Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie łożyska dwurzędowe?

Jakie łożyska dwurzędowe

Łożyska dwurzędowe to nierzadko rozwiązania, które wyróżniają się nieco lepszymi parametrami, niż ich jednorzędowe odpowiedniki. Jakie modele łożysk produkuje się również w dwurzędowej wersji? Gdzie stosuje się modele tego rodzaju?

  1. Czym wyróżniają się łożyska kulkowe dwurzędowe?
  2. Łożyska wałeczkowe w wersji dwurzędowej

Najpopularniejszy podział łożysk wiąże się z kształtem elementów tocznych. Komponenty te można dzielić jednak również ze względu na inne kryteria – na przykład ilość rzędów. I tu wyróżniamy modele jednorzędowe, dwurzędowe czy wielorzędowe. Dziś omówimy kwestię dwurzędowych rozwiązań. W tej wersji produkuje się między innymi łożyska kulkowe, w tym także skośne oraz modele stożkowe, baryłkowe, igiełkowe i walcowe.

Czym wyróżniają się łożyska kulkowe dwurzędowe?

Łożyska kulkowe produkuje się w różnych wersjach. Za najpopularniejsze uważa się modele zwykłe, które można znaleźć zarówno w jednorzędowym, jak i dwurzędowym wariancie. Te drugie wyróżniają się przede wszystkim tym, że wyposaża się je w dwa rzędy elementów tocznych. Charakteryzują się przede wszystkim cichobieżnością, niższym tarciem i jednocześnie zdolnością do osiągania jeszcze większych prędkości obrotowych. Zwykle łożyska kulkowe dwurzędowe przenoszą przede wszystkim obciążenia osiowe i zapewniają precyzyjny bieg oraz wyższą, niż modele jednorzędowe sztywność. Kulkowe łożyska dwurzędowe można zabezpieczyć za pomocą standardowego uszczelnienia lub blaszki.

Z kulkowych w wersji dwurzędowej produkuje się także łożyska skośne, które wykorzystuje się najczęściej tam, gdzie występują wysokie obciążenia osiowe w dwóch kierunkach. Komponenty te są jednak nieco ograniczone w przypadku kompensacji błędów. Wykazują także wyższą wrażliwość na przekoszenia.

Na rynku można znaleźć także łożyska kulkowe wahliwe dwurzędowe. W porównaniu z jednorzędową wersją wyróżniają się niższą temperaturą pracy, równie niskim tarciem i wyższą sztywnością.

Łożyska wałeczkowe w wersji dwurzędowej

Łożyska wałeczkowe w wersji dwurzędowejRównież wśród łożysk wałeczkowych możemy znaleźć modele dwurzędowe. W takiej wersji produkuje się komponenty baryłkowe, stożkowe, igiełkowe czy walcowe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rozwiązań. Pamiętaj, że pewne parametry mogą nieco się różnić w zależności od producenta.

Łożyska walcowe dwurzędowe

Dwurzędowe łożyska walcowe to komponenty rozłączne i jednocześnie swobodne. Zbudowane są z dwóch rzędów elementów tocznych i wyróżniają się przede wszystkim wysoką sztywnością. Do zalet komponentów baryłkowych dwurzędowych zalicza się także zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń poprzecznych, wysoką trwałość oraz precyzję. Modele tego rodzaju najczęściej montuje się w obrabiarkach – szczególnie w tych precyzyjnych.

Łożysko baryłkowe dwurzędowe

W dwurzędowych łożyskach baryłkowych stosuje się zwykle dwa rzędy elementów tocznych w kształcie baryłek. Umieszcza się je pomiędzy pierścieniem zewnętrznym wyróżniającym się kulistą bieżnią oraz wewnętrznym posiadającym dwie bieżnie. Doskonale radzą sobie z bardzo dużymi obciążeniami. Przenoszą zarówno promieniowe, jak i osiowe obciążenia w dwóch kierunkach. Dwurzędowe łożyska baryłkowe wyróżniają się przede wszystkim zdolnością do osiągania dużo wyższych – niż inne komponenty – prędkości obrotowych oraz wysoką nośnością.
Baryłkowe łożyska dwurzędowe nie są jednak pozbawione wad. W przeciwieństwie do innych komponentów modele te są dużo cięższe.

Łożyska stożkowe dwurzędowe

Standardowe stożkowe łożyska dwurzędowe zbudowane są z podwójnego zewnętrznego pierścienia i dwóch pierścieni wewnętrznych. Mają zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń, w tym również złożonych – poprzecznych oraz wzdłużnych. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie występują obciążenia wzdłużne w dwóch kierunkach. Do zalet łożysk stożkowych dwurzędowych zalicza się między innymi wysoką sztywność, nośność i niskie tarcie. Najczęściej komponenty tego rodzaju stosuje się w przekładniowych skrzyniach, maszynach górniczych czy walcarkach.

Łożysko igiełkowe dwurzędowe

Łożyska igiełkowe dwurzędowe – podobnie jak jednorzędowe modele – wyposaża się w igiełki, których długość jest większa od średnicy. Zastosowanie dwóch rzędów elementów tocznych tego rodzaju sprawia, że komponenty tego rodzaju charakteryzują się lepszą sztywnością, a także możliwością przenoszenia większych obciążeń poprzecznych. Produkty igiełkowe poleca się szczególnie aplikacjom, w których występuje praca ciągła. Znajdą zastosowanie zarówno w przekładniach, przemyśle lekkim, jak i w motoryzacji czy silnikach. Ponadto doskonale sprawdzają się przy bardzo wysokich prędkościach obrotowych.