Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie łożyska do wysokich temperatur?

Jakie łożyska do wysokich temperatur warto wybrać? Dlaczego tak ważne jest, aby w wysokich temperaturach pracowały łożyska przeznaczone do takich warunków? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w poniższym wpisie.

  1. Jakie występują problemy w wysokotemperaturowych zastosowaniach?
  2. Jakie łożyska do wysokotemperaturowych aplikacji wybrać?

Wysokie temperatury pracy z reguły wpływają na łożyska niekorzystnie. Nie chodzi tylko o same łożyska, ale również o środek smarny. Traci on swoje właściwości, a ponadto jego żywotność ulega znaczącemu skróceniu. Jakie z reguły występują problemy w zastosowaniach wysokotemperaturowe? Jakie łożyska toczne zamontować, aby zapobiegać tym problemom? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Jakie występują problemy w wysokotemperaturowych zastosowaniach?

Jakie występują problemy w wysokotemperaturowych zastosowaniach?Negatywny wpływ na żywotność łożysk pracujących w podwyższonych temperaturach ma wiele czynników. Jakie najczęściej pojawiają się problemy w zastosowaniach wysokotemperaturowych? Lista obejmuje przede wszystkim nieodpowiednie smarowanie. W aplikacjach, w których mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, środki smarne stają się rzadkie. A zbyt rzadki smar w połączeniu ze stosunkowo niskimi prędkościami sprawia, że mamy w łożysku do czynienia z kontaktem typu metal-metal. To z kolei prowadzi do zużycia, co nie tylko zwiększy hałas pracy, ale i spowoduje nadmierny luz.

W wysokich temperaturach środki smarne także szybko się starzeją. A to oznacza, że łożysko należy często dosmarowywać. Jest to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne działanie, które można właściwie zaniedbać, zapominając o regularnym dosmarowywaniu. Ponadto przy takim częstym smarowaniu nierzadko ma się do czynienia z nadmiernym wypełnieniem łożyska, a to z kolei zwiększa ryzyko zanieczyszczenia całego procesu i może doprowadzić nawet do pożaru. Dodatkowo stary smar, który zostawi się w łożysku, może się zwęglić i tym samym zablokować komponent.

Kiedy łożysko toczne nie jest przystosowane do wysokich temperatur, dochodzi w nim do rozszerzenia cieplnego oraz różnego rodzaju zmian w strukturze materiału. To z kolei doprowadza do utraty wewnętrznego promieniowego luzu, a następnie do zatarcia się łożyska.

Jeśli masz problem z koniecznością częstej wymiany uszkodzonych łożysk, które ulegają awarii głównie przez wysokie temperatury pracy, koniecznie zamontuj odpowiednie rozwiązania, przystosowane do takich warunków. Jakie łożyska toczne do wysokotemperaturowych aplikacji wybrać? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

Jakie łożyska do wysokotemperaturowych aplikacji wybrać?

W asortymencie szwedzkiej marki SKF znajdziesz łożyska toczne zaprojektowane z myślą o zastosowaniach wysokotemperaturowych. To modele wyróżniające się smarowaniem na bazie grafitu, które przez cały czas właściwie smaruje komponent w trakcie pracy. Jednocześnie takie smarowanie eliminuje użycie takich środków smarnych, jak smar czy olej. Dobrej jakości łożyska SKF do wysokich temperatur świetnie sprawdzą się w branży spożywczej czy przemyśle metalowym. Przystosowane są do pracy w temperaturze wynoszącej maksymalnie 350 stopni Celsjusza.

Co gwarantują łożyska SKF do wysokich temperatur?

Łożyska SKF gwarantują przede wszystkim wydajną pracę bez konieczności dosmarowywania. Ponadto ich zastosowanie skutecznie obniża całkowity koszt operacyjny, gdyż wyróżniają się dużo większą trwałością eksploatacyjną i nie wymagają tak częstych wymian, jak inne komponenty. Prawidłowo zamontowane łożysko SKF eliminuje ryzyko wystąpienia wspomnianych w pierwszej części tekstu uszkodzeń wiążących się z temperaturą. Znacząco poprawiają wydajność, sprawność oraz niezawodność każdej maszyny. Brak konieczności dosmarowywania łożysk, które pracują w wysokich temperaturach zwiększa także poziom bezpieczeństwa oraz spokoju samej pracy.

Niniejsze produkty zapewniają także mniejszy stopień złożoności maszyny oraz ograniczają wpływ na naturalne środowisko. Dodatkowo gwarantują świetne osiągi w aplikacjach, w których mamy do czynienia z dużymi temperaturami, w suchym środowisku roboczym oraz tam, gdzie występują niskie prędkości obrotowe.