Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie sprzęgła do wentylatorów?

Jakie sprzęgła do wentylatorów

Jesteś producentem wentylatorów i szukasz sprawdzonych sprzęgieł? A może w Twojej firmie używa się wentylatorów i pracujące w nich sprzęgła uległy uszkodzeniu, a Ty potrzebujesz wydajnego, nowego komponentu? Już teraz sprawdź, jakie sprzęgła do wentylatorów warto wybrać!

 

  1. Palcowe sprzęgła elastyczne do wentylatorów – co wybrać?
  2. Jakie sprzęgła magnetyczne do wentylatorów?
  3. Jakie sprzęgło płytkowe do wentylatorów wybrać?

 

Jeśli interesują Cię sprzęgła do wentylatorów, polecamy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania produkowane przez markę KTR. W ofercie znajdziesz kilka produktów, które doskonale sprawdzą się w aplikacjach tego rodzaju. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, które serie będą optymalną opcją dla wentylatorów oraz czym się wyróżniają. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne sprzęgło, pobierz katalog KTR i zapoznaj się z pełną specyfikacją danego komponentu.

 

Palcowe sprzęgła elastyczne do wentylatorów – co wybrać?

sprzęgła wentylatoryPalcowe sprzęgła KTR serii REVOLEX KX to świetna opcja dla dużych wentylatorów, turbin wodnych, pomp wysokociśnieniowych oraz dmuchaw tłokowych. Skrętnie elastyczne komponenty skutecznie redukują wibracje i w sposób bezpieczny przenoszą moment obrotowy. Odpowiednio obrobione powierzchnie znacząco poprawiły właściwości dynamiczne. W niniejszych komponentach stosuje się elastomery wyprodukowane z chloroprenowej gumy.

Standardowe sprzęgło palcowe zbudowane jest z dwóch piast, a moment obrotowy przenoszony jest przez bolce wykonane ze stali, na które dodatkowo nakłada się elastomery kształtem przypominające obręcz. Taka budowa sprawia, że niniejsze produkty kompensują każdy rodzaj odchyłek wałów oraz tłumią drgania i udary.

W przypadku wentylatorów, które wymagają dużej wydajności oraz wysokich prędkości obrotowych, polecamy zwrócić uwagę na modele serii REVOLEX KX-D. To elastyczne komponenty, które przygotowywane są do specjalnych wymiarów klienta. Ponadto w ofercie znajdziesz produkty REVOLEX KX-D SB z tarczą hamulcową. Takie sprzęgła palcowe wykorzystuje się jako hamulec eksploatacyjny lub przytrzymujący. Poza wentylatorami można zamontować je w generatorach, przenośnikach taśmowych, napędach turbin, wciągnikach czy dźwigach.

 

Jakie sprzęgła magnetyczne do wentylatorów?

Jeśli chodzi o inne rozwiązania marki KTR, dla napędów wentylatorów polecamy także sprzęgła magnetyczne MINEX-S z ceramiczną osłoną separującą lub z tworzywa PEEK. To ekonomiczne i energooszczędne rozwiązania, które są świetną alternatywą dla komponentów wyposażonych w metalową osłonę separującą.

Wydajne sprzęgła magnetyczne nie generują wiroprądowych strat i jednocześnie nie wytwarzają ciepła, dzięki czemu nie ma konieczności wykorzystywania różnego rodzaju środków chłodzących. W przeciwieństwie do modeli z osłoną separującą z tworzywa PEEK, komponenty z ceramiczną osłoną wyróżniają się dużo wyższą odpornością na ciśnienie oraz temperaturę. Sprzęgła z ceramiczną osłoną mogą pracować tam, gdzie temperatura sięga maksymalnie 300 stopni Celsjusza, a z osłoną z tworzywa PEEK – do 160 stopni Celsjusza.

Poza wentylatorami sprzęgła magnetyczne MINEX-S – z osłoną ceramiczną lub z tworzywa PEEK – znajdą zastosowanie także w sprężarkach, pompach próżniowych, mieszadłach oraz systemach spieniających PU. Oba modele nadają się do suchobieżnych napędów. Są także odpowiednie dla obszarów zagrożonych wybuchem.

 

Jakie sprzęgło płytkowe do wentylatorów wybrać?

Sporą popularnością cieszą się także stalowe sprzęgła płytkowe RADEX-N. Główną częścią całostalowych rozwiązań są tak zwane laminy – czyli płytkowe łączniki. Wytrzymałe pasowane śruby, które przykręca się na przemian do pośredniego elementy oraz do piasty, gwarantują optymalne cierno-zaciskowe połączenie. Dzięki takiej konstrukcji sprzęgła płytkowe tej gamy świetnie przenoszą większe momenty obrotowe i jednocześnie kompensują odchyłki, nie generując zbyt dużych sił przywracających. Bezzużyciowe sprzęgła RADEX-N dostępne są w wersji jednokardanowej oraz dwukardanowej.

W wentylatorach sprawdzą się przede wszystkim sprzęgła płytkowe serii RADEX-N w wykonaniu NN. To jednokardanowe rozwiązania, które dopuszczają jedynie odchyłki osiowe oraz kątowe. Niniejsze sprzęgła wyróżniają się dużą sztywnością skrętną oraz zwartą konstrukcją. Poza wentylatorami komponenty znajdą zastosowanie także w mieszalnikach i pompach nurnikowych. Przeznaczone są również do dużych promieniowych obciążeń.