niewspółosiowości?

Jakie łożyska do wyrównania niewspółosiowości będą najlepszym rozwiązaniem? Dziś omówimy kwestię dopuszczalnych wychyleń kątowych pierścieni łożyskowych. Zapraszamy do lektury!

  1. Jakie łożyska toczne stosuje się przy niewspółosiowości?
  2. Dopuszczalne kąty wychylenia

Dobierając łożyska toczne należy zwrócić uwagę na szereg różnorodnych parametrów. Do nich zalicza się między innymi sztywność, cichobieżność, kierunek obciążenia, temperaturę pracy czy prędkość graniczną. W niektórych aplikacjach może dochodzić do pewnych niewspółosiowości, będących wynikiem na przykład błędnego montażu. Dlatego kupując łożysko toczne, warto zwrócić uwagę na dopuszczalne kąty wychylenia. Które modele skutecznie wyrównują błędy współosiowości?

Jakie łożyska toczne stosuje się przy niewspółosiowości?

Do wyrównywania błędów niewspółosiowości stosuje się przede wszystkim łożyska kulkowe w wersji wahliwej, baryłkowe jedno- oraz dwurzędowe, a także modele baryłkowe wzdłużne. Komponenty tego rodzaju składają się między innymi z pierścienia zewnętrznego, na którym umieszcza się kulistą bieżnię wklęsłą. I to już samo w sobie sprawia, że wewnętrzny pierścień oraz koszyk z elementami tocznymi może bez problemu wychylać się podczas pracy.

Przy wybieraniu konkretnego modelu łożyska, należy oczywiście wziąć pod uwagę również inne właściwości – nie tylko te dotyczące dopuszczalnych kątów wychylenia. Na przykład łożyska wahliwe to rozwiązania przeznaczone do aplikacji, w których mogą występować duże odkształcenia oprawy oraz równie duże ugięcia wałów.

Dopuszczalne kąty wychylenia

Dopuszczalne kąty wychyleniaWartość dopuszczalnego kąta wychylenia zależy od budowy łożyska tocznego, a także od jego wielkości. Na przykład przy łożyskach baryłkowych jednorzędowych kąt ten wynosi około 4 stopnie, podobnie jak w komponencie kulkowym wahliwym. Przy łożyskach baryłkowych wzdłużnych wartość ta wynosi 3 stopnie.

Okazuje się, że zwykłe łożysko kulkowe również ma pewną zdolność do wychyleń kątowych. Wartość ta jest jednak zależna od jego luzu poprzecznego – im większy luz, tym większa zdolność. Walcowe i stożkowe komponenty natomiast mogą osiągać pewną niewrażliwość na kątowe wychylenia. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej korekcji elementów tocznych oraz bieżni.

Dokładną wartość dopuszczalnego kąta wychylenia poszczególnych produktów znajdziesz w katalogu producenta. Ściągnij broszurę i dokładnie sprawdź te informacje, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie interesującego Cię łożyska tocznego.

Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego łożyska tocznego, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Gwarantujemy, że wspólnie znajdziemy optymalne łożysko toczne dla Twojego urządzenia!